| Allicdata Part #: | 1648084-ND |
| Manufacturer Part#: |
1648084 |
| Price: | $ 24.63 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK |
| More Detail: | Male Insert 10 Position Terminal Block, Straight ... |
| DataSheet: | 1648084 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 22.39020 |
Specifications
| Termination Style: | Terminal Block, Straight - Screw |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish: | Silver |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Type: | -- |
| Current Rating: | 13A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Series: | HEAVYCON® B10 |
| Size: | B10 |
| Number of Positions: | 10 |
| Gender: | Male |
| Connector Type: | Insert |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Heavy Duty Connectors - Inserts, Modules
Connector technology is used for connecting multiple electrical devices and for h
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1648" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1648921-1 | TE Connectiv... | 1.24 $ | 1000 | CUSTOM DRAWERS |
| 1648134-1 | TE Connectiv... | 12.75 $ | 1000 | 235-0164-01100=SKT,MARKED... |
| 1648160 | Phoenix Cont... | 6.6 $ | 28 | HEAVYCON FEMALE INSERT 6P... |
| 1648407-1 | TE Connectiv... | 11.31 $ | 1000 | 712-0108-01107 |
| 1648760000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS 5.08... |
| 1648353-1 | TE Connectiv... | 1.11 $ | 1000 | 708-0102-01109 |
| 1648111-1 | TE Connectiv... | 9.62 $ | 193 | CONN PIN MINI DWR 16/20/1... |
| 1648144 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | INSERT FEMALE 6POS+1GND P... |
| 1648317-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET #8 CRIMP REMO... |
| 1648200-1 | TE Connectiv... | 23.17 $ | 1000 | 295-30-01100 |
| 1648457-1 | TE Connectiv... | 8.75 $ | 1000 | HOUSING |
| 1648117-1 | TE Connectiv... | 6.36 $ | 1000 | 222-0012-0110022 (16 + 6 ... |
| 1648880000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS 5.08... |
| 1648266-1 | TE Connectiv... | 7.37 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| 1648405-1 | TE Connectiv... | 9.09 $ | 1000 | 712-01-01107,CONTACT, SKT |
| 1648549-1 | TE Connectiv... | 8.79 $ | 104 | CONN PLUG DUALPOWER SIZE ... |
| 1648157-1 | TE Connectiv... | 14.21 $ | 112 | CONN SOCKET MID-DWR 4/20/... |
| 1648132-1 | TE Connectiv... | 12.43 $ | 24 | 235-0162-01100=SA CONN,PI... |
| 1648324-1 | TE Connectiv... | 4.31 $ | 1000 | RELAY TIME DELAY |
| 70152-1648 | Omron Automa... | 334.62 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 1648340-1 | TE Connectiv... | 4.6 $ | 1000 | 706-17-01107 |
| 1648434-1 | TE Connectiv... | 5.45 $ | 1000 | 712-81-01107=CONTACT,SKT,... |
| 1648363-1 | TE Connectiv... | 8.02 $ | 1000 | 708-0148-01107 |
| 1648810000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5.08... |
| 1648359-1 | TE Connectiv... | 3.64 $ | 1000 | 708-0132-01107 |
| 164839-2 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | M-SRS PIN ASSY 3+Contact |
| 1648355-1 | TE Connectiv... | 6.68 $ | 1000 | 708-0118-01109=SA CONTACT... |
| 1648267-1 | TE Connectiv... | 7.66 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| 1648778-1 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 1000 | CONN SOCKET ASSY |
| 1648500000 | Weidmuller | 5.55 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 1648374-1 | TE Connectiv... | 2.09 $ | 1000 | 708-23-01107 |
| 1648345-1 | TE Connectiv... | 26.15 $ | 1000 | 706-53-01109 |
| 1648352-1 | TE Connectiv... | 1.11 $ | 1000 | 708-0100-01109 |
| 1648596-1 | TE Connectiv... | 17.35 $ | 1000 | 296-0093-01100=CONN,SKT,M... |
| 1648090 | Phoenix Cont... | 37.7 $ | 1000 | INSERT FMALE 16P+1GND TER... |
| 1648450000 | Weidmuller | 3.79 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5.08... |
| 1648310000 | Weidmuller | 6.2 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK PCB 2POS ... |
| 1648168-1 | TE Connectiv... | 9.77 $ | 11 | CONN SOCKET MID-DWR 8/20/... |
| 1648468-1 | TE Connectiv... | 4.36 $ | 1000 | CONN PWR RCPT 20POS CONT ... |
| 1648084 | Phoenix Cont... | 24.63 $ | 1000 | INSERT MALE 10POS TERMINA... |
Latest Products
09338062704
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP FEMALEFemale Inse...
09338062604
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP MALEMale Insert w...
1806060000
MODULE BUS MALE 2POS SCREWMale Module, B...
2-1103213-3
HN.2D.72.BU.C.B.73-Female Insert without...
T2030243201-000
HDD-024-FJFemale Insert without Contacts...
1585210
INSERT MALE 3POS+1GND SCREWMale Insert ...
1648084 Datasheet/PDF