| Allicdata Part #: | 0387700530-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387700530 |
| Price: | $ 4.20 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 30CIRC 0.375" |
| More Detail: | 30 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387700530 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 3.81843 |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | 110°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | Flange, Positions Stamped |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | Closed |
| Series: | Beau™ 38770 |
| Wire Gauge: | 14-24 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 20A |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 60 |
| Number of Circuits: | 30 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Barrier Blocks
A 0387700530 barrier block is a logical separation of connected wires in an electrical device. This type of terminal block isolates the electrical power that runs between two or more wires. By using a barrier block, users can easily connect and disconnect wires without disturbing the integrity of the wire\'s power delivery.
The 0387700530 barrier blocks consist of multiple terminals that are connected in pairs. The two halves of the terminal are linked together to form the barrier. The two ends of the barrier are either affixed to the top or bottom of the terminal block or physically connecting a plug to the terminal block.
The 0387700530 barrier blocks are used in a wide range of applications, including network wiring, communication systems, industrial controls, medical equipment, and many more. The barriers also provide electrical and mechanical isolation to reduce the risk of electrical shocks or interference between two or more circuits.
Applications
The 0387700530 barrier block is used in a variety of applications. The barrier block is used to prevent the introduction of excess voltage, which can cause electrical shocks or damage the device. Additionally, it can be used to protect against the passage of electrical currents, thereby reducing the risk of fire or explosion.
The 0387700530 barrier block is designed to provide protection from the transmission of electrical current, providing a secure connection between two or more wires. It is ideal for applications that require frequent disconnection or reconnection, such as network wiring, communication systems, or industrial controls. Additionally, the barrier block has a wide range of temperature ranges making them suitable for use in extreme environments.
Working Principle
The working principle of the 0387700530 barrier block is to provide separation between two or more electrical circuits. The device uses a barrier to isolate the two circuits, preventing excess current from flowing between them. The barrier separates the two circuits without affecting the integrity of the power delivery, allowing users to easily connect and disconnect the wires without interrupting the electrical system.
The 0387700530 barrier block is designed to operate in low voltage, DC (DC), high voltage, and low current applications. The device is easy to install and remove, and comes in several sizes and shapes to fit the application. It can also be used in a variety of temperatures and environments, making it suitable for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387700530 Datasheet/PDF