| Allicdata Part #: | 754-1991-ND |
| Manufacturer Part#: |
WP937AD/EGW |
| Price: | $ 0.60 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Kingbright |
| Short Description: | REDGREEN RIGHT ANGLE LED INDICAT |
| More Detail: | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red Diff... |
| DataSheet: | WP937AD/EGW Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1827 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 0.54180 |
| 10 +: | $ 0.41895 |
| 25 +: | $ 0.34726 |
| 100 +: | $ 0.29925 |
| 250 +: | $ 0.26334 |
| 500 +: | $ 0.22743 |
| 1000 +: | $ 0.17955 |
| 2500 +: | $ 0.16758 |
| 5000 +: | $ 0.16160 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Color: | Green, Red |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Wavelength - Peak: | 568nm, 617nm |
| Configuration: | Single |
| Current: | 25mA Green, 30mA Red |
| Millicandela Rating: | 14mcd Green, 10mcd Red |
| Viewing Angle: | 60° |
| Lens Type: | Diffused, White |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 2.90mm |
| Voltage Rating: | 2.2V Green, 2V Red |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
WP937AD/EGW LEDs – Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
LEDs, or light-emitting diodes, are small electrical devices that generate an optical light when electricity is passed through them. They are used in a multitude of applications, ranging from high-visibility indicators on complex electronics equipment to components of automotive lighting systems and even signaling devices for communication. The WP937AD/EGW is a particularly versatile type of LED, designed for use in a variety of circuit board applications.
Application Field
The WP937AD/EGW LED is designed for use in a range of circuit board indicators, arrays, light bars, and bar graphs. It has a small size and its slim ultra-thin plastic molded epoxy body allows for placement in tight places not suitable for other LED types. The LED has a long service life and is IP66 compliant, meaning it is dustproof and waterproof, with excellent moisture and vibration resistance. The LED is also offered in a range of colors and colors temperatures, making it suitable for a variety of different indicator applications.
Working Principle
In order to generate the optical light, the WP937AD/EGW LED works on the principle of a semiconductor diode that utilizes a junction of p-n (positive-negative) type material. When the electric current passes through the junction, electrons are bumped away from the junction and onto the p-type material. As the electrons recombine with the holes in the p-type material, they emit a photon of light. This action occurs continuously while electric current is applied to the diode, ensuring that the LED stays lit as long as power is sent to it.
Conclusion
The WP937AD/EGW LED is a versatile and multifunctional LED designed for use in a variety of circuit board indicators, arrays, light bars, and bar graphs. Its slim body makes it suitable for placement in tight locations, while its long service life and IP66 rating make it suitable for use in wet or dusty environments. Its range of colors and color temperatures also make it suitable for a variety of indicator applications. Ultimately, the WP937AD/EGW LED offers a reliable, convenient, and customizable solution for circuit board indicator needs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| WP934GE/2GD-RV | Kingbright | 0.62 $ | 45 | GREEN BI-LEVEL LED INDICA... |
| WP937GGD | Kingbright | 0.3 $ | 1000 | LED GRN DIFF 3MM ROUND T/... |
| WP934PJ/3GD | Kingbright | 0.35 $ | 1000 | LED 3MM TRI-LEVEL 565NM G... |
| WP934SB/4LGD | Kingbright | 0.4 $ | 1000 | GREEN QUAD-LEVEL LED INDI... |
| WP934EB/2GD | Kingbright | 0.53 $ | 23063 | LED IND 3MM BI-LVL RA GRN... |
| WP934CA/2YD-90 | Kingbright | 0.19 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 590NM YL... |
| WP934FG/2GD | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 565NM GR... |
| WP934ZH/ID | Kingbright | 0.13 $ | 1000 | LED 3MM RA 627NM HER HER ... |
| WP934GE/2ID | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED RA 3MM BI-LEVEL HER D... |
| WP934RS/SRD | Kingbright | 0.1 $ | 1000 | LED 3MM RA 655NM RED RED ... |
| WP934SB/4ID | Kingbright | 0.54 $ | 1000 | LED 3MM QUAD 627NM HER HE... |
| WP934CB/YD | Kingbright | 0.36 $ | 5313 | LED IND 3MM RA 590NM YLW ... |
| WP934SA/3SRD | Kingbright | 0.79 $ | 1000 | LED IND 3MM TRI-LVL RED D... |
| WP934RT/2GD | Kingbright | 0.62 $ | 75 | GREEN BI-LEVEL LED INDICA... |
| WP934MD/2LID | Kingbright | 0.62 $ | 68 | RED BI-LEVEL LED INDICATO... |
| WP934FG/2ID | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 627NM HE... |
| WP937MD/2EGW | Kingbright | 0.34 $ | 1000 | REDGREEN BI-LEVEL LED IND... |
| WP934GE/2ID-RV | Kingbright | 0.62 $ | 490 | RED BI-LEVEL LED INDICATO... |
| WP934ZH/GD | Kingbright | 0.41 $ | 1000 | LED 3MM RA 565NM GRN GRN ... |
| WP934SA/3ID | Kingbright | 0.74 $ | 10536 | LED IND 3MM TRI-LVL RED D... |
| WP934RZ/3GD | Kingbright | 0.29 $ | 1000 | LED 3MM TRI-LEVEL 565NM G... |
| WP934RS/YD | Kingbright | 0.1 $ | 1000 | LED 3MM RA 590NM YLW YLW ... |
| WP934CB/GD | Kingbright | 0.36 $ | 17477 | LED IND 3MM RA 565NM GREE... |
| WP934MD/LILGD | Kingbright | 0.62 $ | 2448 | REDGREEN BI-LEVEL LED IND... |
| WP934EW/YD | Kingbright | 0.41 $ | 735 | LED RA 3MM 590NM YLW YLW ... |
| WP934CA/2GD-90 | Kingbright | 0.73 $ | 1449 | LED 3MM BI-LEVEL 565NM GR... |
| WP934EW/MBD | Kingbright | 0.69 $ | 775 | BLUE RIGHT ANGLE LED INDI... |
| WP934FG/2YD | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 590NM YL... |
| WP934GO/2GD | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 565NM GR... |
| WP934SA/IYGD5V | Kingbright | 0.92 $ | 1144 | REDYELLOWGREEN TRI-LEVEL ... |
| WP934AD/YD | Kingbright | 0.34 $ | 7254 | YELLOW RIGHT ANGLE LED IN... |
| WP934GE/2YD | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED RA 3MM BI-LEVEL YLW D... |
| WP934MD/2SRD | Kingbright | 0.2 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 655NM RE... |
| WP937EW/EGW | Kingbright | 0.2 $ | 1000 | RED RIGHT ANGLE LED INDIC... |
| WP934SB/4YD | Kingbright | 0.54 $ | 1000 | LED 3MM QUAD 590NM YLW YL... |
| WP937GYW | Kingbright | 0.36 $ | 1000 | LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUN... |
| WP934MD/2YD | Kingbright | 0.18 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 590NM YL... |
| WP934FG/2SRD | Kingbright | 0.16 $ | 1000 | LED 3MM BI-LEVEL 655NM RE... |
| WP934EB/2YD | Kingbright | 0.53 $ | 3541 | LED IND 3MM BI-LVL RA YLW... |
| WP934SB/GYGYD | Kingbright | 1.13 $ | 94 | GREENYELLOW QUAD-LEVEL LE... |
DISPLAY 10SEG YELLOW GREENLED Circuit Bo...
DISPLAY 10SEG REDLED Circuit Board Indic...
DISPLAY 10SEG GREENLED Circuit Board Ind...
DISPLAY 10SEG BLUELED Circuit Board Indi...
DISPLAY 10SEG AMBERLED Circuit Board Ind...
15MM LED SQUARE BLUELED Circuit Board In...
WP937AD/EGW Datasheet/PDF