| Allicdata Part #: | HM4226-ND |
| Manufacturer Part#: |
162D12 |
| Price: | $ 7.25 |
| Product Category: | Transformers |
| Manufacturer: | Hammond Manufacturing |
| Short Description: | XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 162D12 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 50 |
| 1 +: | $ 6.58980 |
| 10 +: | $ 5.04630 |
| 25 +: | $ 4.27543 |
| 50 +: | $ 4.20525 |
| 100 +: | $ 3.99502 |
| 250 +: | $ 3.95295 |
| 500 +: | $ 3.89686 |
| 1000 +: | $ 3.85482 |
Specifications
| Series: | 162 |
| Part Status: | Active |
| Type: | Laminated Core |
| Voltage - Primary: | 115V, 230V |
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 6.3V, Series 12.6V |
| Current - Output (Max): | Parallel 180mA, Series 90mA |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Center Tap: | No |
| Power - Max: | 1.1 VA |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pin |
| Size / Dimension: | 34.93mm L x 28.58mm W |
| Height - Seated (Max): | 33.32mm |
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Weight: | 0.17 lb (77.11g) |
Related Products
Search Part number : "162D" Included word is 11
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 162D48 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 18 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D10 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 5 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D12 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 50 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D120 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 36 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D20 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 18 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D16 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 26 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D36 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 24 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D56 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 50 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D28 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 50 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
| 162D | 4.76 $ | 1000 | FEEL GAUG | |
| 162D24 | Hammond Manu... | 7.25 $ | 50 | XFRMR LAMINATED 1.1VA THR... |
Latest Products
14A-56-10B6
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
DPC-12-350B6
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
BV048-5337.0
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
BV030-7333.0
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE
BV020-5424.0
XFRMR LAMINATED 0.35VA THRU HOLE
372FXP
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT
162D12 Datasheet/PDF