0387315312 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 0387315312-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387315312 |
| Price: | $ 3.15 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.438" |
| More Detail: | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connecto... |
| DataSheet: | 0387315312 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 2.83500 |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | -- |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau 38731 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.438" (11.12mm) |
| Number of Wire Entries: | 12 |
| Number of Circuits: | 12 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0387315312 Application Field and Working Principle of Terminal Blocks - Barrier Blocks
Barrier blocks are electrical components typically used for connecting wires, and are sometimes referred to as terminal strips or terminal boards. They are made of composite materials, usually plastic, and often have internal barriers preventing electrical contact between two different sets of wires.Barrier blocks are used in a variety of electronics applications. In home applications they are often used to splice telephone wires, while in industrial applications they are often used to connect together numerous disparate devices or to connect multiple wires into a single terminal strip. They are also used in the automotive industry to wire together electric motors, and in the construction industry to connect wiring between lighting fixtures or HVAC (heating, ventilation and air conditioning) systems.
Working Principle
The working principle of barrier blocks is quite simple. Essentially, two sets of terminal connectors (or “terminals”) are connected together using a pliable insulation barrier. The insulation barrier prevents electrical signals from crossing between the different terminals, which allows the user to safely and reliably connect multiple circuits together without risking short circuits or other electrical shocks.The shape and design of the barrier block can vary depending on its intended purpose, but most barrier blocks are made using a plastic molded casing with two parallel rows of mounting screws. In most cases, one row of screws is used to provide a ground connection between two separate circuits, while the other row is used to provide power to the connected circuit. The barrier block may also feature a variety of additional functions such as additional grounding screws, fuse holders, or a secondary circuit breaker.
Applications
Barrier blocks are used in a variety of applications, including:
- In industrial and commercial settings, as a safe, reliable, and durable way to connect multiple electrical circuits
- In automotive wiring applications, as a secure, waterproof way to connect multiple electrical circuits
- In home applications, to splice telephone wires
- In the construction industry, to wire lighting fixtures and HVAC systems
Conclusion
Barrier blocks are ubiquitous electrical components used in a variety of settings, providing a reliable and safe way to connect multiple circuits together. From industrial applications to automotive wiring, barrier blocks are an important and versatile tool, providing an effective and inexpensive way to safely connect multiple circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387315312 Datasheet/PDF