| Allicdata Part #: | 0072.6291.B1-ND |
| Manufacturer Part#: |
0072.6291.B1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Schurter Inc. |
| Short Description: | VARISTOR 974V 13KA DISC 25MM |
| More Detail: | 974V 13kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 25m... |
| DataSheet: | 0072.6291.B1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Varistor Voltage (Typ): | 974V |
| Package / Case: | Disc 25mm |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Capacitance @ Frequency: | 761pF @ 1kHz |
| Number of Circuits: | 1 |
| Energy: | 600J |
| Current - Surge: | 13kA |
| Varistor Voltage (Max): | 1.071kV |
| Series: | AVTT |
| Varistor Voltage (Min): | 877V |
| Maximum DC Volts: | 800V |
| Maximum AC Volts: | 620V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TVS - Varistors, MOVs are mainly used to protect electronics against transient surge, EFT, and lightning surge voltages. As its name implies, 0072.6291.B1 is a type of transient voltage suppression device capable of providing surge protection against highly transient overvoltage events. Specifically, it is a Radial Lead Diode Varistor with a High Current Ratings and High Operating Temperature capability.
The 0072.6291.B1 consists of a tantalum-containing alloy material with zinc oxide in an electrolytic neutralization process creating a non-linear resistor. It consists of two terminals, an anode and a cathode, connected to a metal disc embedded with ceramic particles. This combination of tantalum alloy material with ceramic particles gives the device superior voltage clamping capabilities. The voltage clamping is achieved by dissipating some of the surge voltage energy into a pre-selected load.
The application field of 0072.6291.B1 can be categorized to power supplies, electric cars, wind turbines, solar panels, smart grids, industrial automation and more. The 0072.6291.B1 has high current ratings, so it is suitable for high current applications, such as wind turbine systems and automotive charging systems. It also has high peak current capability and can work efficiently in a wide temperature range.
The working principle of 0072.6291.B1 is fairly simple. When there is no overvoltage event, the Varistor behaves much like a regular resistor. However, when a surge or voltage spike occurs, a high voltage is induced across the device. This high voltage causes an increase in resistance and thus effectively limits the maximum voltage applied to the circuits. This clamping behavior is largely dependent on the pre-selected load and the device\'s capacitance, so choosing the right Varistor is very important.
In conclusion, 0072.6291.B1 is a type of transient voltage suppression device with excellent surge protection capabilities. It is suitable for a wide range of applications, such as power supplies, electric cars, wind turbines, and solar panels. It has high current ratings, peak current capability and works efficiently in a wide operating temperature range. The working principle is quite simple, and the devices behavior is dependent on the pre-selected load and the device\'s capacitance. Therefore, careful selection of the device is essential for making sure it provides the needed surge protection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 8N3SV76LC-0072CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| 0072.1091.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 1571V 13KA DISC ... |
| 8N4Q001KG-0072CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| 8N4DV85KC-0072CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 415-0072-024 | Cinch Connec... | 24.54 $ | 59 | CBL ASSY SMA-MMCX RG178 2... |
| 415-0072-018 | Cinch Connec... | 24.45 $ | 5 | CBL ASSY SMA-MMCX RG178 1... |
| 0072.6291.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 974V 13KA DISC 2... |
| 8N3SV75AC-0072CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| 8N4Q001LG-0072CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| 8N4SV75EC-0072CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| M39006/25-0072H | Vishay Sprag... | 38.93 $ | 1000 | CAP TANT 220UF 10% 75V AX... |
| 8N3Q001LG-0072CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| 192992-0072 | ITT Cannon, ... | 3.09 $ | 337 | TRI N GRT STAND 0-48 |
| 8N3QV01KG-0072CDI | IDT, Integra... | 15.68 $ | 1000 | IC OSC VCXO QD FREQ 10CLC... |
| 8N4SV75BC-0072CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| 8N4QV01EG-0072CDI | IDT, Integra... | 14.94 $ | 1000 | IC OSC VCXO QD FREQ 10CLC... |
| 8N3SV75KC-0072CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| 8N4DV85AC-0072CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| WXA-0072-00-9CS2972 | TE Connectiv... | 7.91 $ | 1000 | CABLE STRANDED2/0 AWG Hoo... |
| 0072.3941.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 613V 3.5KA DISC ... |
| 8N4DV85BC-0072CDI8 | IDT, Integra... | 10.37 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| CRBV55CL-0072-0076 | Crystek Corp... | 58.21 $ | 1000 | VCO 72-76 MHZ REDBOX74MHz... |
| 225-0072-000QAC | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | S/P 12 YELLOW |
| 14-7000-0072 | Kester Solde... | 51.63 $ | 1000 | SOLDER SOLID WIRE .072" 1... |
| 8N4SV76LC-0072CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| 8N3Q001KG-0072CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| 8N4SV76EC-0072CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| 8N3SV76LC-0072CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-C... |
| M39003/09-0072H | Vishay Sprag... | 9.67 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 50V AX... |
| 0072.4841.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 754V 3.5KA DISC ... |
| M39003/09-0072/TR | Vishay Sprag... | 7.03 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 50V AX... |
| 8N4QV01LG-0072CDI | IDT, Integra... | 15.68 $ | 1000 | IC OSC VCXO QD FREQ 10CLC... |
| 0072.3981.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 613V 10KA DISC 2... |
| 0072.4641.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 723V 3.5KA DISC ... |
| 0072.5561.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 864V 6KA DISC 14... |
| 66F070-0072 | Sensata-Airp... | 4.95 $ | 1000 | THERMOSTAT 70 DEG NO 8-DI... |
| 0072.5591.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 864V 13KA DISC 2... |
| 0072.4681.B1 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | VARISTOR 723V 10KA DISC 2... |
| CVCO55CL-0072-0076 | Crystek Corp... | 17.54 $ | 23 | OSC VCO 72-76MHZ SMD .5X.... |
| 76650-0072 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | KIT CONN STD .093" 5 CIRC... |
VARISTOR 82V 10KA DISC 20MM82V 10kA Vari...
VARISTOR 22V 800A 181222V 800A Varistor ...
VARISTOR 22V 1.2KA RADIAL22V 1.2kA Varis...
VARISTOR RADIAL33V Varistor Through Ho...
VARISTOR 22V 1.2KA RADIAL22V 1.2kA Varis...
VARISTOR 33V 1.2KA RADIAL33V 1.2kA Varis...
0072.6291.B1 Datasheet/PDF