| Allicdata Part #: | TXM075-105-ND |
| Manufacturer Part#: |
TXM 075-105 |
| Price: | $ 28.39 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | Traco Power North America |
| Short Description: | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACKAGE STY |
| More Detail: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 5V 12A 90 ~ 2... |
| DataSheet: | TXM 075-105 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5 +: | $ 25.79850 |
| Power (Watts): | 60W |
| Approvals: | CE, cURus |
| Minimum Load Required: | No |
| Size / Dimension: | 5.08" L x 3.90" W x 1.50" H (129.0mm x 99.1mm x 38.1mm) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Features: | Adjustable Output, Universal Input |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Efficiency: | 80% |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | TXM |
| Current - Output (Max): | 12A |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Enclosed |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AC DC Conveters are one of the most widely used converters in the world today, and they play a pivotal role in many different industries and applications. The TXM 075-105 AC DC Converter is one of the world’s most efficient and reliable converters available today. This converter is specifically designed to be used in a variety of applications where high efficiency and reliability are required.
The TXM 075-105 AC DC Converter utilizes a combination of full-range voltage input, microprocessor control, soft start feature, and the highest quality circuitry. This allows the converter to work in applications ranging from a wide range of voltages, to high power needs. The high efficiency of this converter helps it to reduce operating costs, and reduce harmful emissions.
The TXM 075-105 AC DC Converter provides a wide range of voltage output. This range is from 0.30V to 245V, and provides the appropriate frequency for both 110V and 220V. This also allows the converter to be used in applications where higher power is necessary.
The working principle of the TXM 075-105 AC DC Converter is based on the use of switching circuits. This type of circuit utilizes the electromagnetic flux, which is generated by the alternating current, to induce a voltage on the input of the converter. By varying this voltage, the output current can be increased or decreased, allowing the overall efficiency of the converter to be improved.
The Converter also has an integrated PWM (pulse width modulation) controller in order to maintain precise voltage regulation. This PWM controller is also used to reduce electrical noise and maximize the overall efficiency of the converter.
The TXM 075-105 AC DC Converter has several other features that make it an ideal choice for many applications. For example, it has a high-efficiency rating, a low startup current, and the ability to provide a wide range of frequencies. The high-efficiency of this converter can greatly reduce the amount of energy and money spent on energy bills.
The TXM 075-105 AC DC Converter is also designed to operate in a wide range of temperatures, from -40°C to +85°C. This is important in applications where extreme temperatures are encountered. Additionally, the converter has built-in surge protection features which protect the device from any power surges or spikes.
Finally, the TXM 075-105 AC DC Converter has a long lifetime. This long-lasting converter can perform reliably in many different applications for many years. This reliability ensures that the device will spend less time and energy on maintenance and more time on providing power to the application.
The TXM 075-105 AC DC Converter is an excellent choice for any application requiring high efficiency, reliability, and longevity. This converter is a vital component of many different applications, providing reliable power delivery for many years. With its high efficiency and long lifetime, the TXM 075-105 AC DC Converter will be a beneficial addition to any system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TXM 150-112 | Traco Power ... | 53.49 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM-900-HP3-PPO | Linx Technol... | 0.0 $ | 1000 | TRANSMITTER RF 900MHZ 8-C... |
| 0TLS002.TXMB | Littelfuse I... | 15.97 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 2A 170VDC RA... |
| QDK-MS46-TXMTS-15M | Omron Automa... | 280.67 $ | 1000 | KIT XMTR W/MTS QK DISCONN... |
| TXM 100-105 | Traco Power ... | 46.78 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 150-148 | Traco Power ... | 53.49 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| QDK-MS46-TXMTS-25M | Omron Automa... | 318.09 $ | 1000 | KIT XMTR W/MTS QK DISCONN... |
| 0TLS006.TXMB | Littelfuse I... | 15.97 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 6A 170VDC RA... |
| TXM 025-105 | Traco Power ... | 16.9 $ | 9 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 050-105 | Traco Power ... | 22.09 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM-433-LR | Linx Technol... | 4.77 $ | 5435 | TRANSMITTER 433MHZ LR SER... |
| MS4800-ADPT-TXM | Omron Automa... | 63.62 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN CABL... |
| QDK-MS46-TXMTS-1M | Omron Automa... | 199.58 $ | 1000 | KIT XMTR W/MTS QK DISCONN... |
| 0TLS100.TXMB | Littelfuse I... | 17.69 $ | 1000 | FUSE CRTRDG 100A 170VDC R... |
| TXM 015-112 | Traco Power ... | 13.64 $ | 49 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 025-112 | Traco Power ... | 16.9 $ | 50 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM-433-LC | Linx Technol... | 4.88 $ | 415 | TRANSMITTER RF 433MHZ SMT... |
| 0TLS003.TXMB | Littelfuse I... | 15.97 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 3A 170VDC RA... |
| 0TLS060.TXMB | Littelfuse I... | 15.97 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 60A 170VDC R... |
| 0TLS015.TXMB | Littelfuse I... | 15.97 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 15A 170VDC R... |
| TXM 150-115 | Traco Power ... | 53.49 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| QDK-MS46-TXMTS-10M | Omron Automa... | 261.95 $ | 1000 | KIT XMTR W/MTS QK DISCONN... |
| TXM 075-115 | Traco Power ... | 28.39 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM-900-HP3-PPS | Linx Technol... | 0.0 $ | 1000 | TRANSMTR RF 900MHZ 8PAR/1... |
| 0TLS030.TXMB | Littelfuse I... | 15.97 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 30A 170VDC R... |
| TXM-418-LR | Linx Technol... | 4.77 $ | 276 | TRANSMITTER 418MHZ LR SER... |
| TXM 015-124 | Traco Power ... | 13.64 $ | 50 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 025-103 | Traco Power ... | 16.9 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 015-105 | Traco Power ... | 13.64 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 050-124 | Traco Power ... | 22.09 $ | 10 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 025-115 | Traco Power ... | 16.9 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| 0TLS090.TXMB | Littelfuse I... | 17.69 $ | 1000 | FUSE CRTRDGE 90A 170VDC R... |
| TXM 035-112 | Traco Power ... | 18.41 $ | 50 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM-418-RM | Linx Technol... | 0.0 $ | 1000 | TRANSMITTER RF 418MHZRF T... |
| TXM 035-148 | Traco Power ... | 18.41 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| TXM 050-115 | Traco Power ... | 22.09 $ | 1000 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
| QDK-MS46-TXMTS-5M | Omron Automa... | 205.82 $ | 1000 | KIT XMTR W/MTS QK DISCONN... |
| TXM-315-KH3 | Linx Technol... | 8.43 $ | 100 | TX RF W/ENCODER 315MHZRF ... |
| TXM-869-ES | Linx Technol... | 7.89 $ | 51 | XMITTER RF 869MHZ 10PIN S... |
| TXM 075-124 | Traco Power ... | 28.39 $ | 50 | PRODUCT TYPE: AC/DC; PACK... |
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
TXM 075-105 Datasheet/PDF