WP934PJ/3SRD Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | WP934PJ/3SRD-ND |
| Manufacturer Part#: |
WP934PJ/3SRD |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Kingbright |
| Short Description: | LED 3MM TRI-LEVEL 660NM RED DIFF |
| More Detail: | LED Circuit Board Indicator 3 High Red (x 3) Diffu... |
| DataSheet: | WP934PJ/3SRD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Color: | Red (x 3) |
| Wavelength - Peak: | 660nm |
| Configuration: | 3 High |
| Current: | 30mA |
| Millicandela Rating: | 400mcd |
| Viewing Angle: | 40° |
| Lens Type: | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Voltage Rating: | 1.85V |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The WP934PJ/3SRD is an LED circuit board indicator that is designed for engineering, automation and process control applications. It is a surface-mountable, multi-function LED indicator that features an array of three tiny super-bright indicator LEDs, arranged in a 2mmx2mm square package. The device is designed to drive red, green and blue LEDs simultaneously, making it the ideal choice for applications requiring a high degree of performance in terms of current sourcing and brightness. This LED circuit board indicator is suitable for use in a variety of applications, from process control to security and lighting.
The WP934PJ/3SRD LED circuit board indicator is easy to use and is designed with advanced technology that enables it to operate in extreme temperature conditions. The indicator features an on-board battery-less power supply, meaning it is energy efficient as it only requires minimal power. Additionally, the device has a very small package size with an easy-to-mount surface-mount design, making it ideal for applications in which space is a critical factor. Additionally, the device is designed to be highly compatible with a wide range of environments and technologies.
In terms of its working principle, the WP934PJ/3SRD is a red, green and blue LED circuit board indicator that is powered by a low input voltage. Each LED can be individually programmed to operate at a different voltage level, allowing for greater flexibility in its functionality. The output current of the device is regulated by a voltage regulator that is programmed to provide the necessary current for each LED. When the power is activated, the tri-color LED circuit board indicator will light up simultaneously, creating an eye-catching three-dimensional display.
The WP934PJ/3SRD LED circuit board indicator is the perfect choice for applications needing an LED indicator with a high degree of performance in terms of current sourcing and brightness. Additionally, due to its small package size, the device is suitable for applications where space is a premium. Also, the device is designed with advanced technology that enables it to operate in extreme temperature conditions. As such, it can be used in a variety of engineering, automation and process control applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| WP934GE/2GD-RV | Kingbright | 0.62 $ | 45 | GREEN BI-LEVEL LED INDICA... |
| WP937GGD | Kingbright | 0.3 $ | 1000 | LED GRN DIFF 3MM ROUND T/... |
| WP934PJ/3GD | Kingbright | 0.35 $ | 1000 | LED 3MM TRI-LEVEL 565NM G... |
| WP934SB/4LGD | Kingbright | 0.4 $ | 1000 | GREEN QUAD-LEVEL LED INDI... |
| WP934EB/2GD | Kingbright | 0.53 $ | 23063 | LED IND 3MM BI-LVL RA GRN... |
| WP934CA/2YD-90 | Kingbright | 0.19 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 590NM YL... |
| WP934FG/2GD | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 565NM GR... |
| WP934ZH/ID | Kingbright | 0.13 $ | 1000 | LED 3MM RA 627NM HER HER ... |
| WP934GE/2ID | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED RA 3MM BI-LEVEL HER D... |
| WP934RS/SRD | Kingbright | 0.1 $ | 1000 | LED 3MM RA 655NM RED RED ... |
| WP934SB/4ID | Kingbright | 0.54 $ | 1000 | LED 3MM QUAD 627NM HER HE... |
| WP934CB/YD | Kingbright | 0.36 $ | 5313 | LED IND 3MM RA 590NM YLW ... |
| WP934SA/3SRD | Kingbright | 0.79 $ | 1000 | LED IND 3MM TRI-LVL RED D... |
| WP934RT/2GD | Kingbright | 0.62 $ | 75 | GREEN BI-LEVEL LED INDICA... |
| WP934MD/2LID | Kingbright | 0.62 $ | 68 | RED BI-LEVEL LED INDICATO... |
| WP934FG/2ID | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 627NM HE... |
| WP937MD/2EGW | Kingbright | 0.34 $ | 1000 | REDGREEN BI-LEVEL LED IND... |
| WP934GE/2ID-RV | Kingbright | 0.62 $ | 490 | RED BI-LEVEL LED INDICATO... |
| WP934ZH/GD | Kingbright | 0.41 $ | 1000 | LED 3MM RA 565NM GRN GRN ... |
| WP934SA/3ID | Kingbright | 0.74 $ | 10536 | LED IND 3MM TRI-LVL RED D... |
| WP934RZ/3GD | Kingbright | 0.29 $ | 1000 | LED 3MM TRI-LEVEL 565NM G... |
| WP934RS/YD | Kingbright | 0.1 $ | 1000 | LED 3MM RA 590NM YLW YLW ... |
| WP934CB/GD | Kingbright | 0.36 $ | 17477 | LED IND 3MM RA 565NM GREE... |
| WP934MD/LILGD | Kingbright | 0.62 $ | 2448 | REDGREEN BI-LEVEL LED IND... |
| WP934EW/YD | Kingbright | 0.41 $ | 735 | LED RA 3MM 590NM YLW YLW ... |
| WP934CA/2GD-90 | Kingbright | 0.73 $ | 1449 | LED 3MM BI-LEVEL 565NM GR... |
| WP934EW/MBD | Kingbright | 0.69 $ | 775 | BLUE RIGHT ANGLE LED INDI... |
| WP934FG/2YD | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 590NM YL... |
| WP934GO/2GD | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 565NM GR... |
| WP934SA/IYGD5V | Kingbright | 0.92 $ | 1144 | REDYELLOWGREEN TRI-LEVEL ... |
| WP934AD/YD | Kingbright | 0.34 $ | 7254 | YELLOW RIGHT ANGLE LED IN... |
| WP934GE/2YD | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED RA 3MM BI-LEVEL YLW D... |
| WP934MD/2SRD | Kingbright | 0.2 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 655NM RE... |
| WP937EW/EGW | Kingbright | 0.2 $ | 1000 | RED RIGHT ANGLE LED INDIC... |
| WP934SB/4YD | Kingbright | 0.54 $ | 1000 | LED 3MM QUAD 590NM YLW YL... |
| WP937GYW | Kingbright | 0.36 $ | 1000 | LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUN... |
| WP934MD/2YD | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 590NM YL... |
| WP934FG/2SRD | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 655NM RE... |
| WP934EB/2YD | Kingbright | 0.53 $ | 3541 | LED IND 3MM BI-LVL RA YLW... |
| WP934SB/GYGYD | Kingbright | 1.13 $ | 94 | GREENYELLOW QUAD-LEVEL LE... |
DISPLAY 10SEG YELLOW GREENLED Circuit Bo...
DISPLAY 10SEG REDLED Circuit Board Indic...
DISPLAY 10SEG GREENLED Circuit Board Ind...
DISPLAY 10SEG BLUELED Circuit Board Indi...
DISPLAY 10SEG AMBERLED Circuit Board Ind...
15MM LED SQUARE BLUELED Circuit Board In...
WP934PJ/3SRD Datasheet/PDF