| Allicdata Part #: | 1596770000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1596770000 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK PCB 5.08MM 24POS OR |
| More Detail: | 12 Position Wire to Board Terminal Block Horizonta... |
| DataSheet: | 1596770000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | M3 |
| Torque - Screw: | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | Copper Alloy - Tin Plated |
| Housing Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Color: | Orange |
| Features: | -- |
| Wire Termination: | Screw - Clamping Yoke, Tension Sleeve |
| Series: | Omnimate LP |
| Wire Gauge: | 12-26 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Current: | 15A |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 2 |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks - wire to board, also known as wire-to-board connectors, are an interface between wire-based and printed circuit board-based components, . They are suited for a variety of applications, such as automotive, computer and telecom. The advantages of using a terminal block are that it simplifies wiring; increases reliability, reduces risk of shock and fire and also reduces ozone contamination.
The ones with a so-called "clamping style" (e.g. 1596770000) have a steel spring at the middle of the terminal block, as well as two connectors. The connectors have a contact ring that acts like a spring when connected to the wire. The steel spring holds the wire in place for a secure connection.
The working principle of terminal block 1596770000 is as follows. It consists of a conductive component, either an electric wire or a printed circuit board (PCB), that is connected to the two connecting blocks. When one of the connecting blocks is connected to the wire, a current is generated between the two blocks and the electricity is distributed to the entire terminal block. This allows for a secure, easy and efficient connection between components, thus making it suitable for a variety of applications.
Terminal blocks are connected to wires efficiently and securely. The wire is inserted into one of the two connecting blocks through a gap and is held in place with a steel spring. The two connecting blocks are then connected together with the wire by either inserting the wire into a groove on each block, or by soldering the two blocks together. The connection can then be secured with the steel spring. This ensures a secure connection between the wire and the two connecting blocks.
Terminal blocks are widely used in automotive, computer and telecom applications, as they simplify wiring, increase reliability and reduce the risk of shock and fire. Other advantages are the reduction of ozone contamination due to the efficient connection. Furthermore, they reduce the number of wires used, as the electrical signal is distributed to the entire terminal block instead of being split between two or more wires. This reduces the number of wires needed for a single connection.
In short, the terminal block 1596770000 is an efficient and secure connection between components, thanks to its steel spring clamping system. They are suitable for a range of applications and offer advantages such as reduced wiring, increased reliability and reduced risk of shock and fire and ozone contamination.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1596660000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN TERM BLK PCB 5.0MM 3... |
| 1596477-2 | TE Connectiv... | 4.16 $ | 1000 | HDM APPLICATOR,CLEAN BODY... |
| 1596B102 | Hammond Manu... | 1.23 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 1.18"L X 0.... |
| 1596510000 | Weidmuller | 4.24 $ | 1000 | LP2N 5.08/10/90 3.2SN OR5... |
| 1596B112 | Hammond Manu... | 1.44 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 0.98"L X 0.... |
| 1596690000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN TERM BLK PCB 5.08MM ... |
| 1596B105 | Hammond Manu... | 2.39 $ | 6 | BOX ABS BLACK 2.95"L X 1.... |
| 1596320000 | Weidmuller | 4.59 $ | 1000 | LP3R 5.08/09/90 3.2SN OR3... |
| 1596571-3 | TE Connectiv... | 20.1 $ | 1000 | E-TYPE AIR BENCH PRESS FO... |
| 1596587-2 | TE Connectiv... | 109.77 $ | 1000 | CRIMPER,INSULATION 2.3-M |
| 1596410000 | Weidmuller | 10.44 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB 5.08MM 24P... |
| 1596B113-10 | Hammond Manu... | 6.29 $ | 35 | BOX ABS BLACK 1.57"L X 1.... |
| 1596640000 | Weidmuller | 10.35 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB 5.08MM 30P... |
| UST-1596 | Jonard Tools | 8.25 $ | 7 | COAX STRIPPER TWIN RG59/6... |
| 1596404-2 | TE Connectiv... | 443.16 $ | 1000 | PLATE, LEVER |
| 1596706 | Phoenix Cont... | 3.27 $ | 1000 | CONN INSERT FMALE 9POS9 (... |
| 1596440000 | Weidmuller | 5.47 $ | 1430 | CONN TERM BLOCK PCB 5.0MM... |
| 1596B103 | Hammond Manu... | 1.71 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 1.57"L X 1.... |
| 1596370000 | Weidmuller | 7.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB 5.08MM 15P... |
| 1596770000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB 5.08MM 24P... |
| 1596463-1 | TE Connectiv... | 161.63 $ | 1000 | INSERTION BLOCK FOR HM CO... |
| 1596489-2 | TE Connectiv... | 166.5 $ | 1000 | INSERTION BLOCK FOR MULTI... |
| 1596B101-10 | Hammond Manu... | 5.57 $ | 52 | BOX ABS BLK 0.98"L X 0.79... |
| 1596B111 | Hammond Manu... | 1.52 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 1.18"L X 1.... |
| 84BB-1596-A | Grayhill Inc... | 0.92 $ | 1000 | KEYPAD LEGEND |
| SCN-1596SC | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | PROX SENSOR 948-HSY-2D-00... |
| 1596420000 | Weidmuller | 13.06 $ | 1000 | LP3R 5.08/30/90 3.2SN OR1... |
| 1596430000 | Weidmuller | 11.83 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB 5.08MM 30P... |
| 1596970-1 | TE Connectiv... | 506.44 $ | 1000 | SHELL BARREL CRIMP TOOLTo... |
| 1596B105-5 | Hammond Manu... | 6.24 $ | 45 | BOX ABS BLACK 2.95"L X 1.... |
| 1596B109 | Hammond Manu... | 1.31 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 0.46"L X 0.... |
| 1596330000 | Weidmuller | 4.59 $ | 1000 | CONN TERM BLK PCB 5.08MM ... |
| 1596170000 | Weidmuller | 2.52 $ | 280 | TERM BLOCK HDR 10POS 90DE... |
| 1596B113 | Hammond Manu... | 1.55 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 1.57"L X 1.... |
| 1596140000 | Weidmuller | 2.05 $ | 61 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1596900 | Phoenix Cont... | 27.47 $ | 1000 | CONN INSERT SHELL PANEL M... |
| 1596450000 | Weidmuller | 3.39 $ | 1000 | LP2N 5.00/08/90 3.2SN OR4... |
| 1596400000 | Weidmuller | 10.44 $ | 1000 | LP3R 5.08/24/90 3.2SN OR8... |
| 1596B110-10 | Hammond Manu... | 5.95 $ | 49 | BOX ABS BLACK 0.85"L X 0.... |
| CTX01-15960 | Eaton | 0.88 $ | 1000 | MAKE SD7030-100-R LABEL P... |
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1596770000 Datasheet/PDF