| Allicdata Part #: | 0386990049-ND |
| Manufacturer Part#: |
0386990049 |
| Price: | $ 4.32 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.325" |
| More Detail: | 10 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0386990049 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 3.92881 |
Specifications
| Top Termination: | Screws with Captive Plate |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | 110°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Terminal Screw Finish: | -- |
| Terminal Screw Material: | -- |
| Color: | Black |
| Features: | -- |
| Barrier Type: | 3 Wall (Tri) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau™ 38699 |
| Wire Gauge: | 12-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 20A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Wire Entries: | 10 |
| Number of Circuits: | 10 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier BlocksThe 0386990049 terminal block is an extremely popular type of terminal or barrier block. This type of interface device is used to connect two or more connections together in a commercial or industrial application. It is designed to maintain a safe, efficient and reliable system for connecting electrical wiring with other components in many types of devices and equipment.Barrier blocks, such as the 0386990049, provide a secure connection for multiple wires to one or more other electronic components. Barrier blocks are available in various sizes, shapes, and configurations for a range of applications. They can be used for simple connections such as the installation of electrical wiring for appliances to more sophisticated connections such as the transport of current from high-power components.The most common application for the 0386990049 is the installation of wiring for motors and other equipment. This type of terminal block can accommodate a wide range of wire gauges, enabling the user to customize the size and type of wiring to best suit the particular application. The 0386990049 is also commonly used in the electrical industry for connecting high current or high voltage wires to industrial-grade equipment.The 0386990049 barrier block is a very reliable connection device. It is designed to provide reliable and consistent connections, while minimizing the risk of short circuits and other hazards associated with loose or broken wires. Barrier blocks are also durable and dependable in extreme temperature and conditions, ensuring that they can be used in any environment.The working principle of the 0386990049 terminal block is relatively simple. It is basically a switching device, which allows for one or more wires to be connected to multiple other terminals. As electricity is conducted through a conductor, the barrier block is the device that enables the electrical current to flow to its destination.When an electrical current is sent through the conductor, it passes through a series of connections or terminals. These connections are the key to the functioning of the 0386990049 terminal block. When correctly installed, the barrier block will ensure that the current flows correctly to its destination. If any of the connections become faulty, they will no longer conduct the current, causing the entire circuit to become unsafe and unreliable.The 0386990049 terminal block is an important device in many commercial and industrial applications. It is designed to provide secure and reliable connections between multiple wires and components. It is a reliable and dependable connection device, ensuring that the current flows to its destination without any issues.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0386" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0386314408 | Molex, LLC | 1.95 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0386107311 | Molex, LLC | 1.99 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 11CIRC... |
| 0386313609 | Molex, LLC | 2.3 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0386990037 | Molex, LLC | 2.77 $ | 1000 | SR BTS CS PC 11 ASY PSR B... |
| 0386317213 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0386007322 | Molex, LLC | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 22CIRC... |
| 0386315914 | Molex, LLC | 3.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0386101629 | Molex, LLC | 4.4 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 29CIRC... |
| 0386006415 | Molex, LLC | 4.47 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 15CIRC... |
| 0386906123 | Molex, LLC | 4.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 23CIRC ... |
| 0386906324 | Molex, LLC | 4.73 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 24CIRC ... |
| 0386912127 | Molex, LLC | 5.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 27CIRC ... |
| 0386006423 | Molex, LLC | 6.33 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 23CIRC... |
| 0386100405 | Molex, LLC | 1.19 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0386106406 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0386101809 | Molex, LLC | 1.57 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| J0B-0386NL | Pulse Electr... | 52.2 $ | 59 | CONN MAGJACK 12PORT 1000 ... |
| 0386101822 | Molex, LLC | 3.42 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 22CIRC... |
| 0386007311 | Molex, LLC | 1.99 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 11CIRC... |
| 0386100411 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 11CIRC... |
| 0386007516 | Molex, LLC | 2.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 16CIRC... |
| 0386101816 | Molex, LLC | 2.74 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 16CIRC... |
| 0386101819 | Molex, LLC | 2.93 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 19CIRC... |
| 0386106620 | Molex, LLC | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 20CIRC... |
| 0386006320 | Molex, LLC | 3.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 20CIRC... |
| 0386315716 | Molex, LLC | 3.73 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 16CIRC ... |
| 0386698014 | Molex, LLC | 4.56 $ | 1000 | SR BTS 45A 10 ASY CHPSR B... |
| 0386006417 | Molex, LLC | 4.7 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 17CIRC... |
| 0386912427 | Molex, LLC | 5.69 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 27CIRC ... |
| 0386390071 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0386390135 | Molex, LLC | 1.44 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386090017 | Molex, LLC | 1.51 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 17CIRC... |
| 0386006603 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386307003 | Molex, LLC | 0.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386007602 | Molex, LLC | 0.84 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0386912403 | Molex, LLC | 1.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0386190044 | Molex, LLC | 1.19 $ | 1000 | SR BTS PC 5 ASY CPSR BTS ... |
| 0386107321 | Molex, LLC | 3.28 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 21CIRC... |
| 0386000631 | Molex, LLC | 4.84 $ | 1000 | SR BTS CS CB 31ASYCPSR BT... |
| 0386906429 | Molex, LLC | 5.42 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 29CIRC ... |
Latest Products
T34E01406
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
T34E01404
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CB50420807
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CB10720207
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CB10710507
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CB10710203
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0386990049 Datasheet/PDF