| Allicdata Part #: | 296-12213-ND |
| Manufacturer Part#: |
TAS5010PFB |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP |
| More Detail: | Audio Audio Signal Processor 2 Channel 48-TQFP (7x... |
| DataSheet: | TAS5010PFB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Audio Signal Processor |
| Applications: | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Number of Channels: | 2 |
| Interface: | DSP, I²S |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications: | 96dB |
| Package / Case: | 48-TQFP |
| Supplier Device Package: | 48-TQFP (7x7) |
| Base Part Number: | TAS5010 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Audio Special Purpose
TAS5010PFB Application Field and Working Principle
The TAS5010PFB is a single-chip digital audio processor, which mainly integrates low-power audio signal processing algorithms, power management, and analog signal processing functions in one chip. It can be used in portable audio, PC/notebook audio, automotive audio, high-fidelity audio, and other fields. This chip can help users to reduce the complexity of the system circuit, reduce the number of components, reduce system noise, and provide the user with higher quality audio signal processing performance.
The TAS5010PFB supports both digital and analog audio systems and multi-channel input/output (I/O) processing. It is equipped with several processing cores including equalizer, dynamic range compressor, adjustable counter-frequency and time delay, input / output auto gain control, etc. It supports the latest audio formats and sensing technologies such as Dolby® Digital, Dolby Digital Plus and DTS®. It also supports I2S, TDM, SDIN and PCM digital interfaces, and 4-channel I/O, stereo line input and stereo headphone output.
The TAS5010PFB chips also support reset control and built-in standby power. With high system integration, it reduces the noise caused by external components and alleviates the cost of system design. The chip also supports 12-bit pulse-width modulation (PWM) with a sampling rate of up to 6MHz. The built-in ADCs and DACs with 16-bit resolution can achieve a high signal-to-noise ratio (SNR) of 97.5dB.
The TAS5010PFB can decode audio signals to PCM digital audio signals of 16-bit stereo 44/48/96/192kHz. There are two types of external power supplies, a stereo class D amplifier power supply and a single-ended analogue power supply. Low-power voice processing algorithms can be used to process low-power analog audio signals to effectively improve the audio quality. The built-in DSP core can perform real-time analysis and automated digital audio processing.
The audio signal from the TAS5010PFB processor is amplified by a class D amplifier with a power output of up to 2×44W or 2×93W. The built-in multiple protection functions, such as overvoltage, overcurrent and thermal protection, can provide chip protection and avoid damage to the equipment. It can also adjust the static current, dynamic current and maximum output current of the chip to reduce power consumption.
In summary, the TAS5010PFB processor is an ideal and cost-effective choice for portable, PC/notebook and automotive audio applications, with strong and comprehensive audio signal processing capabilities, high-performance class D amplifier functions, low power consumption and multiple protections.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TAS5103DAP | Texas Instru... | 3.11 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 15W D 32... |
| TAS5614ADKD | Texas Instru... | 7.32 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 150W STER D ... |
| TAS5518-5152K8EVM | Texas Instru... | 286.27 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5518/T... |
| TAS565K035P1C | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 35V 10% AX... |
| TAS5766MRMTEVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 3 | EVAL MODULE FOR TAS5766TA... |
| TAS5508-5122C6EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5508B/... |
| TAS5186DDVR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 60W D 44... |
| TAS5720LRSMR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO 20W MONO 32V... |
| TAS5713PHPEVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5713PH... |
| TAS5754MDCAEVM | Texas Instru... | 108.3 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5754MD... |
| TAS5602DCAG4 | Texas Instru... | 3.09 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 20W D 56... |
| TAS5612PHDR | Texas Instru... | 5.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 125W STER D ... |
| TAS5112DFDRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5066-5112F6EVM | Texas Instru... | 358.01 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5066/T... |
| TAS5711PHPR | Texas Instru... | -- | 640 | IC AMP AUD DGTL 20W 2CH 4... |
| TAS5414TDKDMQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 116W QUAD D ... |
| TAS5707EVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 4 | EVAL MODULE FOR TAS5707TA... |
| TAS5710EVM | Texas Instru... | 140.39 $ | 1 | EVAL MODULE FOR TAS5710TA... |
| TAS5132DDV6EVM | Texas Instru... | 217.34 $ | 1 | TAS5132DDV6EVMTAS5086, TA... |
| TAS5112ADFDG4 | Texas Instru... | 7.23 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5548DCA | Texas Instru... | -- | 26 | IC DGTL AUD PWM PROC 56HT... |
| TAS5631BPHD | Texas Instru... | 9.54 $ | 48 | IC AUDIO AMP CLASS D 64HT... |
| TAS5112ADFDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5122DFDRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 37W D 56... |
| TAS5162DDV6EVM2 | Texas Instru... | 290.02 $ | 1 | TAS5162DDV6EVM2TAS5162, T... |
| TAS5026APAG | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5010PFBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5110DAP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 50W D 32... |
| TAS5706EVM2 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5706AT... |
IC MATRIX AUDIO SRS EFF 28-SOICAudio Aud...
IC DEMOD DUAL FM FOR TV 14SOICAudio Demo...
IC 192KHZ SAMPL RATE CONV 28SSOPAudio Sa...
IC AUDIO DIFF LINE DRVR 8-SOICAudio Line...
IC AUDIO PROCESSOR 2CH 64TQFPAudio Audio...
IC MICROPHONE SGL-QUASI DIFFAudio Audio ...
TAS5010PFB Datasheet/PDF