| Allicdata Part #: | 0387600323-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387600323 |
| Price: | $ 4.35 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 23CIRC 0.375" |
| More Detail: | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387600323 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 3.95547 |
Specifications
| Top Termination: | Screws with Captive Plate |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | Closed |
| Series: | Beau™ 38760 |
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 15A |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 46 |
| Number of Circuits: | 23 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, also referred to as barrier blocks, are a type of circuit board component that facilitates the connection of wiring and electrical cables to each other. They are used in a wide range of applications, such as in control panels, electronic devices, and equipment. The 0387600323 Terminal Blocks are specifically designed for use in industrial and commercial applications.The standard 0387600323 Terminal Blocks are designed with a superior level of safety in mind. The blocks feature an insulator body and a connector that is designed to be electrically isolated from each other. This creates an effective barrier between signals and electrical terminals, preventing any chance of accidental contact between the two. Each of the terminals are enclosed in a covering, protecting them from any accidental contact or potential damage. In addition to providing a secure connection, the blocks feature an adjustable screw for tightening the wires and cables to the housing, ensuring that they are held securely and safely in place. The 0387600323 Terminal Blocks are designed to accommodate a range of different wire sizes. Depending on the model, the blocks can work with wires ranging from 22 to 14 gauge. The blocks are designed to work with a variety of different voltage ratings, including 230, 400, 600, and 1250V. Each block is designed to meet applicable UL and CSA standards for safety.The operation of the 0387600323 Terminal Blocks is simple and straightforward. A user first removes the covering from the terminals so that the wires and cables can be connected. Once the wires or cables are in place, the user tightens the screw to fix the connection and ensure that it is held securely. If necessary, the user may need to customize the terminals for a specific application. This can be done easily by updating the system configuration or adding additional blocks.The 0387600323 Terminal Blocks provide a wide variety of benefits that make them ideal for use in industrial and commercial applications. In addition to providing a secure connection, they provide a simple yet effective way to manage the wiring and electrical cables. With a simple connection system and adjustable screws, the blocks are easy to use and maintain. The blocks also feature a number of safety features, including an insulated body and an adjustable screw for the wires and cables. Overall, the 0387600323 Terminal Blocks are designed for a wide range of applications and provide high levels of safety and reliability.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0387" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
Latest Products
T34E01406
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
T34E01404
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CB50420807
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CB10720207
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CB10710507
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CB10710203
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387600323 Datasheet/PDF