| Allicdata Part #: | 0151680985-ND |
| Manufacturer Part#: |
0151680985 |
| Price: | $ 1.33 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CABLE FFC 27POS 1.25MM 12" |
| More Detail: | 27 Position FFC, FPC Cable 0.049" (1.25mm) 12.0" (... |
| DataSheet: | 0151680985 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1000 +: | $ 1.21085 |
| Series: | Premo-Flex™ 15168 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Cable Type: | FFC, FPC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Number of Conductors: | 27 |
| Pitch: | 0.049" (1.25mm) |
| Length: | 12.0" (304.8mm) |
| Length - Exposed Ends: | 0.197" (5.00mm) |
| Termination Style: | Top on Both Sides, Backers on Both Sides |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The applications for flat flex, ribbon jumper cables are wide-ranging, making them ideal for use in any type of electrical system. These cables are most commonly used in electronic equipment such as ESPs and circuit boards, medical equipment like power supplies and power handling equipment, in automotive wiring and lighting systems, and in telecommunications systems for the transmission of data.
The main disadvantage of using flat flex, ribbon jumper cables as opposed to other types of cables is the cost. Because of the many strands that make up the cable, the cost per foot of the cable is significantly higher than other types of cable. Additionally, due to the complexity of using multiple strands to create the cable, these cables are more difficult to install than single-stranded cables.
The working principle behind flat flex, ribbon jumper cables differs depending on the application for which they are being used. In some applications, the electric current simply passes through the cables, due to the electric gradient that is created by the arrangement of the strands in the cables. In other applications, the electric current is modified by the multiple strands, which create an electric field that modifies the current and allows for more efficient transmission of the electricity.
Flat flex, ribbon jumper cables have several advantages over other types of cables, including their low cost, ease of installation and versatility. Additionally, these types of cables are able to carry higher amounts of current than other types of cables and can be used in a variety of applications, ranging from medical equipment to automotive wiring and lighting systems. However, due to their higher cost, flat flex, ribbon jumper cables are primarily used in applications that require extra strength or additional layers of protection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 811-S1-009-30-015101 | Preci-Dip | 3.1 $ | 150 | CONN SPRING LOAD 9POS SNG... |
| 821-S1-004-30-015101 | Preci-Dip | 1.81 $ | 235 | CONN SPRING LOAD 4POS SMT... |
| 811-S1-031-10-015101 | Preci-Dip | 7.82 $ | 1000 | CONN SPRING LOAD 31POS SN... |
| 0151670442 | Molex, LLC | 2.22 $ | 899 | CABLE FFC 26POS 1.00MM 12... |
| 0151680258 | Molex, LLC | 0.6 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 1.25MM 2"... |
| 0151660128 | Molex, LLC | 0.77 $ | 1000 | CABLE FFC 12POS 0.50MM 6"... |
| 0151671098 | Molex, LLC | 0.77 $ | 1000 | CABLE FFC 39POS 1.00MM 2"... |
| 0151680136 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 7"8... |
| 0151661123 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 41POS 0.50MM 3"... |
| 0151680800 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 7"... |
| 0151680758 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 7POS 1.25MM 8"7... |
| 0151660098 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 0.50MM 2"... |
| 0151660846 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 15POS 0.50MM 8"... |
| 0151660155 | Molex, LLC | 0.9 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 0.50MM 9"... |
| 0151680809 | Molex, LLC | 0.97 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 12... |
| 0151660373 | Molex, LLC | 1.03 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 8"... |
| 0151660225 | Molex, LLC | 1.09 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 0.50MM 12... |
| 0151661024 | Molex, LLC | 1.1 $ | 1000 | CABLE FFC 31POS 0.50MM 9"... |
| 8N3SV75KC-0151CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC... |
| 0151670252 | Molex, LLC | 1.44 $ | 1953 | CABLE FFC 10POS 1.00MM 4"... |
| 0151680365 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CABLE FFC 30POS 1.25MM 1.... |
| 0151660051 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 6POS 0.50MM 1.1... |
| 0151670732 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 5POS 1.00MM 6"5... |
| 0151670291 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 1.00MM 2"... |
| 0151670246 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 1.00MM 1.... |
| 0151680124 | Molex, LLC | 0.72 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 1.1... |
| 0151660252 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | CABLE FFC 24POS 0.50MM 2"... |
| 0151680156 | Molex, LLC | 0.74 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 1.25MM 6"... |
| 0151670318 | Molex, LLC | 0.76 $ | 1000 | CABLE FFC 16POS 1.00MM 4"... |
| 0151680137 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 1.25MM 8"8... |
| 0151660367 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 5"... |
| 0151660803 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 0.50MM 8"... |
| 0151671078 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE FFC 37POS 1.00MM 3"... |
| 0151680762 | Molex, LLC | 0.87 $ | 1000 | CABLE FFC 7POS 1.25MM 10"... |
| 0151680808 | Molex, LLC | 0.97 $ | 1000 | CABLE FFC 11POS 1.25MM 12... |
| 0151661212 | Molex, LLC | 1.04 $ | 1000 | CABLE FFC 49POS 0.50MM 4"... |
| 0151660092 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 0.50MM 10"... |
| 0151660508 | Molex, LLC | 1.34 $ | 1000 | CABLE FFC 46POS 0.50MM 9"... |
| 8N3SV75AC-0151CDI8 | IDT, Integra... | 10.37 $ | 1000 | IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC... |
| 0151310405 | Molex, LLC | 2.88 $ | 490 | CABLE-ASSY PICOLOCK 4 CIR... |
CABLE FFC 28POS 0.50MM 8"28 Position FFC...
CABLE FFC 15POS 1.00MM 7"15 Position FFC...
CABLE FFC 5POS 1.00MM 7"5 Position FFC, ...
CABLE FFC 34POS 1.00MM 9"34 Position FFC...
CABLE FFC 20POS 1.00MM 9"20 Position FFC...
CABLE FFC 14POS 0.50MM 8"14 Position FFC...
0151680985 Datasheet/PDF