| Allicdata Part #: | 0386912420-ND |
| Manufacturer Part#: |
0386912420 |
| Price: | $ 4.56 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.325" |
| More Detail: | 20 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0386912420 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 4.14729 |
Specifications
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | 110°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Finish: | Nickel |
| Terminal Screw Material: | Brass |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 3 Wall (Tri) |
| Bottom Termination: | Wire Wrap |
| Series: | Beau™ 38691 |
| Wire Gauge: | 12-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Wire Entries: | 20 |
| Number of Circuits: | 20 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks are a type of PCB terminal block found in electrical and electronic equipment. 0386912420 terminal block is designed to provide a power connection to circuit boards in a limited space environment. This product has a wide application field and working principle.The terminal block 0386912420 is used for connecting the cables and wires in two different circuits to provide a steady and secure connection. This type of terminal block is typically connected with screws, but there are also some with both soldering and screwing connections. The terminal blocks are also available in different designs and colors for the customer\'s choosing. They are available in single-row, two-row, and multi-row types. These terminal blocks are also available in various sizes and shapes based on the customer\'s needs and application.The terminal block 0386912420 utilizes a barrier type of design which helps to prevent the electrical disturbance that may occur between the two circuits. It also helps to isolate the two circuits by forming a shield between them. This is done by the insulation pad placed on the terminals. The insulated pads help to reduce the risk of shorting out the two circuits.The working principle of the 0386912420 terminal block is straightforward. The Terminal Blocks allow the electric current to flow between the two circuits through the insulated pads and the electrical connections. A signal passing through the conductor is blocked by the insulation pad. The electricity is then sent through a conductor and into the circuit board to wherever it is needed.The 0386912420 terminal blocks are also compatible with various types of PCBs, such as VCC and GND boards. They have also been tested and certified for use in various standards of environment, including military and hazardous areas. This ensures that the products will meet the standards for use in different applications.The 0386912420 terminal blocks are also reliable, easy to use, and provide a secure connection. As they are typically used in small spaces, they are easy to mount and install. They are also easy to maintain, as they require minimal upkeep or maintenance.Terminal Blocks - Barrier Blocks’ 0386912420 is an excellent product that can provide reliable, secure connections in confined or restricted circumstances. The wide application field and working principle ensures that these products will be a great choice for electrical and electronic applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0386" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0386314408 | Molex, LLC | 1.95 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0386107311 | Molex, LLC | 1.99 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 11CIRC... |
| 0386313609 | Molex, LLC | 2.3 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0386990037 | Molex, LLC | 2.77 $ | 1000 | SR BTS CS PC 11 ASY PSR B... |
| 0386317213 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0386007322 | Molex, LLC | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 22CIRC... |
| 0386315914 | Molex, LLC | 3.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0386101629 | Molex, LLC | 4.4 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 29CIRC... |
| 0386006415 | Molex, LLC | 4.47 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 15CIRC... |
| 0386906123 | Molex, LLC | 4.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 23CIRC ... |
| 0386906324 | Molex, LLC | 4.73 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 24CIRC ... |
| 0386912127 | Molex, LLC | 5.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 27CIRC ... |
| 0386006423 | Molex, LLC | 6.33 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 23CIRC... |
| 0386100405 | Molex, LLC | 1.19 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0386106406 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0386101809 | Molex, LLC | 1.57 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| J0B-0386NL | Pulse Electr... | 52.2 $ | 59 | CONN MAGJACK 12PORT 1000 ... |
| 0386101822 | Molex, LLC | 3.42 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 22CIRC... |
| 0386007311 | Molex, LLC | 1.99 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 11CIRC... |
| 0386100411 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 11CIRC... |
| 0386007516 | Molex, LLC | 2.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 16CIRC... |
| 0386101816 | Molex, LLC | 2.74 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 16CIRC... |
| 0386101819 | Molex, LLC | 2.93 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 19CIRC... |
| 0386106620 | Molex, LLC | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 20CIRC... |
| 0386006320 | Molex, LLC | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 20CIRC... |
| 0386315716 | Molex, LLC | 3.73 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 16CIRC ... |
| 0386698014 | Molex, LLC | 4.56 $ | 1000 | SR BTS 45A 10 ASY CHPSR B... |
| 0386006417 | Molex, LLC | 4.7 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 17CIRC... |
| 0386912427 | Molex, LLC | 5.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 27CIRC ... |
| 0386390071 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0386390135 | Molex, LLC | 1.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386090017 | Molex, LLC | 1.51 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 17CIRC... |
| 0386006603 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386307003 | Molex, LLC | 0.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386007602 | Molex, LLC | 0.84 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0386912403 | Molex, LLC | 1.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386190044 | Molex, LLC | 1.19 $ | 1000 | SR BTS PC 5 ASY CPSR BTS ... |
| 0386107321 | Molex, LLC | 3.28 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 21CIRC... |
| 0386000631 | Molex, LLC | 4.84 $ | 1000 | SR BTS CS CB 31ASYCPSR BT... |
| 0386906429 | Molex, LLC | 5.42 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 29CIRC ... |
Latest Products
T34E01406
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
T34E01404
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CB50420807
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CB10720207
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CB10710507
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CB10710203
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0386912420 Datasheet/PDF