| Allicdata Part #: | 0387406122-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387406122 |
| Price: | $ 4.47 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.438" |
| More Detail: | 22 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connecto... |
| DataSheet: | 0387406122 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 4.06509 |
Specifications
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Material - Insulation: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel; Through Hole |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Clear Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau™ 38740 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 0.438" (11.12mm) |
| Number of Wire Entries: | 22 |
| Number of Circuits: | 22 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Barrier Blocks, also known as terminal blocks, are a type of wiring block that provides a convenient, highly accessible junction point for wiring multiple circuits together. They are a great way to route electric power through multiple circuits without having to create complex wiring configurations.Barrier blocks are designed to provide a safe and secure junction between two wires, allowing them to be controlled from one location. This allows for easier installation and maintenance of circuits. In addition, barrier blocks are designed to protect against short circuits and overloading current.A barrier block typically consists of an insulated insulator or "rail" and copper-colored contact points that are screwed or clamped onto the rail, providing a conduit for electrical current. In addition, barrier block designs can include live parts, such as springs and terminals, as well as various circuit protection features. Terminal blocks are designed for a variety of applications including automobile manufacturing, circuit protection, voltage regulation, and many others. Generally, terminal blocks are used to provide a reliable and robust connection between two terminals.0387406122 is a terminal block that is designed to provide power transfer between two wires, and is an ideal solution for providing a reliable and durable control of multiple circuits. This terminal block has an adjustable current rating of up to 12A and is designed to protect against overloads and current spikes.Moreover, this terminal block has two screw terminals, making it compatible with most switches and connectors. The terminal block also includes an integral jumper switch for easy current switching and a quick-connect terminal for amplifier connections. In addition, the terminal blocks are rugged and durable, with a temperature rating of -40° to 133°F.The block is designed to ensure that a safe and secure connection is made, and is also highly resistant to overheating and short-circuiting. This terminal block is designed for industrial and automotive applications and can be used with any cable material, including bare wire, twisted-pair, or off-the-shelf solutions.In summary, barrier or terminal blocks are essential wiring accessories for any electrical circuit. 0387406122 is a terminal block solution that is designed to provide power transfer between two pins and protect against overloads and current spikes. This terminal block is designed for industrial and automotive applications and is highly resistant to overheating and short-circuiting.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0387" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
Latest Products
T34E01406
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
T34E01404
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CB50420807
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CB10720207
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CB10710507
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CB10710203
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387406122 Datasheet/PDF