| Allicdata Part #: | 0387206916-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387206916 |
| Price: | $ 4.57 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375" |
| More Detail: | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387206916 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200 +: | $ 4.15296 |
Specifications
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Terminal Screw Finish: | Nickel |
| Terminal Screw Material: | Brass |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau™ 38720 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 16 |
| Number of Circuits: | 16 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks are electrical components that make it possible for electric current to pass from one point to another. They are commonly used in industrial and commercial applications and provide a safe and efficient way to electrically connect two or more devices. 0387206916 is an example of a terminal block with integrated barrier strips, making it suitable for applications in which the user needs to limit the flow of electricity to certain areas. In this article, we will discuss the application fields and working principle of 0387206916 terminal blocks.Terminal blocks are used in a wide range of industries and applications. They are typically used to terminate cables and wires, create solid electrical connections, and to protect circuits and components from shocks, vibrations, and electrical overloads. One of the most common application fields for terminal blocks is in the production of portable electronic devices. 0387206916 terminal blocks can be used to easily and quickly connect the power sources and internal components in the production stage.0387206916 terminal blocks are also widely used in machines and industrial automation systems in order to control the flow of power to the necessary components. As the components and machines get more complex and involve various electric connections, Terminal Blocks - Barrier Blocks are the ideal solution for providing an effective way of regulating electric power flow.In addition, Terminal Blocks - Barrier Blocks provide a more secure and reliable way of connecting two or more points of power, thus eliminating the need for messier connections such as soldering or splicing. 0387206916 terminal blocks are designed with integrated barrier strips which effectively separate two distinct electric currents, preventing them from crossing and creating an unsafe current.The working principle of 0387206916 Terminal Blocks - Barrier Blocks is quite simple. The terminals have two distinct, insulated conductive surfaces that are sandwiched together, forming the necessary electric connection. When a connection is made, the electric current will flow between the two surfaces, creating a continuous loop and allowing for the transfer of electric power.In addition to providing a secure and reliable connection between two or more points, Terminal Blocks - Barrier Blocks also make the replacement or adjustment of components much easier. The units are designed with an integrated screw-type mechanism which allows for quick and easy adjustments to be made without the use of any additional tools.Overall, 0387206916 terminal blocks provide a cost-effective, efficient, and reliable solution for connecting two or more points of power. They are used in a variety of industries and applications and provide an effective way to regulate electric current and protect components and machines from electrical overloads and shocks.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0387" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
Latest Products
T34E01406
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
T34E01404
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CB50420807
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CB10720207
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CB10710507
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CB10710203
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387206916 Datasheet/PDF