SSM-130-T-DV-BE-A-P Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SSM-130-T-DV-BE-A-P-ND
Manufacturer Part#:
SSM-130-T-DV-BE-A-P
Short Description: .025 SOCKET STRIPS
More Detail: 60 Position Receptacle, Bottom Entry Connector Su...
DataSheet: SSM-130-T-DV-BE-A-P datasheetSSM-130-T-DV-BE-A-P Datasheet/PDF
Applications: --
Voltage Rating: 405VAC, 572VDC
Current Rating: 5.2A per Contact
Features: Board Guide, Pick and Place
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.290" (7.37mm)
Series: SSM
Contact Finish Thickness - Mating: --
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 60
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom Entry
Description
The design of the SSM-130-T-DV-BE-A-P connector is extremely versatile, making it one of the most popular connectors within this category. Apart from the standard configuration with 130 pins arranged in a single row, the design can be adapted to adapt it to applications which require different configurations. There are configurations that allow for 44, 66, and 82 pins. Depending on the application, some connectors come with a built-in polarisation mechanism which helps to ensure that the pins can only be connected in the desired orientation.