TAS5613PHDR Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 296-25507-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
TAS5613PHDR |
| Price: | $ 5.31 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC AMP AUDIO 150W STER D 64HTQFP |
| More Detail: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo... |
| DataSheet: | TAS5613PHDR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 4.82211 |
| Series: | PurePath™ HD |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Type: | Class D |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 300W x 1 @ 2 Ohm; 200W x 2 @ 3 Ohm |
| Voltage - Supply: | 18 V ~ 38 V |
| Features: | Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package: | 64-HTQFP (14x14) |
| Package / Case: | 64-TQFP Exposed Pad |
| Base Part Number: | TAS5613 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TAS5613PHDR is an audio amplifier developed by Texas Instruments specifically designed for performance audio applications. It provides an extremely high amount of power efficiency and a very low output noise floor. The amplifier utilizes an advanced self-oscillating full-bridge design to deliver up to 500W of continuous output power – setting it apart from traditional audio amplifier designs. With sophisticated protection circuitry built-in, the TAS5613PHDR meets the rigorous demands of professional audio applications.
The TAS5613PHDR is capable of driving large woofers, subwoofers, and other high-efficiency speakers, making it ideal for game consoles, home theaters, high-end amplifiers, and other devices requiring clean and powerful audio output. It is capable of accurately reproducing low-frequency sounds, providing a deep and realistic bass output.
The TAS5613PHDR features advanced protection options, such as Thermal Tracking and Over Temperature Protection. With its high power efficiency, extremely low noise floor, and sophisticated built-in protection, the TAS5613PHDR is an excellent choice for a variety of applications. It is designed to perform and meet the demands of today’s high-performance audio applications.
The TAS5613PHDR utilizes a self-oscillating full-bridge design to provide reliable and clean power delivery. This design allows it to efficiently transfer power from the power supply to the output without the need for an external transformer. The TAS5613PHDR is able to accurately reproduce low-frequency sounds, using a Bass Boost filter to increase bass output. It also features a low-distortion Power Efficiency Topology, which eliminates the need for the traditional bootstrap filter and enhances the audio quality.
The TAS5613PHDR includes a full suite of built-in diagnostics and protection features to ensure reliable operation. It monitored the amplifier electronically and will shut itself down if the output current is too high, if the temperature is too high or if the power supply voltage is too low. The TAS5613PHDR also features a thermal tracking protection system, which adjusts the amplifier’s output current according to its operating temperature, ensuring reliable performance over long periods of time.
The TAS5613PHDR is an exceptional choice for a variety of audio applications, due to its high power efficiency, exceptionally low noise floor, and robust protection features. Its self-oscillating full-bridge design and low-distortion power efficiency topology provides reliable and clean power delivery, while its advanced protection features help to ensure reliable performance. With its sophisticated protection circuit, the TAS5613PHDR is well suited for professional audio applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TAS5103DAP | Texas Instru... | 3.11 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 15W D 32... |
| TAS5614ADKD | Texas Instru... | 7.32 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 150W STER D ... |
| TAS5518-5152K8EVM | Texas Instru... | 286.27 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5518/T... |
| TAS565K035P1C | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 35V 10% AX... |
| TAS5766MRMTEVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 3 | EVAL MODULE FOR TAS5766TA... |
| TAS5508-5122C6EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5508B/... |
| TAS5186DDVR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 60W D 44... |
| TAS5720LRSMR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO 20W MONO 32V... |
| TAS5713PHPEVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5713PH... |
| TAS5754MDCAEVM | Texas Instru... | 108.3 $ | 2 | EVAL MODULE FOR TAS5754MD... |
| TAS5602DCAG4 | Texas Instru... | 3.09 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 20W D 56... |
| TAS5612PHDR | Texas Instru... | 5.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 125W STER D ... |
| TAS5112DFDRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5066-5112F6EVM | Texas Instru... | 358.01 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5066/T... |
| TAS5711PHPR | Texas Instru... | -- | 640 | IC AMP AUD DGTL 20W 2CH 4... |
| TAS5414TDKDMQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO 116W QUAD D ... |
| TAS5707EVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 4 | EVAL MODULE FOR TAS5707TA... |
| TAS5710EVM | Texas Instru... | 140.39 $ | 1 | EVAL MODULE FOR TAS5710TA... |
| TAS5132DDV6EVM | Texas Instru... | 217.34 $ | 1 | TAS5132DDV6EVMTAS5086, TA... |
| TAS5112ADFDG4 | Texas Instru... | 7.23 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5548DCA | Texas Instru... | -- | 26 | IC DGTL AUD PWM PROC 56HT... |
| TAS5631BPHD | Texas Instru... | 9.54 $ | 48 | IC AUDIO AMP CLASS D 64HT... |
| TAS5112ADFDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 62W D 56... |
| TAS5122DFDRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 37W D 56... |
| TAS5162DDV6EVM2 | Texas Instru... | 290.02 $ | 1 | TAS5162DDV6EVM2TAS5162, T... |
| TAS5026APAG | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5010PFBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC... |
| TAS5110DAP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AMP AUDIO PWR 50W D 32... |
| TAS5706EVM2 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TAS5706AT... |
IC AUDIO DRIVER CLASS D 16-SOICAmplifier...
IC AMP AUDIO PWR 1.23W AB 20TQFNAmplifie...
IC AUDIO AMPAmplifier IC
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMDAmplifier ...
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 28TSSOPAmplifie...
IC AMP AUDIO 2.3W MONO D 36UCSPAmplifier...
TAS5613PHDR Datasheet/PDF