| Allicdata Part #: | 155240-2300-RA-ND |
| Manufacturer Part#: |
155240-2300-RA |
| Price: | $ 5.47 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | 2MM LATCH/EJECT HEADER 40 CONTAC |
| More Detail: | Connector Header Surface Mount 40 position 0.079" ... |
| DataSheet: | 155240-2300-RA Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1050 +: | $ 4.91847 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Insulation Height: | 0.425" (10.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | 1.25A |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Series: | 1552 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins is a crucial field of electrical connection products for modern engineering. The 155240-2300-RA series of products is a perfect example of a modern version of a header connector. This product is useful for a few different electrical connection applications and has come in many different forms and sizes over the years.
The 155240-2300-RA is a four-position device with a keyed pin arrangement for excellent mating retention and positive connection. This connection is excellent for applications where the mating components need to be kept in tight mechanical contact for an extended period of time, or in applications where high vibration may be present. This key pin arrangement also reduces the risk of incorrect insertion in the application.
The 155240-2300-RA can be panels mounted like many other connector products of its kind. This product is usually available in square or rectangular configurations, depending on the application, with products ranging from 0.3 inch to 0.75 inch square sizes. With either configuration, the header has an 8mm threaded hole that can be mated to the mounting panel.
The 155240-2300-RA header has two rows of two pins each, and each row can be differential or single ended. Differential connections are used when transmitting a signal over two wires which are routed directly parallel to each other, allowing the signal to travel in both directions over a single pair of wires. The peaks and troughs of the differential driver\'s voltage swing are 180 degrees out of phase with each other, allowing the signal transmitted down the pair of wires to nullify any outside electrical interference.
Single ended wiring is most often used in applications where one conductor is connected to the circuit and the other conductor is connected to ground, such as when powering a lightbulb. With a single ended connection, the voltage swing on each side of the conductor is equal, but one side is negative and the other is positive.
The 155240-2300-RA is designed to meet IPX2 standards for water ingress prevention, making it a great device for use in wet areas. These headers are also designed to meet the electromechanical performance standards specified in JBEI-12. These include power board liftoff, mating force, fit and finish and terminal strength. This series of connectors also offers an operating temperature range of -40°C to +105°C for extreme weather environments.
The 155240-2300-RA series of connectors offers an ideal combination of small size, high reliability, and competitive cost. This makes them perfect for use in any application where secure, high-quality connection is essential. With its keyed pin arrangement, differential or single ended connection, and IPX2 water ingress prevention, the 155240-2300-RA series of headers are a perfect choice for use in any high-end application where reliability and performance are of the utmost importance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1552100129 | Molex, LLC | 2.67 $ | 1000 | CABLE 12X0.5 PVC BK UNSH ... |
| 1552100252 | Molex, LLC | 6.07 $ | 1000 | CABLE 11X1.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552100317 | Molex, LLC | 12.76 $ | 1000 | CABLE 17X2.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552165-4 | TE Connectiv... | 109.77 $ | 1000 | INSULATION CRIMPER, END F... |
| 155224-6203-RA | 3M | 2.84 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 24... |
| 155234-5402-RB | 3M | 3.95 $ | 1000 | CONN HDRConnector Header ... |
| 155234-6202-RB | 3M | 4.1 $ | 1000 | CONN HDR 2MM 34POS 30U" A... |
| 155244-2300-RA | 3M | 6.01 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 44... |
| 1552100066 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE 4X0.34 PVC BK UNSH ... |
| 1552100270 | Molex, LLC | 12.5 $ | 1000 | CABLE 25X1.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552586 | Phoenix Cont... | 12.87 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1552110017 | Molex, LLC | 1.23 $ | 1000 | CABLE 4X0.34 PVC GY SH DC... |
| 155206-5203-RA | 3M | 1.44 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 6 ... |
| 1552167-7 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155234-2200-RA | 3M | 4.79 $ | 1000 | CONN HDR 2MM 34POS 10U" A... |
| 1552100148 | Molex, LLC | 1.65 $ | 1000 | CABLE 4X0.75 PVC GY UNSH ... |
| 1552710000 | Weidmuller | 1.98 $ | 159 | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08... |
| 1552167-6 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155230-5403-RB | 3M | 4.92 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 30... |
| 155244-6202-RB | 3M | 5.12 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 44POS VER... |
| 155210-2400-RB | 3M | 5.41 $ | 1000 | 3M LATCH/EJECT HEADER 155... |
| 850-15524 | B&B Smar... | 672.21 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 1-1552168-1 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155226-5303-RA | 3M | 3.4 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 26... |
| 155240-2300-RA | 3M | 5.47 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 40... |
| 1552100163 | Molex, LLC | 1.68 $ | 1000 | CABLE 3X1 PVC BK UNSH G/Y... |
| 1552100223 | Molex, LLC | 2.55 $ | 1000 | CABLE 4X1.5 PVC BK UNSH D... |
| 1552100235 | Molex, LLC | 3.19 $ | 1000 | CABLE 5X1.5 PVC BK UNSH G... |
| 1552100002 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | CABLE 3X0.25 PVC BK UNSH ... |
| 1552100309 | Molex, LLC | 9.49 $ | 1000 | CABLE 12X2.5 PVC BK UNSH ... |
| 1552544 | Phoenix Cont... | 17.83 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1552210009 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1000 | CABLE 3X0.34 WSOR YE SH D... |
| 1552410003 | Molex, LLC | 1.6 $ | 1000 | CABLE 3X0.34 PLTC BK SH D... |
| BB-850-15522 | B&B Smar... | 672.21 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 155283-002 | Amphenol FCI | 172.67 $ | 1000 | TOOLING |
| 155283-001 | Amphenol FCI | 185.28 $ | 1000 | TOOLING |
| 155285-001 | Amphenol FCI | 187.59 $ | 1000 | TOOLING |
| 155206-6302-RB | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 6POS VERT... |
| 155206-6303-RB | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 6POS VERT... |
| 155226-2300-RA | 3M | 3.86 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 26... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
155240-2300-RA Datasheet/PDF