SSM-105-S-DV-A-010-P-TR Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SSM-105-S-DV-A-010-P-TR-ND
Manufacturer Part#:
SSM-105-S-DV-A-010-P-TR
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .025 SOCKET STRIPS
More Detail: 10 Position Receptacle, Pass Through Connector Su...
DataSheet: SSM-105-S-DV-A-010-P-TR datasheetSSM-105-S-DV-A-010-P-TR Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: 405VAC, 572VDC
Current Rating: 5.2A per Contact
Features: Board Guide, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.290" (7.37mm)
Series: SSM
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)