| Allicdata Part #: | HM4157-ND |
| Manufacturer Part#: |
160H16 |
| Price: | $ 12.45 |
| Product Category: | Transformers |
| Manufacturer: | Hammond Manufacturing |
| Short Description: | XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 160H16 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 30 |
| 1 +: | $ 11.32110 |
| 10 +: | $ 9.98865 |
| 25 +: | $ 9.65566 |
| 50 +: | $ 8.65683 |
| 100 +: | $ 8.32384 |
Specifications
| Series: | 160 |
| Part Status: | Active |
| Type: | Laminated Core |
| Voltage - Primary: | 115V, 230V |
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 8V, Series 16V |
| Current - Output (Max): | Parallel 3A, Series 1.5A |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Secondary Winding(s): | Single, Multiple Taps |
| Center Tap: | No |
| Power - Max: | 24 VA |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pin |
| Size / Dimension: | 41.40mm L x 57.15mm W |
| Height - Seated (Max): | 35.05mm |
| Voltage - Isolation: | 2000Vrms |
| Weight: | 0.78 lb (353.8g) |
Related Products
Search Part number : "160H" Included word is 20
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| ESD-SR-160H | KEMET | 1.67 $ | 1000 | FERRITE CORE HINGED 9MMHi... |
| 69192-160HLF | Amphenol FCI | 2.04 $ | 1000 | BERGSTIK II DR STRAIGHT R... |
| 68737-160H | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | BERGSTIK II .100" DR STRA... |
| 160H56 | Hammond Manu... | 14.42 $ | 20 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 160H-A-25 | Carling Tech... | 12.11 $ | 1000 | SWITCH TOGGLE SPST 10A 12... |
| 160H12 | Hammond Manu... | 12.45 $ | 30 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 68021-160HLF | Amphenol FCI | 1.51 $ | 1000 | BS II DUAL RAConnector He... |
| 68799-160HLF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | BERGSTIK II .100" DR STRA... |
| 160H20 | Hammond Manu... | 12.45 $ | 30 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 160H24 | Hammond Manu... | 12.45 $ | 30 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 79214-160HLF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | BERGSTIK II DR STRAIGHT R... |
| 160H28 | Hammond Manu... | 12.45 $ | 30 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 94654-160HLF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | BERGSTIK II DR STRAIGHT R... |
| 160H16 | Hammond Manu... | 12.45 $ | 30 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 67997-160HLF | Amphenol FCI | 2.31 $ | 1000 | BERG II 0.100" DUALConnec... |
| 160H34 | Hammond Manu... | 14.42 $ | 20 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 160H40 | Hammond Manu... | 14.42 $ | 20 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 160H120 | Hammond Manu... | 14.42 $ | 20 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
| 67996-160HLF | Amphenol FCI | 1.55 $ | 1000 | BS II DUALConnector Heade... |
| 160H10 | Hammond Manu... | 12.45 $ | 5 | XFRMR LAMINATED 24VA THRU... |
Latest Products
14A-56-10B6
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
DPC-12-350B6
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
BV048-5337.0
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
BV030-7333.0
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE
BV020-5424.0
XFRMR LAMINATED 0.35VA THRU HOLE
372FXP
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT
160H16 Datasheet/PDF