| Allicdata Part #: | 360-3572-ND |
| Manufacturer Part#: |
UB215KKG016CF-5JCF14 |
| Price: | $ 25.17 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Short Description: | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V |
| More Detail: | Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel... |
| DataSheet: | UB215KKG016CF-5JCF14 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 10 |
| 1 +: | $ 22.87530 |
| 10 +: | $ 22.55020 |
| 25 +: | $ 22.22340 |
| 50 +: | $ 20.58920 |
| 100 +: | $ 20.26230 |
| 250 +: | $ 17.97470 |
| Color - Actuator/Cap: | Clear |
| Electrical Life: | 200,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 17.40mm² |
| Features: | OPEN/CLOSE Symbol |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Illumination Voltage (Nominal): | 2.1, 3.5 VDC |
| Illumination Type, Color: | LED, Red/Green |
| Series: | UB2 |
| Actuator Type: | Square, Button, Alternating Legend |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Circuit: | SPDT |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pushbutton switches are widely used in industrial settings for automatic operations, such as to stop and start operations, and to control movements. In these industrial applications, pushbutton switches are typically made from durable materials and designed to withstand harsh environments. The UB215KKG016CF-5JCF14 is a pushbutton switch made from plastic, metal, and composite materials, and is specifically designed for use in high-intensity, heavy-duty industrial settings.
The UB215KKG016CF-5JCF14 has a unique design that combines both components with a voltage rating of 16A and an IP67 rating which makes it suitable for use in harsh environments, such as extreme temperatures, wet and dry conditions, and hazardous chemical and fumes. The switch has a space-saving design that requires minimal floor space, making it an ideal choice for industrial applications. The switch has simple operating principles, which allow it to be used in any switch application and be reliable and efficient.
The UB215KKG016CF-5JCF14 pushbutton switch works by using an electrical contact when actuated, usually by pressing the switch or lever. When the pushbutton switch is actuated, the two electrical contacts are opened and closed, depending on the type of switch. For example, a normally-open switch will open when activated, while a normally-closed switch will remain closed until activated. When this occurs, DC and AC power can be diverted to another load by the connection of the terminals.
The UB215KKG016CF-5JCF14 is typically used to operate and control machines, such as conveyors, door openers, and pumps. They are also used to control the movement of a machine part that needs to be monitored and controlled remotely. For example, a pushbutton switch may be used to start and stop a motor or move a machine part in a certain direction. This switch is also useful in X-Y plotters, which use the switch to control the motion of the plotter’s pen or head.
In addition to its application in automated machines, the UB215KKG016CF-5JCF14 also has a wide range of applications in the transportation industry. For example, the switch can be used to control the fan on buses and trains in order to provide climate control. It can also be used to indicate the speed of a car, or to indicate when a car is in the process of braking. Essentially, the switch allows for an array of automated operations that can make transportation easier, more efficient, and more safe.
In short, the UB215KKG016CF-5JCF14 pushbutton switch is a durable and reliable switch that is suitable for a variety of industrial, commercial, and transportation applications. The switch is reliable and efficient, with simple operating principles and a space-saving design, making it an ideal choice for controlling machines, activating motors, and directing movement in transportation settings.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UB216KKG016CF-2B | NKK Switches | 11.32 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215KKG01N-5A | NKK Switches | 5.15 $ | 49 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKW03N-4JC | NKK Switches | 5.28 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215KKW016CF-4JCF13 | NKK Switches | 24.56 $ | 5 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215SKG036DG-4JDG11 | NKK Switches | 26.01 $ | 10 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB215KKW016DG-5JDG13 | NKK Switches | 26.13 $ | 8 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215KKG01N-4JF | NKK Switches | 5.68 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKG035C-2B | NKK Switches | 7.9 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB216SKW035F-3JF | NKK Switches | 8.09 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216SKG035D-1JB | NKK Switches | 8.43 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB216KKW016F-1JF | NKK Switches | 13.84 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215SKG036CF-5JCF11 | NKK Switches | 25.17 $ | 10 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB216SKG036CF-4J04 | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215KKW01N-4JF | NKK Switches | 5.28 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215KKG016F-3JB | NKK Switches | 14.0 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB215SKG036CF-4JCF13 | NKK Switches | 25.17 $ | 10 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB215SKG03N | NKK Switches | 4.59 $ | 3 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKG03N-3JB | NKK Switches | 5.68 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB216KKW015D-1JB | NKK Switches | 8.09 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215SKW036CF-1JB01 | NKK Switches | 11.1 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215KKW016B-1JB | NKK Switches | 13.88 $ | 3 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216SKG036CF-5J01 | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB216SKG03N | NKK Switches | 5.12 $ | 88 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKW036CF-2B | NKK Switches | 10.05 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216KKG015F | NKK Switches | 7.88 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB216SKG03CF-1JB | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKW035C-2C | NKK Switches | 8.31 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216KKG016CF-3JB | NKK Switches | 11.32 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB216KKW015D-1JD | NKK Switches | 8.09 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215KKW015C-3JB | NKK Switches | 8.31 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216SKG036CF-4J01 | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKW035C | NKK Switches | 7.0 $ | 3 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216SKW036CF-5J02 | NKK Switches | 14.21 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216KKW016B-1JB | NKK Switches | 15.56 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215SKW035D | NKK Switches | 7.7 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB216KKG015C | NKK Switches | 7.88 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB215KKW016CF-5JCF11 | NKK Switches | 24.56 $ | 10 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
| UB215KKG015D-1JD | NKK Switches | 7.9 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| UB215SKG036CF-2B | NKK Switches | 11.42 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| UB215SKW036G-3JB | NKK Switches | 13.88 $ | 50 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A... |
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
30MM ESTP PULL 240V TR 2NO GRNPushbutton...
30MM PB IL FS MNT 120V 2NC REDPushbutton...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO YELPushbutton ...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO REDPushbutton ...
UB215KKG016CF-5JCF14 Datasheet/PDF