1648096 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 1648096-ND |
| Manufacturer Part#: |
1648096 |
| Price: | $ 37.13 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | INSERT MALE 16POS TERMINAL BLOCK |
| More Detail: | Male Insert 16 Position Terminal Block, Straight ... |
| DataSheet: | 1648096 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 33.74910 |
| Termination Style: | Terminal Block, Straight - Screw |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish: | Silver |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Type: | -- |
| Current Rating: | 13A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Series: | HEAVYCON® B16 |
| Size: | B16 |
| Number of Positions: | 16 |
| Gender: | Male |
| Connector Type: | Insert |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Heavy duty connectors are an important part of any electrical system because they are expected to have the highest level of reliability and efficiency. Connectors are used in a variety of applications: from automotive, industrial, audio and video and telecommunications to personal computers, defense and aerospace. The 1648096 heavy duty connector, is an excellent choice for many of these applications due to its robust design and flexible and reliable performance.
Applications of 1648096
1648096 connector is specially designed for the heavy duty applications. It is ideal for harsh conditions such as high temperatures, moisture, vibration, and corrosion. In addition, the connector can handle high current up to 11A and voltage up to 500 V DC. Therefore, it is commonly used in power cables, motor control systems, telecommunications equipment, data processing systems, computer peripherals, military applications, and automotive applications.
Installation and Maintenance
This heavy-duty connector requires special tools for installation. It is useful to have the proper tools available in order to ensure maximum performance. When installing the 1648096, the terminals must be firmly seated in the housing, and the locking screws must be tightened to the correct torque. Additionally, the contacts must be pressed correctly in order to ensure a reliable connection. Connectors are prone to damage due to dirt, dust, and moisture. Therefore, it is important to regularly check the connectors for corrosion and clean them if necessary.
Working Principle of 1648096 Connectors
The working principle of the 1648096 connector is relatively simple. The connector consists of two parts: the housing and the terminals. The terminals are inserted into the connector housing. Then, the locking screws are tightened to secure the connection. Once the connection is established, current can flow between the terminals. The terminals ensure a reliable connection and provide a secure and efficient means of transferring data.
Conclusion
The 1648096 heavy duty connector is an excellent choice for many different applications due to its robust design and reliable performance. The connector is specifically designed to withstand the harshest conditions and successfully transfers data and power. Furthermore, its unique design makes it easy to install and maintain. With the proper care and maintenance, the 1648096 can provide the highest level of reliability and efficiency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1648921-1 | TE Connectiv... | 1.24 $ | 1000 | CUSTOM DRAWERS |
| 1648134-1 | TE Connectiv... | 12.75 $ | 1000 | 235-0164-01100=SKT,MARKED... |
| 1648160 | Phoenix Cont... | 6.6 $ | 28 | HEAVYCON FEMALE INSERT 6P... |
| 1648407-1 | TE Connectiv... | 11.31 $ | 1000 | 712-0108-01107 |
| 1648760000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS 5.08... |
| 1648353-1 | TE Connectiv... | 1.11 $ | 1000 | 708-0102-01109 |
| 1648111-1 | TE Connectiv... | 9.62 $ | 193 | CONN PIN MINI DWR 16/20/1... |
| 1648144 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | INSERT FEMALE 6POS+1GND P... |
| 1648317-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET #8 CRIMP REMO... |
| 1648200-1 | TE Connectiv... | 23.17 $ | 1000 | 295-30-01100 |
| 1648457-1 | TE Connectiv... | 8.75 $ | 1000 | HOUSING |
| 1648117-1 | TE Connectiv... | 6.36 $ | 1000 | 222-0012-0110022 (16 + 6 ... |
| 1648880000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS 5.08... |
| 1648266-1 | TE Connectiv... | 7.37 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| 1648405-1 | TE Connectiv... | 9.09 $ | 1000 | 712-01-01107,CONTACT, SKT |
| 1648549-1 | TE Connectiv... | 8.79 $ | 104 | CONN PLUG DUALPOWER SIZE ... |
| 1648157-1 | TE Connectiv... | 14.21 $ | 112 | CONN SOCKET MID-DWR 4/20/... |
| 1648132-1 | TE Connectiv... | 12.43 $ | 24 | 235-0162-01100=SA CONN,PI... |
| 1648324-1 | TE Connectiv... | 4.31 $ | 1000 | RELAY TIME DELAY |
| 70152-1648 | Omron Automa... | 334.62 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 1648340-1 | TE Connectiv... | 4.6 $ | 1000 | 706-17-01107 |
| 1648434-1 | TE Connectiv... | 5.45 $ | 1000 | 712-81-01107=CONTACT,SKT,... |
| 1648363-1 | TE Connectiv... | 8.02 $ | 1000 | 708-0148-01107 |
| 1648810000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5.08... |
| 1648359-1 | TE Connectiv... | 3.64 $ | 1000 | 708-0132-01107 |
| 164839-2 | TE Connectiv... | 1.03 $ | 1000 | M-SRS PIN ASSY 3+Contact |
| 1648355-1 | TE Connectiv... | 6.68 $ | 1000 | 708-0118-01109=SA CONTACT... |
| 1648267-1 | TE Connectiv... | 7.66 $ | 1000 | CONN SOCKET |
| 1648778-1 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 1000 | CONN SOCKET ASSY |
| 1648500000 | Weidmuller | 5.55 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 21POS 5.08... |
| 1648374-1 | TE Connectiv... | 2.09 $ | 1000 | 708-23-01107 |
| 1648345-1 | TE Connectiv... | 26.15 $ | 1000 | 706-53-01109 |
| 1648352-1 | TE Connectiv... | 1.11 $ | 1000 | 708-0100-01109 |
| 1648596-1 | TE Connectiv... | 17.35 $ | 1000 | 296-0093-01100=CONN,SKT,M... |
| 1648090 | Phoenix Cont... | 37.7 $ | 1000 | INSERT FMALE 16P+1GND TER... |
| 1648450000 | Weidmuller | 3.79 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5.08... |
| 1648310000 | Weidmuller | 6.2 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK PCB 2POS ... |
| 1648168-1 | TE Connectiv... | 9.77 $ | 11 | CONN SOCKET MID-DWR 8/20/... |
| 1648468-1 | TE Connectiv... | 4.36 $ | 1000 | CONN PWR RCPT 20POS CONT ... |
| 1648084 | Phoenix Cont... | 24.63 $ | 1000 | INSERT MALE 10POS TERMINA... |
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP FEMALEFemale Inse...
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP MALEMale Insert w...
MODULE BUS MALE 2POS SCREWMale Module, B...
HN.2D.72.BU.C.B.73-Female Insert without...
HDD-024-FJFemale Insert without Contacts...
INSERT MALE 3POS+1GND SCREWMale Insert ...
1648096 Datasheet/PDF