1648036 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 1648036-ND |
| Manufacturer Part#: |
1648036 |
| Price: | $ 24.63 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK |
| More Detail: | Male Insert 10 Position Terminal Block, Straight ... |
| DataSheet: | 1648036 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 22.39020 |
| Termination Style: | Terminal Block, Straight - Screw |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish: | Silver |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Type: | -- |
| Current Rating: | 13A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Series: | HEAVYCON® B10 |
| Size: | B10 |
| Number of Positions: | 10 |
| Gender: | Male |
| Connector Type: | Insert |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Heavy Duty Connectors have long been the go to solution for high intensity installations and endurance. From the automotive industry to the industrial heating or manufacturing sector, these are the tools which give high intensity projects a reliable and safe connection. With the 1648036 Heavy Duty Connector, industrial and commercial needs have been met with the assurance of performance and safety.The 1648036 Heavy Duty Connector is a high-end device which is designed to provide a connection with powerful performance and longevity. It is also compliant with the Underwriters Laboratories fire safety standard. With its versatile use, the connector is perfect for various applications thanks to its wide variety of forms.
The 1648036 Heavy Duty Connector comes in three different types: inserts, modules, and connections. Inserts are the base of the connector, which provides a mounting point for other components and accessories. They are available in two-pin, three-pin, four-pin, and even five-pin formats. The modules are the aforementioned accessories, which include a number of various parts such as fuse holders, temperature sensors, and harnesses which allow other components to be connected. The connection type is the insertion mechanism itself which provides the actual connection between components.
The working principle of the 1648036 Heavy Duty Connector is simple yet effective. When the inserting mechanism is used, two metal contacts are inserted onto an existing contact and locked into place by a spring mechanism. This creates a permanent connection between the two contacts. The power cables that are used in the connector also contain two conductors that are linked to the two contacts. When the contacts are connected, the current from the cables passes through the two contacts with virtually no resistance, providing a highly efficient and safe connection.
Not only is the 1648036 a strong and reliable connector, but it is also easy to install and use. It can easily be mounted onto different surfaces and can be secured with screws or bolts. The large variety of modules allows for custom configurations and provides flexibility in the desired connection type. Additionally, the 1648036 is designed to be completely corrosion-resistant, meaning it can be used in locations where moisture or dust could be a concern.
In conclusion, the 1648036 Heavy Duty Connector is an ideal choice for high intensity applications. It is easy to install, provides a secure and corrosion-resistant connection, and complies with the Underwriters Laboratories fire safety standard. With its wide variety of forms and its ability to support multiple configurations, the 1648036 Heavy Duty Connector is an excellent choice for industrial and commercial needs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1648921-1 | TE Connectiv... | 1.24 $ | 1000 | CUSTOM DRAWERS |
| 1648134-1 | TE Connectiv... | 12.75 $ | 1000 | 235-0164-01100=SKT,MARKED... |
| 1648160 | Phoenix Cont... | 6.6 $ | 28 | HEAVYCON FEMALE INSERT 6P... |
| 1648407-1 | TE Connectiv... | 11.31 $ | 1000 | 712-0108-01107 |
| 1648760000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS 5.08... |
| 1648353-1 | TE Connectiv... | 1.11 $ | 1000 | 708-0102-01109 |
| 1648111-1 | TE Connectiv... | 9.62 $ | 193 | CONN PIN MINI DWR 16/20/1... |
| 1648144 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | INSERT FEMALE 6POS+1GND P... |
| 1648317-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET #8 CRIMP REMO... |
| 1648200-1 | TE Connectiv... | 23.17 $ | 1000 | 295-30-01100 |
| 1648457-1 | TE Connectiv... | 8.75 $ | 1000 | HOUSING |
| 1648117-1 | TE Connectiv... | 6.36 $ | 1000 | 222-0012-0110022 (16 + 6 ... |
| 1648880000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS 5.08... |
| 1648266-1 | TE Connectiv... | 7.37 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| 1648405-1 | TE Connectiv... | 9.09 $ | 1000 | 712-01-01107,CONTACT, SKT |
| 1648549-1 | TE Connectiv... | 8.79 $ | 104 | CONN PLUG DUALPOWER SIZE ... |
| 1648157-1 | TE Connectiv... | 14.21 $ | 112 | CONN SOCKET MID-DWR 4/20/... |
| 1648132-1 | TE Connectiv... | 12.43 $ | 24 | 235-0162-01100=SA CONN,PI... |
| 1648324-1 | TE Connectiv... | 4.31 $ | 1000 | RELAY TIME DELAY |
| 70152-1648 | Omron Automa... | 334.62 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 1648340-1 | TE Connectiv... | 4.6 $ | 1000 | 706-17-01107 |
| 1648434-1 | TE Connectiv... | 5.45 $ | 1000 | 712-81-01107=CONTACT,SKT,... |
| 1648363-1 | TE Connectiv... | 8.02 $ | 1000 | 708-0148-01107 |
| 1648810000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5.08... |
| 1648359-1 | TE Connectiv... | 3.64 $ | 1000 | 708-0132-01107 |
| 164839-2 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | M-SRS PIN ASSY 3+Contact |
| 1648355-1 | TE Connectiv... | 6.68 $ | 1000 | 708-0118-01109=SA CONTACT... |
| 1648267-1 | TE Connectiv... | 7.66 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| 1648778-1 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 1000 | CONN SOCKET ASSY |
| 1648500000 | Weidmuller | 5.55 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 1648374-1 | TE Connectiv... | 2.09 $ | 1000 | 708-23-01107 |
| 1648345-1 | TE Connectiv... | 26.15 $ | 1000 | 706-53-01109 |
| 1648352-1 | TE Connectiv... | 1.11 $ | 1000 | 708-0100-01109 |
| 1648596-1 | TE Connectiv... | 17.35 $ | 1000 | 296-0093-01100=CONN,SKT,M... |
| 1648090 | Phoenix Cont... | 37.7 $ | 1000 | INSERT FMALE 16P+1GND TER... |
| 1648450000 | Weidmuller | 3.79 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5.08... |
| 1648310000 | Weidmuller | 6.2 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK PCB 2POS ... |
| 1648168-1 | TE Connectiv... | 9.77 $ | 11 | CONN SOCKET MID-DWR 8/20/... |
| 1648468-1 | TE Connectiv... | 4.36 $ | 1000 | CONN PWR RCPT 20POS CONT ... |
| 1648084 | Phoenix Cont... | 24.63 $ | 1000 | INSERT MALE 10POS TERMINA... |
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP FEMALEFemale Inse...
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP MALEMale Insert w...
MODULE BUS MALE 2POS SCREWMale Module, B...
HN.2D.72.BU.C.B.73-Female Insert without...
HDD-024-FJFemale Insert without Contacts...
INSERT MALE 3POS+1GND SCREWMale Insert ...
1648036 Datasheet/PDF