| Allicdata Part #: | 1586681-4-ND |
| Manufacturer Part#: |
1586681-4 |
| Price: | $ 1.17 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Short Description: | 12P UMNL PIN HDR ASSY 94VO SL |
| More Detail: | Connector Header Through Hole 12 position 0.250" (... |
| DataSheet: | 1586681-4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 300 +: | $ 1.04945 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.550" (13.97mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | -- |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Contact Finish - Post: | -- |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | -- |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | White |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Number of Positions Loaded: | 11 |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Series: | Universal MATE-N-LOK |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | -- |
| Contact Length - Post: | 0.155" (3.94mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 1586681-4 Rectangular Connectors - Headers, Male Pins are a range of male pin connectors that can be used in a wide variety of applications and for a variety of purposes. They are available in a number of different sizes and shapes, and come in either 1, 2, or 4 conductors. The 1586681-4 are one of the most versatile rectangular connectors available to the market and are often used in Automation, Industrial, and Telecommunications applications.
The 1586681-4 male pin connector features a unique shape that makes them suitable for a wide variety of uses. The tangs on the pin are designed to effortlessly fit into the application\'s housing and keep the connection secure. The taper of the pins allows them to remain securely in place, even when changing out the connector for repairs or new applications. The pins are also rated for high current, making them ideal for high power applications.
The male pins are also capable of being used in various applications and environments thanks to their high-temperature and high-pressure ratings. Additionally, the 1586681-4 male pins are designed to be RoHS compliant, meaning they meet all the safety and environmental regulations that the European Union has set forth. This ensures that the pins are safe to use and will not harm the environment.
The design of the 1586681-4 male pins allows them to be used in many kinds of devices. They are often used as part of a larger assembly, such as a switch, in which the pins are used to connect the switch to other components. They can also be used to connect two devices together, such as a printer and a computer. Additionally, they have even been used as part of medical equipment, as well as industrial robotics.
The 1586681-4 male pins connectors have also been specifically designed for use in the following types of devices: connectors for LED lighting, home automation systems, medical appliances, audio and video applications, and industrial applications. They are a great choice for many applications because they are highly reliable and can easily be integrated into any system. Additionally, they are easy to install and maintain.
The 1586681-4 male pin connectors use a "polarized terminal" design in order to make sure that the connection is secure. This means the pins are designed to prevent misconnection when the pins are being installed. The pins also ensure that the connections are strong and are able to handle a large amount of electrical current. This makes the male pins a great choice for high-current applications.
The 1586681-4 male pin connectors are available in different shapes and lengths. This makes them ideal for almost any application, no matter what the size of the project is. They are also resistant to corrosion and moisture, so they can be used outdoors as well as indoors.
The 1586681-4 male pin connector is a great choice for any kind of application. It is highly reliable, easy to install and maintain, and is available in a variety of shapes and sizes. It is also RoHS compliant, so it is suitable for use in any kind of application where safety and environmental regulations are in place. It is a great choice for Automation, Industrial, and Telecommunications applications, as well as many other applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1586042-4 | TE Connectiv... | 0.53 $ | 862 | CONN HEADER T/H R/A 4POS ... |
| 1586041-6 | TE Connectiv... | 0.54 $ | 33324 | CONN HEADER 6POS R/A W/O ... |
| 1586798 | Phoenix Cont... | 30.98 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZB1... |
| 2-1586489-0 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 20POS VERT PC... |
| 1586585-2 | TE Connectiv... | 0.27 $ | 1000 | CONN HEADER 2POS VERT 4.2... |
| 1586889-1 | TE Connectiv... | 0.87 $ | 1000 | 02P UMNL HDR ASSY R/A, GW... |
| 1586054-3 | TE Connectiv... | 0.04 $ | 1000 | VAL-U-LOK PIN PHBZ SN 16A... |
| 1586024-4 | TE Connectiv... | 0.22 $ | 1000 | CONN PLUG HOUSING 4POS SG... |
| 1586489-4 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 4POS VERT PCB... |
| 1586255-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET HEADER 12POS ... |
| 1586172-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN PIN HEADER 5POS U-MN... |
| 1586129-1 | TE Connectiv... | 0.09 $ | 1000 | 02P .062 CP&S PLUG BLK HT... |
| 2-1586585-0 | TE Connectiv... | 0.64 $ | 1000 | CONN HEADER 20POS VERT 4.... |
| 1586019-6 | TE Connectiv... | 0.18 $ | 7532 | CONN RCPT HOUSING 6POS 4.... |
| 1586588-6 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS VERT DL ... |
| 1586681-2 | TE Connectiv... | 1.41 $ | 300 | 12P UMNL PIN HDR ASSY 94V... |
| 2-1586765-4 | TE Connectiv... | 0.27 $ | 1000 | 24P RCPT VAL-U-LOK GW24 P... |
| 1-1586585-8 | TE Connectiv... | 0.54 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS VERT 4.... |
| 1586765-8 | TE Connectiv... | 0.25 $ | 8383 | 8P RCPT VAL-U-LOK GW8 Pos... |
| 1-1586019-8 | TE Connectiv... | 0.29 $ | 266 | CONN RCPT HOUSING 18POS 4... |
| 1586681-4 | TE Connectiv... | 1.17 $ | 1000 | 12P UMNL PIN HDR ASSY 94V... |
| 1586539-2 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS MATE-N-L... |
| 1586811 | Phoenix Cont... | 22.1 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZB1... |
| 1-1586493-4 | TE Connectiv... | 0.71 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT PC... |
| 1586872-1 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 2974 | 04P UMNL HDR ASSY, GW4 Po... |
| 1-1586587-6 | TE Connectiv... | 0.56 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS VERT DL... |
| 1586039-4 | TE Connectiv... | 0.32 $ | 5795 | CONN HEADER 4POS VERT W/P... |
| 2-1586039-2 | TE Connectiv... | 0.46 $ | 1000 | CONN HEADER 22POS VERT W/... |
| 1-1586042-8 | TE Connectiv... | 0.67 $ | 1000 | CONN HEADER T/H R/A 18POS... |
| 1586961-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN PIN HEADER 3POS U-MN... |
| 1-1586861-8 | TE Connectiv... | 0.22 $ | 1000 | 18P PM PLUG VAL-U-LOK PM ... |
| 1586359-8 | TE Connectiv... | 1.87 $ | 5004 | SEAL GANG WIRE 8POS MINI ... |
| 1586214-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET HEADER 9POS U... |
| 1-1586768-4 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT DL... |
| 1586879-1 | TE Connectiv... | 0.53 $ | 1000 | 09P UMNL SKT HDR ASSY, GW... |
| 1-1586765-2 | TE Connectiv... | 0.29 $ | 1499 | 12P RCPT VAL-U-LOK GW12 P... |
| 2-1586000-2 | TE Connectiv... | 0.32 $ | 557 | CONN PLUG 22POS FREE HANG... |
| 1586H10B1 | Hammond Manu... | 57.44 $ | 1000 | POWER STRIP 60" 15A 10OUT... |
| 1586T12A1 | Hammond Manu... | 58.36 $ | 1000 | POWER STRIP 60" 15A 12OUT... |
| 1-1586586-6 | TE Connectiv... | 0.5 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS VERT DL... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
1586681-4 Datasheet/PDF