| Allicdata Part #: | 1561/24YL005-ND |
| Manufacturer Part#: |
1561/24 YL005 |
| Price: | $ 29.29 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP SOLID 24AWG YELLOW 100' |
| More Detail: | 24 AWG Hook-Up Wire Solid Yellow 1000V 100.0' (30.... |
| DataSheet: | 1561/24 YL005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 26.62380 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Yellow |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 80°C |
| Voltage: | 1000V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.052" (1.32mm) |
| Series: | MIL-W-76B Type MW |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | Solid |
| Wire Gauge: | 24 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables, also known as Hook-Up Wire, are a type of electrical wires specifically designed for indoor use only. It is a common type of low voltage, single conductor wire used in all kinds of indoor applications. In this article, we focus on the application fields and working principles of 1561/24 YL005, a popular single conductor cable.
Application Fields of 1561/24 YL005
1561/24 YL005 single conductor cable is widely used in low voltage electrical installations, wiring harnesses, equipment and ground wiring. The cable itself provides excellent electrical characteristics and performance. It can also withstand great amounts of wear and damage for a relatively long period of time without suffering any severe consequences.
It is perfectly suited for use in industrial control and automation systems, alarm installations, lighting and power systems, and in various signal control circuits. The cable is UL recognized and comes in a variety of colors. In addition, this cable also features a low resistance insulation as well as great flexibility and tensile strength, making it ideal for a wide range of indoor applications.
Working Principle of 1561/24 YL005
The working principle of 1561/24 YL005 is fairly straightforward. The cable itself consists of a single-conductor stranded wire with an insulation covering. This insulation provides electrical insulation and protection against current, short-circuits, and mechanical impacts. The conductor typically consists of strands of tinned copper, which is why the cable has greater flexibility and tensile strength.
When the cable is connected to electrical equipment, the current passes through the conductor of the cable and the insulation provides a safe cover that prevents electric shocks from occurring. The cable also has great resistance against various chemical, temperature, and humidity swings. As a result, it is capable of providing the highest degree of reliability under varying conditions.
The 1561/24 YL005 single conductor cable is a great choice for a variety of electrical applications. It provides superior electrical characteristics and performance, as well as excellent protection against mechanical and electrical stresses. Its resistance to temperature swings, humidity, and chemical contact are all excellent, making it perfect for indoor applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1561/24 RD005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 19 | HOOK-UP SOLID 24AWG RED 1... |
| 1561 WH001 | Alpha Wire | 146.42 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE... |
| 1561/24 BL001 | Alpha Wire | 130.21 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE ... |
| 156119 | FLIR | 18.7 $ | 1000 | AC ADAPTER, 117VAC FOR HE... |
| 1561 WH005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 1 | HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE... |
| 1561410000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 20POS 5.0... |
| 1561 SL001 | Alpha Wire | 146.42 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG SLATE... |
| 192990-1561 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | TRI R E/B STR C/C SEAL SZ... |
| 1561930000 | Weidmuller | 10.03 $ | 1000 | WPD 100 2X25/6X10 GN |
| 10-88-1561 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 56POS .100 VE... |
| 1561 RD001 | Alpha Wire | 146.42 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG RED 1... |
| 1561 BL001 | Alpha Wire | 146.42 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE ... |
| 15614C1M1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A... |
| 1561060000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 16POS 5.0... |
| 1561920000 | Weidmuller | 10.03 $ | 1000 | WPD 100 2X25/6X10 BL |
| 1561760000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS 5.0... |
| 1561170000 | Weidmuller | 2.8 $ | 1000 | LM 3.50/08/90 3.2SN BK BX |
| 1561710000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS 5.0... |
| 1561 BR005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 10 | HOOK-UP SOLID 22AWG BROWN... |
| 1561/24 VI005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 24AWG VIOLE... |
| 1561697-1 | TE Connectiv... | 0.1 $ | 1000 | SMD-DRAHTBRUECKE; Z |
| 1561 SL005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG SLATE... |
| 156120RS75000 | Wurth Electr... | 0.08 $ | 16000 | LED RED CLEAR 1206 SMDRed... |
| BB-850-15618 | B&B Smar... | 256.41 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 1561 BR001 | Alpha Wire | 146.42 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG BROWN... |
| 1561 OR001 | Alpha Wire | 146.42 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 22AWG ORANG... |
| 1561 BK005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 2 | HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK... |
| 156125RG73000 | Wurth Electr... | -- | 1000 | LED GREEN/RED CLEAR SMDGr... |
| 1561660000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 22POS 5.0... |
| 1561 RD005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 5 | HOOK-UP SOLID 22AWG RED 1... |
| 1561160000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 17POS 5.0... |
| 1561/24 WH005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 10 | HOOK-UP SOLID 24AWG WHITE... |
| 1561 OR005 | Alpha Wire | 29.29 $ | 15 | HOOK-UP SOLID 22AWG ORANG... |
| PBC-1561-C | Bud Industri... | 0.18 $ | 709 | COVER ABS FOR PB-1561Plas... |
| 1561510000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 21POS 5.0... |
| 156120BS82500 | Wurth Electr... | 0.16 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR SMDBlue 47... |
| BB-850-15612 | B&B Smar... | 152.46 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| 1561 BK001 | Alpha Wire | 147.9 $ | 1 | HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK... |
| 1561110000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 17POS 5.0... |
| 156120VS82500 | Wurth Electr... | -- | 1000 | LED GREEN CLEAR SMDGreen ... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1561/24 YL005 Datasheet/PDF