| Allicdata Part #: | 0151660782-ND |
| Manufacturer Part#: |
0151660782 |
| Price: | $ 0.90 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CABLE FFC 9POS 0.50MM 9" |
| More Detail: | 9 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 9.000" (... |
| DataSheet: | 0151660782 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1000 +: | $ 0.81440 |
| Series: | Premo-Flex™ 15166 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Cable Type: | FFC, FPC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Number of Conductors: | 9 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Length: | 9.000" (228.60mm) |
| Length - Exposed Ends: | 0.157" (4.00mm) |
| Termination Style: | Top on One Side, Bottom on Other, Backers on Both Sides |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Flat Flex Cables are popularly used in a number of industries for various reasons, including the fact that they are able to provide high levels of electrical performance to the machinery and devices that they are used with. In particular, 015 1660782 is an increasingly popular type of ribbon jumper cable, designed for connecting computers, peripherals, networks, and industrial machinery. This article will discuss the application field and working principle of this type of cable.
Application Field of 015 1660782
015 1660782 Flat Flex Cables are primarily used with computers and other electronics, as they are a highly versatile and cost-effective way to bridge connections between any two electronic devices. Other applications that this type of cable has been successfully utilized for include medical apparatus, automotive electronics, telecommunications, and industrial automation. Additionally, these cables are typically used in combination with switching systems, connectors, and other devices to create the desired electrical link between the relevant pieces of equipment.
The greatest advantage of using this type of jumper cable is its flexibility. 015 1660782 Flat Flex Cables can easily be rolled up, folded, bent, or even worn around the neck and shoulders; this level of adaptability makes it possible to quickly, reliably, and securely establish a connection at a fraction of the cost of other types of cables.
Working Principle of 015 1660782
Flat Flex Cables make use of an arrangement of electrical conductors to deliver the desired connection between two devices. Alternatively referred to as ribbon cables, these consist of multiple insulated strands of metal wire or plastic core conductors that are secured in rows inside an insulating sheath. This arrangement means that Flat Flex Cables are incredibly thin, making them perfect for connecting devices that require a tight bend radius.
015 1660782 Flat Flex Cables are further designed with flexibility and ease of use in mind. Thanks to the integrated strain relief system, installation of this type of cable is quick and easy, significantly reducing the time and effort required to create the desired connections. Additionally, built-in mechanisms provide further protection from dust, debris, and other particulates that could potentially interfere with the connection.
Conclusion
015 1660782 Flat Flex Cables are a highly versatile and cost-effective solution when establishing a connection between electronic devices such as computers, peripherals, networks, and industrial machinery. By making use of multiple insulated strands of metal or plastic wire that are secured inside an insulating sheath, this type of jumper cable is able to provide necessary protection while being incredibly thin and easily bent. Additionally, installation of this type of cable is quick and easy, thanks to built-in strain relief and other protective features.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 811-S1-009-30-015101 | Preci-Dip | 3.1 $ | 150 | CONN SPRING LOAD 9POS SNG... |
| 821-S1-004-30-015101 | Preci-Dip | 1.81 $ | 235 | CONN SPRING LOAD 4POS SMT... |
| 811-S1-031-10-015101 | Preci-Dip | 7.82 $ | 1000 | CONN SPRING LOAD 31POS SN... |
| 0151670442 | Molex, LLC | 2.22 $ | 899 | CABLE FFC 26POS 1.00MM 12... |
| 0151680258 | Molex, LLC | 0.6 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 1.25MM 2"... |
| 0151660128 | Molex, LLC | 0.77 $ | 1000 | CABLE FFC 12POS 0.50MM 6"... |
| 0151671098 | Molex, LLC | 0.77 $ | 1000 | CABLE FFC 39POS 1.00MM 2"... |
| 0151680136 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 7"8... |
| 0151661123 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 41POS 0.50MM 3"... |
| 0151680800 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 7"... |
| 0151680758 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 7POS 1.25MM 8"7... |
| 0151660098 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 0.50MM 2"... |
| 0151660846 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 15POS 0.50MM 8"... |
| 0151660155 | Molex, LLC | 0.9 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 0.50MM 9"... |
| 0151680809 | Molex, LLC | 0.97 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 12... |
| 0151660373 | Molex, LLC | 1.03 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 8"... |
| 0151660225 | Molex, LLC | 1.09 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 0.50MM 12... |
| 0151661024 | Molex, LLC | 1.1 $ | 1000 | CABLE FFC 31POS 0.50MM 9"... |
| 8N3SV75KC-0151CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC... |
| 0151670252 | Molex, LLC | 1.44 $ | 1953 | CABLE FFC 10POS 1.00MM 4"... |
| 0151680365 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CABLE FFC 30POS 1.25MM 1.... |
| 0151660051 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 6POS 0.50MM 1.1... |
| 0151670732 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 5POS 1.00MM 6"5... |
| 0151670291 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 1.00MM 2"... |
| 0151670246 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 1.00MM 1.... |
| 0151680124 | Molex, LLC | 0.72 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 1.1... |
| 0151660252 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | CABLE FFC 24POS 0.50MM 2"... |
| 0151680156 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 1.25MM 6"... |
| 0151670318 | Molex, LLC | 0.76 $ | 1000 | CABLE FFC 16POS 1.00MM 4"... |
| 0151680137 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 8"8... |
| 0151660367 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 5"... |
| 0151660803 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 0.50MM 8"... |
| 0151671078 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 37POS 1.00MM 3"... |
| 0151680762 | Molex, LLC | 0.87 $ | 1000 | CABLE FFC 7POS 1.25MM 10"... |
| 0151680808 | Molex, LLC | 0.97 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 12... |
| 0151661212 | Molex, LLC | 1.04 $ | 1000 | CABLE FFC 49POS 0.50MM 4"... |
| 0151660092 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 0.50MM 10"... |
| 0151660508 | Molex, LLC | 1.34 $ | 1000 | CABLE FFC 46POS 0.50MM 9"... |
| 8N3SV75AC-0151CDI8 | IDT, Integra... | 10.37 $ | 1000 | IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC... |
| 0151310405 | Molex, LLC | 2.88 $ | 490 | CABLE-ASSY PICOLOCK 4 CIR... |
CABLE FFC 28POS 0.50MM 8"28 Position FFC...
CABLE FFC 15POS 1.00MM 7"15 Position FFC...
CABLE FFC 5POS 1.00MM 7"5 Position FFC, ...
CABLE FFC 34POS 1.00MM 9"34 Position FFC...
CABLE FFC 20POS 1.00MM 9"20 Position FFC...
CABLE FFC 14POS 0.50MM 8"14 Position FFC...
0151660782 Datasheet/PDF