SSM-108-F-DV-LC-M-TR Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SSM-108-F-DV-LC-M-TR-ND
Manufacturer Part#:
SSM-108-F-DV-LC-M-TR
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .025 SOCKET STRIPS
More Detail: 16 Position Receptacle, Pass Through Connector Su...
DataSheet: SSM-108-F-DV-LC-M-TR datasheetSSM-108-F-DV-LC-M-TR Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: 405VAC, 572VDC
Current Rating: 5.2A per Contact
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.290" (7.37mm)
Series: SSM
Contact Finish Thickness - Mating: 3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 16
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Pass Through
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
In order to ensure a secure connection, the SSM-108-F-DV-LC-M-TR features 108 pins in an F split-beam configuration. The design of the split-beam pins spreads the contact force evenly to reduce wear, while the two-piece design of the pins improves reliability of the connection. The design of the connector allows it to withstand high-current and high-frequency applications, as well as vibrations and shocks, making it highly durable. The connector also features surface mount (SMT) and through-hole (THT) five finger contacts, allowing for a secure connection with any PCB. It also has a metal tab on the front for easy handling or mounting the connector.