| Allicdata Part #: | 296-25586-ND |
| Manufacturer Part#: |
TAS5611PHD |
| Price: | $ 8.85 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC AMP AUDIO 125W STER D 64HTQFP |
| More Detail: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo... |
| DataSheet: | TAS5611PHD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 90 +: | $ 8.04076 |
Specifications
| Series: | PurePath™ HD |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Type: | Class D |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 250W x 1 @ 2 Ohm; 165W x 2 @ 3 Ohm |
| Voltage - Supply: | 16 V ~ 34.1 V |
| Features: | Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package: | 64-HTQFP (14x14) |
| Package / Case: | 64-TQFP Exposed Pad |
| Base Part Number: | TAS5611 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TAS5611PHD is a high fidelity, audio power amplifier designed and manufactured by Texas Instruments (TI). It is one of the most advanced audio power amplifiers out there, offering high performance and quality. The TAS5611PHD is the perfect choice for any audio enthusiast or professional musician looking for pristine and powerful sound reproduction.The TAS5611PHD is a linear amplifier, which means it maintains the signal integrity of an audio source without adding distortion. It has an impressive distortion of 0.03%, making it one of the best and cleanest sounding amplifiers available. The TAS5611PHD also has an incredible signal-to-noise ratio of 94dB, helping it to produce an unrivaled sound that will keep listeners enthralled.The TAS5611PHD has two integrated high-efficiency Class-D power outputs. This allows it to deliver up to 70 watts of clean, powerful sound for each channel at 4 ohms. Other features include protection against over-current, under-voltage and over-temperature, which is beneficial when listening to loud music or watching movies.The TAS5611PHD also features an integrated, low-noise, low-cost power supply regulator. This helps to minimize power consumption while allowing it to deliver reliable, high-performance sound reproduction. The amplifier also features a built-in subwoofer power output, allowing it to be used in multiple audio configurations.The TAS5611PHD is the perfect choice for any stereo or multi-channel audio setup. Whether you are an audiophile looking for the highest-quality sound or an audio enthusiast who just wants a powerful and reliable amplifier, the TAS5611PHD is the perfect choice. With its low distortion and high signal-to-noise ratio, the TAS5611PHD is sure to satisfy all your needs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "TAS5" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TAS5103DAP | Texas Instru... | 3.11 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 15W D 32... |
| TAS5614ADKD | Texas Instru... | 7.32 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 150W STER D ... |
| TAS5518-5152K8EVM | Texas Instru... | 286.27 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5518/T... |
| TAS565K035P1C | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 35V 10% AX... |
| TAS5766MRMTEVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 3 | EVAL MODULE FOR TAS5766TA... |
| TAS5508-5122C6EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5508B/... |
| TAS5186DDVR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 60W D 44... |
| TAS5720LRSMR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO 20W MONO 32V... |
| TAS5713PHPEVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5713PH... |
| TAS5754MDCAEVM | Texas Instru... | 108.3 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5754MD... |
| TAS5602DCAG4 | Texas Instru... | 3.09 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 20W D 56... |
| TAS5612PHDR | Texas Instru... | 5.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 125W STER D ... |
| TAS5112DFDRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5066-5112F6EVM | Texas Instru... | 358.01 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5066/T... |
| TAS5711PHPR | Texas Instru... | -- | 640 | IC AMP AUD DGTL 20W 2CH 4... |
| TAS5414TDKDMQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 116W QUAD D ... |
| TAS5707EVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 4 | EVAL MODULE FOR TAS5707TA... |
| TAS5710EVM | Texas Instru... | 140.39 $ | 1 | EVAL MODULE FOR TAS5710TA... |
| TAS5132DDV6EVM | Texas Instru... | 217.34 $ | 1 | TAS5132DDV6EVMTAS5086, TA... |
| TAS5112ADFDG4 | Texas Instru... | 7.23 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5548DCA | Texas Instru... | -- | 26 | IC DGTL AUD PWM PROC 56HT... |
| TAS5631BPHD | Texas Instru... | 9.54 $ | 48 | IC AUDIO AMP CLASS D 64HT... |
| TAS5112ADFDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5122DFDRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 37W D 56... |
| TAS5162DDV6EVM2 | Texas Instru... | 290.02 $ | 1 | TAS5162DDV6EVM2TAS5162, T... |
| TAS5026APAG | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5010PFBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5110DAP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 50W D 32... |
| TAS5706EVM2 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5706AT... |
Latest Products
IRS20955C
IC AUDIO DRIVER CLASS D 16-SOICAmplifier...
ISL54002IRTZ
IC AMP AUDIO PWR 1.23W AB 20TQFNAmplifie...
TPA6201A1GQVR
IC AUDIO AMPAmplifier IC
LM4890IBPX
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMDAmplifier ...
LM4817MHX/NOPB
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 28TSSOPAmplifie...
MAX9796EBX+TG45
IC AMP AUDIO 2.3W MONO D 36UCSPAmplifier...
TAS5611PHD Datasheet/PDF