| Allicdata Part #: | 0387215503-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387215503 |
| Price: | $ 1.18 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.375" |
| More Detail: | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector,... |
| DataSheet: | 0387215503 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 1.07717 |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Terminal Screw Finish: | Nickel |
| Terminal Screw Material: | Brass |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau™ 38721 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 3 |
| Number of Circuits: | 3 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks
The 0387215503 Terminal Block is one of the most versatile and widely used components in today\'s technological age. The 0387215503 Terminal Block is a barrier block designed to conveniently and simply link electrical wires. It is especially useful in home and commercial setups and it eliminates the need to have to individually connect the wires in a complex manner. In addition, the 0387215503 Terminal Block is made of durable materials which makes it an ideal choice for both residential and commercial applications.
The 0387215503 Terminal Block is a terminal block which is available in multiple different shapes and sizes. These shapes and sizes are designed to make it easier to install it in a variety of different applications. The 0387215503 Terminal Block is well-known for being able to provide a reliable connection between two separate pieces of electrical equipment. This reliability is due to the barrier block\'s design, which is meant to decrease the chances of a severing and loose connection.
The most notable feature of the 0387215503 Terminal Block is its working principle. This terminal block works thanks to a two tier or two layer system which serves to facilitate contact between the two pieces of equipment. The first layer of the two layer system is designed to securely fix the wires into the terminal block. The second layer of the two layer system is designed to be the path of least resistance when the two pieces of equipment is connected. This allows for an efficient and reliable connection between the two pieces of equipment.
Another important aspect of the 0387215503 Terminal Block is its application field. This terminal block is discoverable in many different applications. Some of the main fields in which the 0387215503 Terminal Block is applicable include industrial automation, automotive, medical, aerospace, telecommunications, agriculture, and energy production.
In conclusion, the 0387215503 Terminal Block is one of the most versatile and widely used components in today\'s technological age. The 0387215503 Terminal Block is a barrier block designed to conveniently and simply link electrical wires. It works thanks to a two tier or two layer system and it is discoverable in many different applications. This makes the 0387215503 Terminal Block an ideal choice for both residential and commercial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387215503 Datasheet/PDF