| Allicdata Part #: | 0387045112-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387045112 |
| Price: | $ 2.74 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.325" |
| More Detail: | 12 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387045112 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 2.46809 |
| Top Termination: | Screws with Captive Plate |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | 110°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Clear Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | -- |
| Barrier Type: | 3 Wall (Tri) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau 38704 |
| Wire Gauge: | 12-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 20A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.325" (8.26mm) |
| Number of Wire Entries: | 12 |
| Number of Circuits: | 12 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks, with model number 0387045112, are commonly used in various industries. Exceptionally flexible, these blocks easily connect wiring without the need for labor-intensive soldering operations. Understanding the various applications and knowing their working principle is essential for those wishing to acquire them for their projects.
Applications
Terminal Blocks - Barrier Blocks, with model number 0387045112, are used for a variety of applications. Applications may include but are not limited to cabinets, automated switchgear systems, machine control, domestic and industrial appliances, comfort and safety systems, vending machines, lighting and wiring systems.
The terminals are typically applied for fixed wiring installations. They are IEC 60947-7-2 compliant and meet the requirements of EN 60079-14, NFPA 70, UL 508A and CSA 22.2. Barrier blocks can be mounted on DIN rails and other types of mounting hardware. They are available in various voltage and current ratings which make them highly suitable for a variety of applications.
Working Principle
Terminal Blocks - Barrier Blocks, with model number 0387045112, operate on the principle of a gap barrier. A gap barrier is an insulator that separates and isolates the electrical conductors from one another. This is essential to prevent contact between the live and load conductors. The barrier blocks are designed with a raised edge which helps to prevent contact or arc-over if the live conductor accidentally comes in contact with the load conductor.
The blocks are easy to use and are designed to safely accept both tinned and bare stranded copper wires. The blocks are available with various types of fixing screws, spring-cage clamps, quick-connect terminals and flexible action over-pressure clamps. These features help make connection and disconnection a quick and efficient process.
The terminals are designed so that they can be used for both AC and DC current. This helps provide flexibility and ensures that the terminal can be used in various kinds of applications. Another benefit of these terminals is that they can be locked together, helping to keep the wiring neat and tidy.
Conclusion
Terminal Blocks - Barrier Blocks, with model number 0387045112, are designed to provide a safe and efficient way to connect and disconnect wiring and electrical connections. The blocks are designed to provide flexibility, making them highly suitable for various types of applications. Additionally, they are easy to use and can be locked together to ensure neat wiring.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387045112 Datasheet/PDF