| Allicdata Part #: | 155212-5303-RA-ND |
| Manufacturer Part#: |
155212-5303-RA |
| Price: | $ 1.97 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | 2MM LATCH/EJECT HEADER 12 CONTAC |
| More Detail: | Connector Header Through Hole, Right Angle 12 posi... |
| DataSheet: | 155212-5303-RA Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1008 +: | $ 1.77219 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Insulation Height: | 0.247" (6.28mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | 1.25A |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Series: | 1552 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post: | 0.155" (3.94mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
155212-5303-RA rectangular connectors are one of the most reliable connectors in the electrical connection market. This product series is widely applied in various commercial,professional and military electronics, such as vehicle electronics, home appliances and office gadgets. The connectors are available in three different shapes to meet different space requirements and mounting constraints.
155212-5303-RA rectangular connectors are suitable for interconnection in a wide variety of applications, including power delivery, signal, interface and data transmission. It can be used in plugging, and both protect and support the device to which they are connected. It has a simple structure, which makes it easier to install and remove. The connectors are lightweight and compact, which makes them perfect for applications where space is at a premium. Also, the product comes with two kinds of mounting bracket options. This allows customers to choose the most suitable option for their application needs.
The rectangular connectors consist of two main components: the header and the male pins. The headers are available in three different sizes, depending on the application. The male pins are made from high-grade metal for durability and corrosion resistance. The pins have different types of contacts based on the applications they are intended for. They also have different PCB mount heights, allowing different board layouts for each application.
155212-5303-RA rectangular connectors are known for their superior performance. They are able to withstand extreme temperatures and pressures, making them suitable for high-power MIL-STD-202 and avionics applications. The connectors also have high current ratings, making them great for transmitting multiple lines and multiple circuits without the risk of voltage drops or shorts.
The working principle of the 155212-5303-RA rectangular connectors is simple. The male pins on the header are inserted into the female connector on the other side of the connection. The connection is then secured with screws. This creates an electrical and mechanical bond between the two components, allowing for the safe and reliable transfer of electrical signals. In addition, the connectors are designed with safety features, such as anti-longterm contact and short-circuiting protection, to help prevent dangerous shocks and other electrical hazards.
The 155212-5303-RA rectangular connectors provide reliable connections for a variety of applications. They are made with high-grade materials to ensure long life and stable performance. With a simple structure and a wide range of mounting options, the connectors are perfect for many different types of industry and military applications. Additionally, their superior current rating and robust design make them perfect for applications requiring multiple lines and multiple circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1552100129 | Molex, LLC | 2.67 $ | 1000 | CABLE 12X0.5 PVC BK UNSH ... |
| 1552100252 | Molex, LLC | 6.07 $ | 1000 | CABLE 11X1.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552100317 | Molex, LLC | 12.76 $ | 1000 | CABLE 17X2.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552165-4 | TE Connectiv... | 109.77 $ | 1000 | INSULATION CRIMPER, END F... |
| 155224-6203-RA | 3M | 2.84 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 24... |
| 155234-5402-RB | 3M | 3.95 $ | 1000 | CONN HDRConnector Header ... |
| 155234-6202-RB | 3M | 4.1 $ | 1000 | CONN HDR 2MM 34POS 30U" A... |
| 155244-2300-RA | 3M | 6.01 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 44... |
| 1552100066 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE 4X0.34 PVC BK UNSH ... |
| 1552100270 | Molex, LLC | 12.5 $ | 1000 | CABLE 25X1.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552586 | Phoenix Cont... | 12.87 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1552110017 | Molex, LLC | 1.23 $ | 1000 | CABLE 4X0.34 PVC GY SH DC... |
| 155206-5203-RA | 3M | 1.44 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 6 ... |
| 1552167-7 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155234-2200-RA | 3M | 4.79 $ | 1000 | CONN HDR 2MM 34POS 10U" A... |
| 1552100148 | Molex, LLC | 1.65 $ | 1000 | CABLE 4X0.75 PVC GY UNSH ... |
| 1552710000 | Weidmuller | 1.98 $ | 159 | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08... |
| 1552167-6 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155230-5403-RB | 3M | 4.92 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 30... |
| 155244-6202-RB | 3M | 5.12 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 44POS VER... |
| 155210-2400-RB | 3M | 5.41 $ | 1000 | 3M LATCH/EJECT HEADER 155... |
| 850-15524 | B&B Smar... | 672.21 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 1-1552168-1 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155226-5303-RA | 3M | 3.4 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 26... |
| 155240-2300-RA | 3M | 5.47 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 40... |
| 1552100163 | Molex, LLC | 1.68 $ | 1000 | CABLE 3X1 PVC BK UNSH G/Y... |
| 1552100223 | Molex, LLC | 2.55 $ | 1000 | CABLE 4X1.5 PVC BK UNSH D... |
| 1552100235 | Molex, LLC | 3.19 $ | 1000 | CABLE 5X1.5 PVC BK UNSH G... |
| 1552100002 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | CABLE 3X0.25 PVC BK UNSH ... |
| 1552100309 | Molex, LLC | 9.49 $ | 1000 | CABLE 12X2.5 PVC BK UNSH ... |
| 1552544 | Phoenix Cont... | 17.83 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1552210009 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1000 | CABLE 3X0.34 WSOR YE SH D... |
| 1552410003 | Molex, LLC | 1.6 $ | 1000 | CABLE 3X0.34 PLTC BK SH D... |
| BB-850-15522 | B&B Smar... | 672.21 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 155283-002 | Amphenol FCI | 172.67 $ | 1000 | TOOLING |
| 155283-001 | Amphenol FCI | 185.28 $ | 1000 | TOOLING |
| 155285-001 | Amphenol FCI | 187.59 $ | 1000 | TOOLING |
| 155206-6302-RB | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 6POS VERT... |
| 155206-6303-RB | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 6POS VERT... |
| 155226-2300-RA | 3M | 3.86 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 26... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
155212-5303-RA Datasheet/PDF