| Allicdata Part #: | 0387701722-ND |
| Manufacturer Part#: |
0387701722 |
| Price: | $ 4.46 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.375" |
| More Detail: | 22 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector... |
| DataSheet: | 0387701722 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 4.05594 |
| Top Termination: | Screws |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Thermoplastic |
| Operating Temperature: | 110°C |
| Mounting Type: | Chassis, Panel |
| Terminal Screw Finish: | Zinc, Chromate |
| Terminal Screw Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Features: | Flange |
| Barrier Type: | 2 Wall (Dual) |
| Bottom Termination: | PC Pin |
| Series: | Beau™ 38770 |
| Wire Gauge: | 14-24 AWG |
| Voltage Rating: | 300V |
| Current Rating: | 20A |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Wire Entries: | 44 |
| Number of Circuits: | 22 |
| Terminal Block Type: | Barrier Block |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks are an essential part of any electronic system. They provide a reliable and secure connection between components of the electrical system. The 0387701722 Terminal Block is a type of terminal blocks known as a Barrier Block.
Barrier Blocks are extremely common in industrial and commercial applications. They are also prevalent in the home, with many adding them to power tools and items such as air conditioners, furnaces, and refrigerators. These modular terminal blocks are the preferred selection for any device that requires multiple connections in a clean, organized manner.
The 0387701722 Terminal Block is an extremely popular design due to its versatility and extensive range of applications. It is designed to provide two separate connections and offers a way to connect any two electrical terminals securely and reliably. This specific model has a glass reinforced polyamide base and supports up to 8 AWG, which makes it suitable for larger current requirements.
The design of the 0387701722 Terminal Block incorporates both a barrier and a terminal. The terminal is made from tin-plated brass and consists of two open areas where the two electrical connections can be made. These open areas have holes and slots in them, allowing the wire and conductor to be firmly connected to the terminal. The barrier section of the terminal is also made from tin-plated brass, providing a strong and secure barrier between the two sets of terminals.
The working principle of the 0387701722 Terminal Block is quite simple. When mounting the terminal, it should be applied with the supplied stainless steel bolts on the left and right of the connection area. This helps to provide a strong and durable connection for the terminal block. Once the terminal is firmly mounted to the surface, the two ends of the wire can then be connected to the respective terminals on the block.
The 0387701722 Terminal Block is an extremely versatile and reliable solution for any application that requires multiple connections. It is especially beneficial for commercial and industrial applications, where multiple terminals, wires and control boxes need to be securely connected. The solid construction ensures a safe and reliable connection. In addition, the terminal is also highly resistant to temperature and vibration, ensuring it remains secure even in the harshest of conditions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0387290980 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290994 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390623 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | SR BTS FT 4C50AC ASSYSR B... |
| 0387290973 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387490208 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | SR BTS CB 50 VW 4 ASYSR B... |
| 0387115506 | Molex, LLC | 1.83 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387290968 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387700511 | Molex, LLC | 1.86 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190598 | Molex, LLC | 1.9 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 5CIRC ... |
| 0387490184 | Molex, LLC | 1.93 $ | 1000 | SR BTS WW 59 4 ASY ASR BT... |
| 0387307509 | Molex, LLC | 2.14 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387209209 | Molex, LLC | 2.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387701111 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 11CIRC ... |
| 0387190504 | Molex, LLC | 2.41 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 8CIRC ... |
| 0387190502 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387390148 | Molex, LLC | 2.59 $ | 1000 | SR BTS CB FT 4 ASYSR BTS ... |
| 0387013314 | Molex, LLC | 2.65 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 14CIRC ... |
| 0387000115 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 15CIRC ... |
| 0387353906 | Molex, LLC | 2.68 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387216710 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387207113 | Molex, LLC | 2.72 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 13CIRC ... |
| 0387068108 | Molex, LLC | 2.75 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387700418 | Molex, LLC | 2.76 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387513611 | Molex, LLC | 2.91 $ | 1000 | SR BTS WW 50 11 ASY PSR B... |
| 0387203509 | Molex, LLC | 2.97 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 9CIRC ... |
| 0387524610 | Molex, LLC | 3.02 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 10CIRC ... |
| 0387015918 | Molex, LLC | 3.04 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387000118 | Molex, LLC | 3.13 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 18CIRC ... |
| 0387390338 | Molex, LLC | 3.87 $ | 1000 | SR BTS PC A 58 11 ASY CPS... |
| 0387207522 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 22CIRC ... |
| 0387801117 | Molex, LLC | 4.32 $ | 1000 | CONN BARRIER STRP 17CIRC ... |
| 0387590040 | Molex, LLC | 4.89 $ | 1000 | SR BTS PC CS 16 ASY CSR B... |
| 0387700104 | Molex, LLC | 2.35 $ | 2657 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387600306 | Molex, LLC | 2.43 $ | 385 | CONN BARRIER STRIP 6CIRC ... |
| 0387839414 | Molex, LLC | 0.58 $ | 1000 | COVER BTS 14 KIT |
| 0387236717 | Molex, LLC | 0.81 $ | 1000 | COVER W-A-R 17 KITTH |
| 0387600502 | Molex, LLC | 0.62 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 2CIRC ... |
| 0387291395 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
| 0387244104 | Molex, LLC | 0.78 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 4CIRC ... |
| 0387601203 | Molex, LLC | 0.88 $ | 1000 | CONN BARRIER STRIP 3CIRC ... |
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
TERM BLOCK BARRIERCircuit Connector,
CONN TERM BLK WW BARR 8POLE8 Circuit 0.2...
CONN TERM BLK EX BARR 2POLE2 Circuit 0.3...
CONN TERM BLK EX MT END 5POLE5 Circuit 0...
CONN TERM BLK EX MT END 2POLE2 Circuit 0...
0387701722 Datasheet/PDF