UNCS 4-12-10 PLAIN Boxes, Enclosures, Racks |
|
| Allicdata Part #: | UNCS4-12-10PLAIN-ND |
| Manufacturer Part#: |
UNCS 4-12-10 PLAIN |
| Price: | $ 51.07 |
| Product Category: | Boxes, Enclosures, Racks |
| Manufacturer: | LMB Heeger Inc. |
| Short Description: | CABINET ALUM 10"L X 12"W |
| More Detail: | Cabinet Metal, Aluminum Unpainted Slanted Top 10.0... |
| DataSheet: | UNCS 4-12-10 PLAIN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 46.41840 |
Specifications
| Series: | Uni-Cab |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Container Type: | Cabinet |
| Size / Dimension: | 10.000" L x 12.000" W (254.00mm x 304.80mm) |
| Height: | 4.000" (101.60mm) |
| Area (L x W): | 120 in² (774 cm²) |
| Design: | Slanted Top |
| Material: | Metal, Aluminum |
| Color: | Unpainted |
| Thickness: | 0.090" (2.29mm) |
| Features: | Separate Panel or Cover Thickness |
| Ratings: | -- |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Weight: | -- |
Latest Products
R206-086-000
BOX PLASTIC GRAY 9.6"L X 3.2"WBox Plasti...
WM092,AL
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"WBox with Mo...
EN4SD302410WSS
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 24"WBox Metal...
1447SN4K12
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.38"WBox Metal, ...
EN4SD603616LG
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"WBox Metal, Ste...
C3R483612HCR
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"WBox Metal, Ste...
UNCS 4-12-10 PLAIN Datasheet/PDF