| Allicdata Part #: | 1625940-8-ND |
| Manufacturer Part#: |
1625940-8 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | TE Connectivity Passive Product |
| Short Description: | TRIMMER 100 OHM 1W TH |
| More Detail: | 100 Ohms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiom... |
| DataSheet: | 1625940-8 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | PC910, Citec |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Power (Watts): | 1W |
| Tolerance: | ±20% |
| Temperature Coefficient: | -- |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Round - 0.630" Dia x 0.272" H (16.00mm x 6.90mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Trimmer Potentiometers
A trimmer potentiometer is a variable resistor used to adjust circuits in electronic equipment, most commonly radios and televisions. It gets its name from the small adjustment knob or wheel that can be turned to change the resistance value. Trimmer potentiometers come in single turn, multi-turn, and cordless varieties. The resistive element in a trimmer potentiometer can be made out of metal film or carbon and can come with a variety of coatings depending on the application.
Model 1625940-8 is a trimmer potentiometer with an operating range of 100Ω - 10kΩ. The tolerance is ±20%. It has a dielectric strength of 400V and is designed for both surface mount and through-hole technology applications.
Applications
Trimmer potentiometers are used in a wide variety of applications where precise adjustment of resistance values is necessary. They are used in automotive audio systems and adjustable DC to DC converters, as well as for calibrating temperature or voltage controllers for industrial process control. Other uses include adjusting the current in flashbulbs or switching circuits, audio equipment, variable band-pass filters, or stereo outputs.
Working Principle
Trimmer potentiometers are typically adjusting devices where there is no need to change the value of the resistance regularly. They have a sliding contact which can move freely along the resistive surface and change the resistance value. The adjustable contact is usually attached directly to the resistive element, meaning that the resistance value can be easily adjusted using the adjustment knob.
Trimmer potentiometers are also available with external adjustment knobs. In this case, the adjustment knob is connected to the resistive element by a mechanical linkage, such as a screw or lever. This type of trimmer potentiometer is generally used in applications where the user needs to makes adjustments to the resistance offset or bias.
Conclusion
Model 1625940-8 trimmer potentiometer is a versatile and reliable device for adjusting resistance values in electronic circuits. Its adjustable contact is designed for both surface mount and through-hole application and its operating range is between 100Ω and 10kΩ with ±20% tolerance. This trimmer pot is widely used in automotive audio systems, adjustable DC to DC converters, temperature or voltage controllers, flashbulbs or switching circuits, audio equipment, variable band-pass filters, or stereo outputs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 2-1625931-5 | TE Connectiv... | 15.96 $ | 395 | POT 100K OHM 2W CERMET LI... |
| 1625L053 | Broadcom Lim... | 141.04 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 70152-1625 | Omron Automa... | 492.88 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 3-1625931-9 | TE Connectiv... | 15.96 $ | 82 | POT 220 OHM 2W CERMET LIN... |
| 1625895-5 | TE Connectiv... | 0.49 $ | 1000 | 25MM DIA E/WHEEL [BLACK] |
| 1625L050 | Broadcom Lim... | 141.04 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625550000 | Weidmuller | 4.77 $ | 394 | CONN TERM BLOCK PCB 5.08M... |
| PT-1625 | Soberton Inc... | 1.7 $ | 138 | AUDIO PIEZO TRANSDUCER 1-... |
| 1625L336 | Broadcom Lim... | 159.61 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L0405 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L0465 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625930000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 19POS STR... |
| 2-1625931-6 | TE Connectiv... | 15.96 $ | 128 | POT 100 OHM 2W CERMET LIN... |
| 3-1625931-3 | TE Connectiv... | 15.96 $ | 70 | POT 47K OHM 2W CERMET LIN... |
| 1-1625939-9 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | TRIMMER 47K OHM 1W TH47 k... |
| 1625L0 | Broadcom Lim... | 127.12 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L330 | Broadcom Lim... | 159.61 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L351 | Broadcom Lim... | 159.61 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L0147 | Broadcom Lim... | 180.95 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625630000 | Weidmuller | 2.51 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1625250000 | Weidmuller | 0.6 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 1625 | Switchcraft ... | 281.36 $ | 1000 | STUDIO PATCH 16 PTS |
| 1625L0455 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 10069525-162502LF | Amphenol FCI | 2.07 $ | 1000 | CONN PLUG 160POS 0.8MM SM... |
| 1625932-2 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | POT 2.2K OHM 1W CERMET LI... |
| 1625L348 | Broadcom Lim... | 159.61 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L0151 | Broadcom Lim... | 180.95 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625760000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 61082-162509LF | Amphenol FCI | 3.84 $ | 1000 | CONN RECEPT 160POS .8MM D... |
| 1625L0255 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L049 | Broadcom Lim... | 141.04 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 71226-1625 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC VERT 16POS 1.00M... |
| 1625870000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 1625820000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
| 1625L0305 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1-1625939-3 | TE Connectiv... | 5.29 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 1W TH1 MOh... |
| AP-GT5-2428/1625P(90) | Hirose Elect... | 345.11 $ | 1000 | TOOL PRESS APPLICATOR |
| 1625790000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1625L350 | Broadcom Lim... | 159.61 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
| 1625L030 | Broadcom Lim... | 141.04 $ | 1000 | 10G DWDM TOSA 40KM LC REC... |
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN2 kOhms 0.25W...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN20 Ohms 0.25W...
1625940-8 Datasheet/PDF