| Allicdata Part #: | 0387207525-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387207525 |
| Price: | $ 4.49 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 25CIRC 0.375" |
| More Detail: | 25 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387207525 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 4.07421 |
| Top Termination: | Screws with Captive Plate |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Clear Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | -- |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau™ 38720 |
| Wire Gauge: | 12-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 25A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 25 |
| Number of Circuits: | 25 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks - Barrier blocks are an efficient way to connect two components within electrical systems. With functionality to disperse current in a safe manner, this type of terminal block is easily recognized by its configuration, typically with one larger block for the primary connections and several smaller blocks for secondary connections. While barrier blocks have been used in applications for decades, the 0387207525 series uniquely combines safety and flexibility to create an optimal solution for modern applications.
Features and Benefits
The 0387207525 series has a range of features and benefits designed for a range of electric applications. A large current rating of up to 48A allows for increased flexibility in circuits, while the plastic material ensures greater protection against electric shocks. In addition, the 0387207525 has a modular design, meaning it is expandable to up to 6 levels depending on the electrical load requirements.
For usability, the 0387207525 is designed with easy-to-use knobs and integrated barriers, making installation quick and straightforward. The integrated barriers not only reduce the risk of accidental contact, but also makes it clear what connection is on each level, making it easier for users to ensure the correct voltage is applied to each level.
Application Field and Working Principle
Terminal blocks - Barrier blocks are an efficient way to connect two components within electrical systems, the 0387207525 is particularly suitable for modern applications with higher power requirements. For instance, the 0387207525 can be used in power supply systems, circuit board boards, and wiring systems, in both residential and commercial environments.
In terms of its working principle, the 0387207525 features a range of features designed to ensure that current is dispersed in a safe and efficient manner. The modular design allows for wiring configurations that are tailored to each individual application, with up to 6 integrated levels of connections and clear barriers to ensure that user safety and accuracy are maximized. For added safety, the plastic casing also helps to reduce the chance of electric shocks should contact be made with any of the connectors. Furthermore, the integrated knobs and integrated barriers allow for easy installation and use.
Conclusion
The 0387207525 terminal block is an industry leading solution for modern electrical applications requiring more power and features. With its high current rating, modular design, and integrated features for safety, the 0387207525 series is a reliable and efficient solution for various high-power applications within residential and commercial environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387207525 Datasheet/PDF