| Allicdata Part #: | 3M156027-MC20L-X-6-ND |
| Manufacturer Part#: |
158120-1100-3625/20-S-6 |
| Price: | $ 4.66 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY 20 P |
| More Detail: | 20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to C... |
| DataSheet: | 158120-1100-3625/20-S-6 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 25 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 4.23360 |
| 10 +: | $ 4.06602 |
| 50 +: | $ 3.55774 |
| 100 +: | $ 3.38833 |
| 250 +: | $ 2.96481 |
| 500 +: | $ 2.88009 |
| 1000 +: | $ 2.45656 |
| 2500 +: | $ 2.28714 |
| 5000 +: | $ 2.20243 |
| Series: | 158 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Connector Type: | Socket to Cable |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch - Connector: | 0.079" (2.00mm) |
| Pitch - Cable: | 0.039" (1.00mm) |
| Length: | 0.500' (152.40mm, 6.00") |
| Features: | -- |
| Color: | Gray, Ribbon |
| Shielding: | Unshielded |
| Usage: | -- |
| Cable Termination: | IDC |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Cable Assemblies
158120-1100-3625/20-S-6 is a rectangular cable assembly which is composed of five elastomeric-insulated subcords. Rectangular cable assemblies are widely used in industry because they offer versatile and dependable operation, and can be used for a variety of purposes. They are used in multiple industrial applications, including motors, controls, power transmission, and instrumentation.
The 158120-1100-3625/20-S-6 cable assembly includes both a power cable and a ground cord. The power cable is composed of three strands of inner conductor, covered with an elastomeric insulation. The ground cord also has three strands of inner conductor, covered with a second elastomeric insulation. Together, these strands form a flexible, low-resistance conductor which carries the electrical current.
The power and ground cords are both sheathed in an abrasion-resistant, heavy-duty polyvinyl chloride (PVC) jacket. The jacket provides a secure and reliable connection which allows the cable assembly to be used in applications with high movement or sustained vibrations, making it highly-suitable for harsh environmental conditions. Additionally, the PVC jacket is resistant to wear and tear, which allows the cable assembly to be used for extended periods of time without suffering any damage.
Once the cable assembly is in place, the current flows from the power cable to the ground cord, where it is then returned to the power source. This causes an electric current to be created and provides the necessary power. In the case of 158120-1100-3625/20-6, the current that is produced is 20 amps. This is suitable for most industrial electrical systems.
The 158120-1100-3625/20-S-6 cable assembly is UL rated, which ensures that it meets Safety and Quality standards. This also helps to ensure that the cable assembly will not pose any risk to human life or property. Additionally, it is also CSA approved, which guarantees that it meets all electrical codes and regulations.
The 158120-1100-3625/20-S-6 has the capacity to carry a maximum of 20 amps for a sustained period of time. It is also able to function with an alternating voltage of 0-300VAC and a nominal frequency of 50/60 Hz. Because of its high-performance design, the cable assembly is suitable for a range of industrial applications, such as process control systems, motors, solenoids, and more.
Rectangular cable assemblies are a versatile and reliable option for industrial applications. The 158120-1100-3625/20-S-6 cable assembly provides a secure connection with a maximum current capacity of 20 amps, making it an optimal choice for industrial applications. Additionally, its durable construction ensures that it is able to withstand harsh conditions and last for a prolonged period of time.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 43-15815 | Conec | 6.42 $ | 1000 | CONN MALE M12X1 AXIALCabl... |
| 1581T5 | Hammond Manu... | 36.23 $ | 33 | POWER STRP 11.75"10A 230V... |
| 1581-6 | Pomona Elect... | 1.39 $ | 1656 | JACK BANA PANEL MT TIN BL... |
| 158110-1100-HF625/10-D-3 | 3M | 5.73 $ | 1000 | CABLE 10POS SOCKET TO SOC... |
| 158120-1100 | 3M | 2.97 $ | 144 | CABLE RIBBON SKT 2MM 20PO... |
| 158120-1100-3625/20-S-6 | 3M | 4.66 $ | 25 | SINGLE ENDED CABLE ASSEMB... |
| 1581291 | Phoenix Cont... | 11.94 $ | 1000 | CONN HSG STACKBL SIDE SZB... |
| 158150-1100 | 3M | 2.84 $ | 1000 | CABLE RIBBON SKT 2MM 50PO... |
| 158120-1100-HF625/20-S-3 | 3M | 3.82 $ | 1000 | SINGLE ENDED CABLE ASSEMB... |
| 1581H5 | Hammond Manu... | 37.45 $ | 14 | POWER STRP 11.75"10A 230V... |
| 1581C6EU | Hammond Manu... | 10.96 $ | 1000 | EURO TO IEC POWER CORD6.0... |
| 1581138 | Phoenix Cont... | 19.31 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6... |
| 1581052 | Phoenix Cont... | 11.2 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZB6... |
| 158120-1100-3625/20-D-6 | 3M | 7.28 $ | 23 | CABLE 20POS SOCKET TO SOC... |
| 1581-5 | Pomona Elect... | 1.39 $ | 295 | JACK BANA PANEL MT TIN GR... |
| 1581850000 | Weidmuller | 1.32 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 15812B200 | TE Connectiv... | 11.32 $ | 1000 | RELAY GEN PURPRelay Coi... |
| 158110-1100-HF625/10-D-6 | 3M | 6.0 $ | 950 | CABLE 10POS SOCKET TO SOC... |
| 1581970000 | Weidmuller | 3.68 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS VERT... |
| 1581330000 | Weidmuller | 0.55 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS VERT ... |
| 3448-15812 | 3M | 0.61 $ | 1000 | CABLE STRAIN RELIEF 2MM 1... |
| 3448-15814 | 3M | 0.61 $ | 1000 | CABLE STRAIN RELIEF 2MM 1... |
| 1581510000 | Weidmuller | 3.68 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS VERT... |
| 158110-1100-3625/10-D-3 | 3M | 5.66 $ | 1000 | CABLE 10POS SOCKET TO SOC... |
| 158122-1100 | 3M | 2.12 $ | 1000 | 2MM RIBBON CABLE SOCKET 2... |
| 1581287 | Phoenix Cont... | 15.99 $ | 1000 | FRAME HINGED SZB6 FOR 3MO... |
| 1581C6NA250 | Hammond Manu... | 9.1 $ | 1000 | NORTH AMERICA TO IEC POWE... |
| 1581900000 | Weidmuller | 2.05 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 14POS VERT... |
| 1581490000 | Weidmuller | 3.33 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS VERT... |
| 1581010 | Phoenix Cont... | 100.43 $ | 1000 | DC-B 6-ADP-4M12-FS-5CON-7... |
| 1581201 | Phoenix Cont... | 21.46 $ | 1000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 ... |
| 70156-1581 | Omron Automa... | 6.24 $ | 1000 | SYSTEM |
| PBC-1581-C | Bud Industri... | 4.02 $ | 1000 | COVER ABS FOR PB-1581-TF ... |
| 158124-1100 | 3M | 2.17 $ | 1000 | 2MM RIBBON CABLE SOCKET 2... |
| 1581780000 | Weidmuller | 0.37 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 1581390000 | Weidmuller | 1.32 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 1581-3 | Pomona Elect... | 1.39 $ | 405 | JACK BANA PANEL MT TIN OR... |
| 1581040000 | Weidmuller | 3.52 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 20POS 90DE... |
| 158108-1100 | 3M | 2.51 $ | 80 | CABLE RIBBON SKT 2MM 8POS... |
| 158112-1100 | 3M | 1.87 $ | 1000 | 2MM RIBBON CABLE SOCKET 1... |
IDC CABLE - HKR24H/AE24G/HKR24H24 Positi...
IDC CABLE - HSC64S/AE64M/HSC64S64 Positi...
IDC CABLE - MDM20H/MC20G/MDM20H20 Positi...
IDC CABLE - HSC50H/AE50M/HPL50H50 Positi...
ADM64T/AE64M/ADM64T64 Position Cable Ass...
ADM50T/AE50G/X50 Position Cable Assembly...
158120-1100-3625/20-S-6 Datasheet/PDF