155212-5303-RB Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 3M5086-ND |
| Manufacturer Part#: |
155212-5303-RB |
| Price: | $ 3.64 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | CONN HEADER 2MM 12POS R/A .155" |
| More Detail: | Connector Header Through Hole, Right Angle 12 posi... |
| DataSheet: | 155212-5303-RB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 414 |
| 1 +: | $ 3.30750 |
| 10 +: | $ 3.17520 |
| 100 +: | $ 2.64600 |
| 500 +: | $ 2.24910 |
| 1000 +: | $ 1.91835 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Insulation Height: | 0.247" (6.28mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | 1.25A |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200.0µin (5.08µm) |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Series: | 1552 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post: | 0.155" (3.94mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins offer a variety of connection solutions from nano and micro scale to large size profiles. One of the well-known products is the 155212-5303-RB Headers, Male Pins which are ideal for connecting electrical components in applications where space is limited. With their reliable performance and superior quality, these connectors provide reliable and secure connections.
Application Field of 155212-5303-RB Headers, Male Pins
The 155212-5303-RB Headers, Male Pins reflect the greatest possible combination of performance, quality, features and application. This product series provides connection solutions for a variety of fields, such as industrial automation, home appliances, automotive industry, data communication, and more. The product range also includes more specific applications, such as PCB mounting, SMA connectors, crimp sockets, and crimp housings.
These connectors are most commonly used where spaces are limited and multiple connections are required in a small space. This makes them an ideal choice for applications in the automotive industry, telecommunications, data communication, and medical equipment.
Working Principle of 155212-5303-RB Headers, Male Pins
The 155212-5303-RB Headers, Male Pins feature a three prong male pin design. The pins are inserted into female holes on the mating connector of the device. This ensures that electrical current can travel between two connecting circuits. The insulation is designed to prevent current leakage or short circuits.
The pins also feature an embedded flex relief that allows for easier insertion and removal. This helps to reduce the risk of damage to the pins during insertion. The contacts are also designed for superior strain relief and increased grip on the connecting conductor material.
The insulation material used on the pins is also designed to withstand extreme temperatures and other environmental conditions. This helps to ensure that the pins are protected from damage due to environmental exposure, such as moisture, dust, and high temperatures.
The pins are designed to meet industry standards for quality assurance and dependability. This ensures that the connectors provide reliable, secure connections for years of efficient operation.
Conclusion
The 155212-5303-RB Headers, Male Pins are an ideal choice for applications in the automotive industry, telecommunications, data communication, and medical equipment due to their reliable performance and superior quality. They feature a three prong male pin design with embedded flex relief and superior strain relief for increased grip and protection. The pins are designed to withstand extreme temperatures and other environmental conditions, as well as meet industry standards for quality assurance and dependability.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1552100129 | Molex, LLC | 2.67 $ | 1000 | CABLE 12X0.5 PVC BK UNSH ... |
| 1552100252 | Molex, LLC | 6.07 $ | 1000 | CABLE 11X1.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552100317 | Molex, LLC | 12.76 $ | 1000 | CABLE 17X2.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552165-4 | TE Connectiv... | 109.77 $ | 1000 | INSULATION CRIMPER, END F... |
| 155224-6203-RA | 3M | 2.84 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 24... |
| 155234-5402-RB | 3M | 3.95 $ | 1000 | CONN HDRConnector Header ... |
| 155234-6202-RB | 3M | 4.1 $ | 1000 | CONN HDR 2MM 34POS 30U" A... |
| 155244-2300-RA | 3M | 6.01 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 44... |
| 1552100066 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CABLE 4X0.34 PVC BK UNSH ... |
| 1552100270 | Molex, LLC | 12.5 $ | 1000 | CABLE 25X1.5 PVC GY UNSH ... |
| 1552586 | Phoenix Cont... | 12.87 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1552110017 | Molex, LLC | 1.23 $ | 1000 | CABLE 4X0.34 PVC GY SH DC... |
| 155206-5203-RA | 3M | 1.44 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 6 ... |
| 1552167-7 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155234-2200-RA | 3M | 4.79 $ | 1000 | CONN HDR 2MM 34POS 10U" A... |
| 1552100148 | Molex, LLC | 1.65 $ | 1000 | CABLE 4X0.75 PVC GY UNSH ... |
| 1552710000 | Weidmuller | 1.98 $ | 159 | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08... |
| 1552167-6 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155230-5403-RB | 3M | 4.92 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 30... |
| 155244-6202-RB | 3M | 5.12 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 44POS VER... |
| 155210-2400-RB | 3M | 5.41 $ | 1000 | 3M LATCH/EJECT HEADER 155... |
| 850-15524 | B&B Smar... | 672.21 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 1-1552168-1 | TE Connectiv... | 139.64 $ | 1000 | WIRE ANVIL, END FEED |
| 155226-5303-RA | 3M | 3.4 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 26... |
| 155240-2300-RA | 3M | 5.47 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 40... |
| 1552100163 | Molex, LLC | 1.68 $ | 1000 | CABLE 3X1 PVC BK UNSH G/Y... |
| 1552100223 | Molex, LLC | 2.55 $ | 1000 | CABLE 4X1.5 PVC BK UNSH D... |
| 1552100235 | Molex, LLC | 3.19 $ | 1000 | CABLE 5X1.5 PVC BK UNSH G... |
| 1552100002 | Molex, LLC | 0.69 $ | 1000 | CABLE 3X0.25 PVC BK UNSH ... |
| 1552100309 | Molex, LLC | 9.49 $ | 1000 | CABLE 12X2.5 PVC BK UNSH ... |
| 1552544 | Phoenix Cont... | 17.83 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1552210009 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1000 | CABLE 3X0.34 WSOR YE SH D... |
| 1552410003 | Molex, LLC | 1.6 $ | 1000 | CABLE 3X0.34 PLTC BK SH D... |
| BB-850-15522 | B&B Smar... | 672.21 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 155283-002 | Amphenol FCI | 172.67 $ | 1000 | TOOLING |
| 155283-001 | Amphenol FCI | 185.28 $ | 1000 | TOOLING |
| 155285-001 | Amphenol FCI | 187.59 $ | 1000 | TOOLING |
| 155206-6302-RB | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 6POS VERT... |
| 155206-6303-RB | 3M | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 2MM 6POS VERT... |
| 155226-2300-RA | 3M | 3.86 $ | 1000 | 2MM LATCH/EJECT HEADER 26... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
155212-5303-RB Datasheet/PDF