| Allicdata Part #: | TAS5142DDVRG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
TAS5142DDVRG4 |
| Price: | $ 3.59 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC AMP AUDIO PWR 100W D 44TSSOP |
| More Detail: | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 44-HTSSOP |
| DataSheet: | TAS5142DDVRG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 3.26044 |
| Series: | PurePath Digital™ |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Class D |
| Output Type: | 2-Channel (Stereo) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 100W x 2 @ 4 Ohm |
| Voltage - Supply: | 10.8 V ~ 13.2 V |
| Features: | Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package: | 44-HTSSOP |
| Package / Case: | 44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad |
| Base Part Number: | TAS5142 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TAS5142DDVRG4 is a special type of audio amplifier that belongs to the Linear - Amplifiers - Audio category. It is a high performance, low power audio amplifier that is based on the patented TAS5142DDVRG4 architecture. This unique architecture offers excellent performance, scalability, efficiency, and reliability. It is designed for high-quality audio, telephone, and other audio / video systems.
The TAS5142DDVRG4 is a high-efficiency low-power linear audio amplifier designed to meet the demands of today’s audio systems. It utilizes a hybrid architecture that combines the best aspects of both digital and analog technology to achieve an unprecedented level of performance at low cost, low power consumption, and minimal noise. The powerful architecture of the TAS5142DDVRG4 allows it to support multiple input sources and outputs, enabling unified audio systems. The TAS5142DDVRG4 is also designed to deliver pure and natural sound, while providing excellent distortion and noise performance.
The TAS5142DDVRG4 is a high-efficiency, linear-amplifier that is optimized for use in Residential, Commercial, and Vehicular audio systems. It provides up to 20W of output power, with a maximum output power of 25W. It has a wide range of features, such as high SNR, low THD+N, low EMI, and low DC offset. It also offers an advanced signal-to-noise (SNR) ratio of 105dB and a signal-to-noise ratio of 100dB.
The working principle behind the TAS5142DDVRG4 is the use of two class-D amplifier stages. The first stage provides a low-power signal conditioning and linearity, while the second stage increases the signal strength to provide the necessary output power. The use of a pair of class-D amplifier stages eliminates the need for DC-blocking capacitors and provides a wide bandwidth, which allows the TAS5142DDVRG4 to deliver pure and natural sound. This technology also enables the TAS5142DDVRG4 to achieve higher sound quality without introducing audible noise and distortion.
The TAS5142DDVRG4 is ideal for use in a variety of audio systems. It can be used in both professional and consumer audio systems, including automotive, residential, and commercial applications. Its low-power architecture and high-performance features make it suitable for use in a variety of applications, including surround-sound systems, high-end audio systems, multimedia systems, and more. In addition, it is also compatible with a variety of audio systems, such as PC, laptop, car audio, and home theater.
The TAS5142DDVRG4 is a versatile, high-performance audio amplifier suitable for a wide range of applications. Its low power design makes it ideal for various audio and video systems, while its high-performance features deliver pure and natural sound with low distortion and noise. The use of two class-D amplifier stages and its advanced signal-to-noise ratio make it an ideal choice for any residential, commercial, or automotive audio system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TAS5103DAP | Texas Instru... | 3.11 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 15W D 32... |
| TAS5614ADKD | Texas Instru... | 7.32 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 150W STER D ... |
| TAS5518-5152K8EVM | Texas Instru... | 286.27 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5518/T... |
| TAS565K035P1C | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 35V 10% AX... |
| TAS5766MRMTEVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 3 | EVAL MODULE FOR TAS5766TA... |
| TAS5508-5122C6EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5508B/... |
| TAS5186DDVR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 60W D 44... |
| TAS5720LRSMR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO 20W MONO 32V... |
| TAS5713PHPEVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5713PH... |
| TAS5754MDCAEVM | Texas Instru... | 108.3 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5754MD... |
| TAS5602DCAG4 | Texas Instru... | 3.09 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 20W D 56... |
| TAS5612PHDR | Texas Instru... | 5.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 125W STER D ... |
| TAS5112DFDRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5066-5112F6EVM | Texas Instru... | 358.01 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5066/T... |
| TAS5711PHPR | Texas Instru... | -- | 640 | IC AMP AUD DGTL 20W 2CH 4... |
| TAS5414TDKDMQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 116W QUAD D ... |
| TAS5707EVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 4 | EVAL MODULE FOR TAS5707TA... |
| TAS5710EVM | Texas Instru... | 140.39 $ | 1 | EVAL MODULE FOR TAS5710TA... |
| TAS5132DDV6EVM | Texas Instru... | 217.34 $ | 1 | TAS5132DDV6EVMTAS5086, TA... |
| TAS5112ADFDG4 | Texas Instru... | 7.23 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5548DCA | Texas Instru... | -- | 26 | IC DGTL AUD PWM PROC 56HT... |
| TAS5631BPHD | Texas Instru... | 9.54 $ | 48 | IC AUDIO AMP CLASS D 64HT... |
| TAS5112ADFDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5122DFDRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 37W D 56... |
| TAS5162DDV6EVM2 | Texas Instru... | 290.02 $ | 1 | TAS5162DDV6EVM2TAS5162, T... |
| TAS5026APAG | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5010PFBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5110DAP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 50W D 32... |
| TAS5706EVM2 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5706AT... |
IC AUDIO DRIVER CLASS D 16-SOICAmplifier...
IC AMP AUDIO PWR 1.23W AB 20TQFNAmplifie...
IC AUDIO AMPAmplifier IC
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMDAmplifier ...
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 28TSSOPAmplifie...
IC AMP AUDIO 2.3W MONO D 36UCSPAmplifier...
TAS5142DDVRG4 Datasheet/PDF