SSM-125-S-DV-LC-002 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SSM-125-S-DV-LC-002-ND
Manufacturer Part#:
SSM-125-S-DV-LC-002
Short Description: .025 SOCKET STRIPS
More Detail: 50 Position Receptacle, Pass Through Connector Su...
DataSheet: SSM-125-S-DV-LC-002 datasheetSSM-125-S-DV-LC-002 Datasheet/PDF
Applications: --
Voltage Rating: 405VAC, 572VDC
Current Rating: 5.2A per Contact
Features: Board Lock
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.290" (7.37mm)
Series: SSM
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: 49
Number of Positions: 50
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Pass Through
Description
The SSM-125-S-DV-LC-002 rectangular connectors consist of a plastic or metal housing, with gold-plated copper contacts and are used in both commercial and industrial applications. The housing is designed to provide secure connections and can be used to terminate either an AC or DC signal. The contacts of the SSM-125-S-DV-LC-002 are rated for a maximum current of 2A, with a maximum voltage of 125V. The contact spacing is 0.125 inch (3.175 mm).