| Allicdata Part #: | 277-2753-ND |
| Manufacturer Part#: |
1654549 |
| Price: | $ 76.66 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN DSUB PLUG 9POS STR TERM BLK |
| More Detail: | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
| DataSheet: | 1654549 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 5 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 69.69060 |
Specifications
| Features: | Assembly, Shielded |
| Backset Spacing: | -- |
| Contact Material: | -- |
| Wire Gauge: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Form: | -- |
| Color: | Gray |
| Voltage Rating: | 50V |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 1A |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Contact Finish Thickness: | -- |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell Material, Finish: | -- |
| Series: | PLUSCON |
| Termination: | Terminal Block |
| Flange Feature: | -- |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Type: | Signal |
| Shell Size, Connector Layout: | 1 (DE, E) |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 9 |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Connector Style: | D-Sub |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D-Sub ConnectorsThe 1654549 is a type of D-Sub Connector that is commonly used for computer connections. It is a 9-pin male connector and is designed to fit into a 9-pin female connector. This type of connector is typically used to connect a computer, printer, or other peripheral device to the internal circuitry of a computer. Specifically, it is primarily used for serial communications between the two devices. The 1654549 connector has two distinct parts, the male connector and the female connector. The male connector has nine pin contacts that fit into the corresponding nine pin female connector. The male connector consists of a small metal housing that is designed to fit snugly into the female connector. Inside the male connector housing are nine pins that are soldered into place.The female connector is also made up of two distinct parts, the connector housing and the circuit board that is designed to accept the pins from the male connector. This female connector is also designed to fit snugly over the male connector. It has nine pin-receiving holes into which the male connector\'s pins fit. The connection between the two connectors is made when the male and female connectors are pushed together. This causes the contact pins in the male connector housing to make contact with their corresponding holes in the female connector. Once the pins make contact with the female connector, the connection is complete and data can be transmitted between the two devices.The 1654549 can be used for a variety of different applications including those in the PC and IT industries. It is commonly used for connecting serial devices such as printers, modems, and other peripherals to a computer or terminal. It is also used to provide a connection between some kinds of external hard drives and the computer. This type of connector is also popularly used in the automotive industry as part of the vehicle\'s electrical system. The benefits of using the 1654549 connector include its low cost, its ease of installation, and its high reliability. It does not require specialized tools or knowledge to use and can be installed quickly and easily in most cases. Additionally, it offers a secure connection between two devices, ensuring that data is transferred safely and reliably.In summary, the 1654549 is a type of D-Sub Connectors that is commonly used for connecting computer and other devices. It is a 9-pin male connector designed to fit into a 9-pin female connector. It can be used for a variety of different applications and offers benefits including its low cost, ease of installation, and high reliability.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1654" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1654446666 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | HDC-HBD-24-SVU2/21P |
| 1654770000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654070000 | Weidmuller | 10.98 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654425-1 | TE Connectiv... | 0.76 $ | 1000 | C-LITE 105 FIRE RESISTANT... |
| 1654194 | TE Connectiv... | 2.68 $ | 1000 | MADISON CABLE |
| 1654413 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | FIBER OPTIC CABLE SC DUPL... |
| 1654254-1 | TE Connectiv... | 1.99 $ | 1000 | HTS - OVERVIEW |
| 1654956-5 | TE Connectiv... | 2.27 $ | 1000 | AMPOMATOR SYSTEM III LEAD... |
| 1654.000.00 | FEIG ELECTRO... | 37.45 $ | 1000 | ID ISC.ANT.EC EXT CABLE L... |
| 1654990000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654170000 | Weidmuller | 14.42 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654228 | TE Connectiv... | 0.39 $ | 1000 | KOMAX-BT 188 TWISTING MAC... |
| 1654976 | Phoenix Cont... | 249.91 $ | 1000 | CABLE ASSY FIBER OPTICCab... |
| 1654426-1 | TE Connectiv... | 0.76 $ | 1000 | C-LITE 90 STANDARD AND AR... |
| 1654947 | Phoenix Cont... | 258.07 $ | 1000 | CABLE ASSY FIBER OPTICCab... |
| 1654280 | Phoenix Cont... | 70.61 $ | 1000 | CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG ... |
| 1654297-4 | TE Connectiv... | 0.22 $ | 1000 | ON WHEELS NO 4 |
| 1654805 | TE Connectiv... | 2.98 $ | 1000 | INTEGRA DIGITAL METERING ... |
| 1654026 | TE Connectiv... | 0.36 $ | 1000 | CONTRACTOR TOOLS |
| 1654150000 | Weidmuller | 14.42 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654.002.00 | FEIG ELECTRO... | 43.79 $ | 1000 | ID ISC.ANT.C2-A UHF ANT C... |
| 1654790000 | Weidmuller | 14.42 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654743 | Phoenix Cont... | 0.46 $ | 72 | CONN STRAIN RELIEF FOR RJ... |
| 1654810000 | Weidmuller | 14.28 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654450000 | Weidmuller | 16.17 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654277 | Phoenix Cont... | 58.22 $ | 1000 | CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG ... |
| TKMBS-1654 | Omron Automa... | 1.39 $ | 1000 | CUSTOM BLUNT AND RAMP TRI... |
| 1654320000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 P... |
| 1654380000 | Weidmuller | 16.11 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 16541-3 | Eaton | 277.06 $ | 1000 | PWR DISTRIB BLOCK 3POS 38... |
| 1654170 | Phoenix Cont... | 77.41 $ | 1000 | FIREWIRE CABLE 5MPlug, 6 ... |
| 1654808 | Phoenix Cont... | 12.19 $ | 1000 | CONN D-SUB PLUG 15POS R/A... |
| 1654866 | Phoenix Cont... | 61.68 $ | 1000 | CONN FIBER OPTICFiber Opt... |
| 1654195 | TE Connectiv... | 16.22 $ | 1000 | THERMAL & MAGNETIC CIRC. ... |
| 1654769 | TE Connectiv... | 0.07 $ | 1000 | KILOVAC FM200(FLATMAN) CO... |
| 1654486 | TE Connectiv... | 0.22 $ | 1000 | ANC NETCONNECT PLUS PACKA... |
| 1654930000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 P... |
| 1654480000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1654-3 | Keystone Ele... | 0.71 $ | 1000 | HEX STANDOFF #4-40 BRASS ... |
| 1654096 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 1000 | AMP PACE CARD EDGE CONNEC... |
Latest Products
56-723-026-LI
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW25 Posit...
DDMZ24H7P0L4A191K87
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR24 (17 +...
DDMMD36W4PJ
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER36 (32 +...
DDM36W4SA190
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT36 (32 + 4 ...
DBM9W4S1A5NA190A197
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER9 (5 + 4 ...
DB25P1ADNA191K87-146
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER25 Posit...
1654549 Datasheet/PDF