| Allicdata Part #: | 0151670284-ND |
| Manufacturer Part#: |
0151670284 |
| Price: | $ 0.91 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CABLE FFC 12POS 1.00MM 9" |
| More Detail: | 12 Position FFC, FPC Cable 0.039" (1.00mm) 9.000" ... |
| DataSheet: | 0151670284 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1000 +: | $ 0.82716 |
| Series: | Premo-Flex™ 15167 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Cable Type: | FFC, FPC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Number of Conductors: | 12 |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Length: | 9.000" (228.60mm) |
| Length - Exposed Ends: | 0.157" (4.00mm) |
| Termination Style: | Top on One Side, Bottom on Other, Backers on Both Sides |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables: 0151670284 Application Field and Working Principle
Flat flex, ribbon cables are constructed from insulated, thin metal strips that are joined together and then sheathed with a flexible plastic casing. They are used to join two different electrical devices together, usually when a direct wire connection cannot be used. There are two types of ribbon cables that are commonly used in electrical applications, one-piece cables and divided cables.
Application Field of 0151670284 Cables
The 0151670284 cables are mainly used for data and communication cable installation which is suitable in Automotive, Telecom, Instrumentation, Telecommunication. The cables are also becoming wilder in the industrial fields, including Audio-Visuals, Test & Measurement Instruments, Banking, Automation Systems, Broadcast & Cable TV and many others. They are mainly used as a conduit for hard-to-reach, deep-set or hidden cabling.
Working Principle of 0151670284 Cables
The 0151670284 cables are used to mechanically link two boards or devices together with almost no electrical or magnetic interference. The flat conductors are integrated into two-piece sheathed flat cable. The conductive materials are made of a combination of copper, aluminum, and other types of metal. The materials also include various insulation types, such as PVC, heat shrink, rubber, Teflon, and others. The flat conductors are welded together and then encased in a sturdy plastic protective material.
The ribbon cable works by using electromagnetic field to send and receive information. The electromagnetic field is generated when the signals travelling through the conductor arrive at an electrical junction. The field then disperses the signals, and these signals can be collected by another electrical junction. This process is repeated for each of the conductors in the ribbon cable.
When the ribbon cable is connected to two electrical components, the signals will travel between them without interference. This allows the transfer of data to be carried out with accuracy and reliability. The flat flex, ribbon cables allow devices to communicate with each other in a much more efficient and controlled manner.
Conclusion
Flat flex, ribbon cables are becoming more popular as they are extremely reliable and resistant to electromagnetic interference. The 0151670284 model cable provides superior performance in all of the applications mentioned above, making it an ideal choice for high-speed data transfer applications. The working principle of this cable is based on the transmission of signals through an electromagnetic field, allowing reliable and accurate data transfer.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 811-S1-009-30-015101 | Preci-Dip | 3.1 $ | 150 | CONN SPRING LOAD 9POS SNG... |
| 821-S1-004-30-015101 | Preci-Dip | 1.81 $ | 235 | CONN SPRING LOAD 4POS SMT... |
| 811-S1-031-10-015101 | Preci-Dip | 7.82 $ | 1000 | CONN SPRING LOAD 31POS SN... |
| 0151670442 | Molex, LLC | 2.22 $ | 899 | CABLE FFC 26POS 1.00MM 12... |
| 0151680258 | Molex, LLC | 0.6 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 1.25MM 2"... |
| 0151660128 | Molex, LLC | 0.77 $ | 1000 | CABLE FFC 12POS 0.50MM 6"... |
| 0151671098 | Molex, LLC | 0.77 $ | 1000 | CABLE FFC 39POS 1.00MM 2"... |
| 0151680136 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 7"8... |
| 0151661123 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 41POS 0.50MM 3"... |
| 0151680800 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 7"... |
| 0151680758 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 7POS 1.25MM 8"7... |
| 0151660098 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 0.50MM 2"... |
| 0151660846 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 15POS 0.50MM 8"... |
| 0151660155 | Molex, LLC | 0.9 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 0.50MM 9"... |
| 0151680809 | Molex, LLC | 0.97 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 12... |
| 0151660373 | Molex, LLC | 1.03 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 8"... |
| 0151660225 | Molex, LLC | 1.09 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 0.50MM 12... |
| 0151661024 | Molex, LLC | 1.1 $ | 1000 | CABLE FFC 31POS 0.50MM 9"... |
| 8N3SV75KC-0151CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC... |
| 0151670252 | Molex, LLC | 1.44 $ | 1953 | CABLE FFC 10POS 1.00MM 4"... |
| 0151680365 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CABLE FFC 30POS 1.25MM 1.... |
| 0151660051 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 6POS 0.50MM 1.1... |
| 0151670732 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 5POS 1.00MM 6"5... |
| 0151670291 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 1.00MM 2"... |
| 0151670246 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 1.00MM 1.... |
| 0151680124 | Molex, LLC | 0.72 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 1.1... |
| 0151660252 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | CABLE FFC 24POS 0.50MM 2"... |
| 0151680156 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 1.25MM 6"... |
| 0151670318 | Molex, LLC | 0.76 $ | 1000 | CABLE FFC 16POS 1.00MM 4"... |
| 0151680137 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 8"8... |
| 0151660367 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 5"... |
| 0151660803 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 0.50MM 8"... |
| 0151671078 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 37POS 1.00MM 3"... |
| 0151680762 | Molex, LLC | 0.87 $ | 1000 | CABLE FFC 7POS 1.25MM 10"... |
| 0151680808 | Molex, LLC | 0.97 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 12... |
| 0151661212 | Molex, LLC | 1.04 $ | 1000 | CABLE FFC 49POS 0.50MM 4"... |
| 0151660092 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 0.50MM 10"... |
| 0151660508 | Molex, LLC | 1.34 $ | 1000 | CABLE FFC 46POS 0.50MM 9"... |
| 8N3SV75AC-0151CDI8 | IDT, Integra... | 10.37 $ | 1000 | IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC... |
| 0151310405 | Molex, LLC | 2.88 $ | 490 | CABLE-ASSY PICOLOCK 4 CIR... |
CABLE FFC 28POS 0.50MM 8"28 Position FFC...
CABLE FFC 15POS 1.00MM 7"15 Position FFC...
CABLE FFC 5POS 1.00MM 7"5 Position FFC, ...
CABLE FFC 34POS 1.00MM 9"34 Position FFC...
CABLE FFC 20POS 1.00MM 9"20 Position FFC...
CABLE FFC 14POS 0.50MM 8"14 Position FFC...
0151670284 Datasheet/PDF