| Allicdata Part #: | 0387309722-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387309722 |
| Price: | $ 4.56 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.438" |
| More Detail: | 22 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connecto... |
| DataSheet: | 0387309722 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 4.13817 |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Finish: | -- |
| Terminal Screw Material: | Brass |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | Solder Turret |
| Series: | Beau™ 38730 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.438" (11.12mm) |
| Number of Wire Entries: | 22 |
| Number of Circuits: | 22 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, or barrier blocks, are electrical devices used in many industries to connect wires to a source of power, create power junctions, and provide secure electrical pathways and connections. The model 0387309722 terminal block is typically used in applications that require a safe, reliable connection for high-voltage and/or high-amperage applications, and can also be configured to create power junctions or interconnect between multiple blocks.
Model 0387309722 terminal blocks are designed for easy installation and use. The blocks feature a one-piece construction with embedded contacts that make wire connections safe and secure. The terminals contain highly reliable, integral galvanic contacts with built-in pressure plates and strain relief bars that allow for a secure connection. The blocks are designed with a secure snap-in action and a recessed front face that prevents accidental disconnection of wires when the blocks are in operation.
One of the main advantages of model 0387309722 terminal blocks is that they are designed with an IP 54 rating, which protects them from excessive dust and moisture. This makes them a great choice for applications where the terminals will be exposed to outdoor conditions or harsh industrial environments. The blocks also have a unique patented design that prevents over-tightening of the wire connections. This helps to ensure that the blocks can handle the high current ratings of the application without risk of overtightening.
In addition to providing a reliable and secure connection, the terminal blocks also have a built-in protective cover that helps protect against sparks and short circuits. The cover is designed to automatically open when a wire is connected, and then close when the connection is disengaged. This helps protect personnel and equipment from hazards associated with sparks and short circuits.
Model 0387309722 terminal blocks provide a safe, reliable, and efficient connection for high-voltage and high-amperage applications. They offer an IP54 rating for protection from dust and moisture, a unique patent-pending design to prevent over-tightening of connections, and a built-in protective cover that helps prevent sparks and short circuits. The blocks are easy to install and use, making them a great choice for use in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387309722 Datasheet/PDF