| Allicdata Part #: | 0387342009-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387342009 |
| Price: | $ 2.85 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.438" |
| More Detail: | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387342009 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 2.56095 |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Clear Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 3 Wall (Tri) |
| Bottom Termination: | Solder Turret |
| Series: | Beau 38734 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.438" (11.12mm) |
| Number of Wire Entries: | 9 |
| Number of Circuits: | 9 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks - 0387342009 Application Field and Working Principle
Terminal Blocks and Barrier Blocks are commonly found connecting components in both industrial and consumer-level electronic systems. The 0387342009 makes up a typical example of a terminal block, in which bars, also called ‘screws’, are mounted in a plastic housing in order to facilitate the connection of two cables via crimp contacts or other types of cable connector.
Terminal blocks and barrier blocks are designed to provide a secure physical connection over an extended period of time with minimal attention and maintenance. Additionally, they are relatively low cost, easy to install with the correct tools, and relatively low maintenance. Terminal blocks can also provide electrical insulation to protect the user from shock and interference from external power sources.
The 0387342009 is a barrier block that is particularly suitable for use in hostile or extreme environments. It is resistant to dust and moisture, and is extremely robust in terms of both physical and electrical characteristics. It requires no soldering, makes use of a pressure clamp connection system with the ability to use multiple pole connections to a single connection point.
The 0387342009 is ideal for applications within industrial automation, relays, motor protective relays, contactor relays, resistors, switches, signal distribution, and terminal strips. It is composed of a natural black polyamide housing, an upper immersion port, and an insulated copper conductor.
The working principle of the 0387342009 terminal block involves the use of a lever/screw connection system to facilitate the connection of two cables. The terminal block is mounted in a plastic housing, fastened with a screw through the upper part of the housing, onto a wall or base. The 0387342009 contains two levers, the upper lever used to loosen the terminals for the connection of the cables and the lower lever that tightens the terminals once the cables have been added.
The component parts of the 0387342009 are designed for high performance. In comparison to other terminal blocks, the 0387342009 takes "cross-connection" between terminals into account and has a built-in anti-shorting function to prevent accidental incorrect wiring. As the contact pressure increases when the terminal is tightened, the contact between the terminals and the cable is improved and the connection is more reliable.
The 0387342009 terminal block also offers a termination type which enables the installation of contacts as well as being compatible with most cable types. The contacts themselves are designed with a special "knurling" for the optimal grip of the terminals, reducing the chances of wires being pulled out from their terminals.
The 0387342009 terminal block is designed to provide a secure connection between two cables over a long period of time with minimal maintenance. It is resistant to dust and moisture, robust in terms of both physical and electrical characteristics, is easy to install and offers a high level of safety. Additionally, its contact pressure increases when the terminal is tightened, giving an improved connection between the terminals and the cable.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387342009 Datasheet/PDF