| Allicdata Part #: | 0387107516-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387107516 |
| Price: | $ 3.02 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375" |
| More Detail: | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387107516 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 2.72160 |
Specifications
| Top Termination: | Screws with Captive Plate |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Material - Insulation: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Clear Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | -- |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau 38710 |
| Wire Gauge: | 12-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 25A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 16 |
| Number of Circuits: | 16 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks are the ideal solution for wiring in applications where safety and multi-conductor access are required. The 0387107516 terminal blocks are used for connecting multiple wires or wires from different sources to the same destination. They provide a safe and reliable connection to any type of electrical equipment as they can be easily installed and removed without any special tools or knowledge.Terminal Blocks - Barrier Blocks are designed to provide a secure and efficient connection between multiple wires, either through the use of a spliced wire connection or with push-in connectors. The connection process is relatively simple and requires no additional equipment other than a pair of pliers or crimp tool. This makes it easy for end-users to install the in almost any location.The 0387107516 terminal blocks are also designed for applications requiring multiple conductor connections. The blocks feature a range of size and color options that make the installation and management of multiple data and power lines simpler and more efficient. The blocks are made from flame retardant, non-corrosive, tinned copper making them suitable for a variety of domestic, commercial and industrial applications.The 0387107516 terminal blocks feature a unique two-point contact system that seals the wire connections against moisture, dust and other debris. This ensures that the connections remain reliable over time. The terminal blocks are also designed with an over-travel limit feature that prevents wires from being inserted too far into the block during installation. This prevents short circuits and accidental disconnection of the block from its power source. The 0387107516 terminal blocks are designed to withstand up to 600 volts and temperatures of up to 85°C. This makes them ideal for high-voltage or high-temperature applications such as motor control, pump control and HVAC systems.The unique design of the 0387107516 terminal blocks ensures that the wires are securely held in place and can be easily accessed for maintenance and repairs. The easy-to-use interface also simplifies the installation process, allowing for easy wiring, installation and service.Overall, the 0387107516 terminal blocks are an ideal solution for applications requiring a secure and efficient connection for multiple wires or wires from different sources. They provide a safe and reliable connection for any type of electrical equipment, making them the perfect choice for a variety of domestic, commercial and industrial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0387" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
Latest Products
T34E01406
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
T34E01404
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CB50420807
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CB10720207
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CB10710507
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CB10710203
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387107516 Datasheet/PDF