04450004Z Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
04450004Z-ND
Manufacturer Part#:
04450004Z
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Short Description: FUSE HLDR CARTRIDGE 20A IN LINE
More Detail: Fuse Holder 20A 1 Circuit Cartridge Free Hanging ...
DataSheet: 04450004Z datasheet04450004Z Datasheet/PDF
Specifications
Series: --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Fuseholder Type: Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Fuse Type: Cartridge
For Use With/Related Products: 3AG
Fuse Size: 1/4" Dia x 1 1/4" L (6.4mm x 31.8mm)
Number of Circuits: 1
Voltage: --
Current Rating: 20A
Mounting Type: Free Hanging In Line
Orientation: --
Termination Style: Wire Leads
Contact Material: --
Contact Finish: --
Description
Fuseholders are designed to house and maintain electrical fuses. The 04450004Z fuseholder from Weidmuller is a UL Recognized, high performance, 15A, 1/4 x 1-3/4 inch fuseholder with a polyamide base material. It offers opportunities for higher reliability and cost-efficiency in multiple application fields.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "0445" Included word is 40