SSM-116-S-DV-LC-032 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SSM-116-S-DV-LC-032-ND
Manufacturer Part#:
SSM-116-S-DV-LC-032
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .025 SOCKET STRIPS
More Detail: 32 Position Receptacle, Pass Through Connector Su...
DataSheet: SSM-116-S-DV-LC-032 datasheetSSM-116-S-DV-LC-032 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: 405VAC, 572VDC
Current Rating: 5.2A per Contact
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.290" (7.37mm)
Series: SSM
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: 31
Number of Positions: 32
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Pass Through
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The SSM-116-S-DV-LC-032 is a rectangular connector used in various applications. The SSM-116-S-DV-LC-032 is classified as a header, receptacle, and female socket. It consists of an insulative housing, a number of contacts, and other accessories. The size for SSM-116-S-DV-LC-032 is presented by the number 116, and rated power is 32A/250V.