| Allicdata Part #: | 1674736-ND |
| Manufacturer Part#: |
1674736 |
| Price: | $ 32.31 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | INSERT FEMALE 72POS CRIMP |
| More Detail: | Female Insert without Contacts 72 Position Crimp |
| DataSheet: | 1674736 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 29.37690 |
Specifications
| Termination Style: | Crimp |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish: | -- |
| Contact Material: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Type: | CK 1.6-ED |
| Current Rating: | 10A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Series: | HEAVYCON® DD72 |
| Size: | B16 |
| Number of Positions: | 72 |
| Gender: | Female |
| Connector Type: | Insert without Contacts |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
1674736 Heavy Duty Connectors - Inserts, Modules
Heavy duty connectors are a type of electrical connectors designed to handle high current applications. They are commonly used in industrial, automotive, and military applications. Depending on the application, these connectors can come in a variety of sizes and shapes. Heavy duty connectors are designed to provide reliable and secure connections in harsh environments.The most common types of heavy duty connectors are inserts, modules, and reels. Inserts are the most commonly used type of connector because they are quick and easy to install. They are usually small in size and inserted directly into the mating housing. Inserts are usually made of plastic and are used for making connections in electronic circuits. Modules are larger and more complex than inserts. They are used in more complex circuits and applications. Modules could come in a variety of different configurations, such as with external contacts, a backplane, or a plastic housing. Modules are also designed to provide a stronger and more reliable connection than inserts. Reels are large and complex connectors used in high-current applications. They usually consist of multiple cables with an external heat-shrink cable jacket. Reels also have a locking mechanism that prevents them from being disconnected. Reels are most commonly used in applications where the same connection needs to be made repeatedly. The working principle of heavy duty connectors is fairly simple. When a connector is inserted into its mating housing, the electrical contacts inside the connector make a connection with the contacts on the housing. As current passes through the connector, the connections between the contacts become more secure and can withstand high current applications. Overall, heavy duty connectors are a reliable and secure way to make connections in harsh environments. They come in a variety of types, such as inserts, modules, and reels, which are designed to provide secure connections in different types of applications. The working principle behind them is fairly simple and they are a great solution for making reliable connections in high current applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1674" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1674723 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | INSERT MALE 108POS CRIMPM... |
| 1674457-2 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | HARD TRAY ASSY USB 2.0 CO... |
| 1674459-4 | TE Connectiv... | 3.3 $ | 152 | HIGH DURABILITY USB REC A... |
| 1674037-1 | TE Connectiv... | 12.51 $ | 1000 | REC ASSY 0.8DOCKING CONN ... |
| 1674569-1 | TE Connectiv... | 2.52 $ | 1000 | LEVER, TC ZIF CONNECTOR |
| 1674228 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZB2... |
| 1674932-1 | TE Connectiv... | 1.45 $ | 1000 | 0.64 III/2.3 II 26POS PLU... |
| 1674119-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | 2.3 12POS PLUG ASSY12 Pos... |
| 1674914 | Phoenix Cont... | 1.41 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP PIN 18... |
| 1674928-1 | TE Connectiv... | 1.4 $ | 1000 | 0.64 III/1.0 III 35POS PL... |
| 1674736 | Phoenix Cont... | 32.31 $ | 1000 | INSERT FEMALE 72POS CRIMP... |
| 1674009-3 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | 2.3 16POS PLUG ASSY16 Pos... |
| 1674642 | Phoenix Cont... | 21.97 $ | 3 | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ... |
| 1674671 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | INSERT FEMALE 42POS CRIMP... |
| 1674320-1 | TE Connectiv... | 12.88 $ | 1002 | CONN RCPT I/O ENCODER CAB... |
| 1674770-6 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SOCKET PGA ZIF 479PO... |
| 16746 | Jonard Tools | 45.6 $ | 1000 | MOTOR PTX-1 115V |
| 1674983-1 | TE Connectiv... | 10.26 $ | 1000 | CONN PCMCIA CARD PUSH-PUS... |
| 1674493 | Phoenix Cont... | 1.67 $ | 1000 | HEAVYCON HOUSING/ACCESSOR... |
| 1674760000 | Weidmuller | 59.73 $ | 1000 | MARKING SYSTEM ESG 9/17 K... |
| 1674215 | Phoenix Cont... | 19.68 $ | 1000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZB24... |
| 1674312-1 | TE Connectiv... | 1.53 $ | 1000 | 0.64 III 40POS PLUG ASSY4... |
| 1674833 | Phoenix Cont... | 2.42 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP SOCKET... |
| 1674545 | Phoenix Cont... | 10.39 $ | 1000 | HEAVYCON HOUSING/ACCESSOR... |
| 1674309 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZB2... |
| 1674742-1 | TE Connectiv... | 0.04 $ | 20000 | CONN TAB CONTACT TIN CRIM... |
| 167474K63B-F | Cornell Dubi... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC... |
| 1674312-2 | TE Connectiv... | 1.53 $ | 1000 | 0.64 III 40POS PLUG ASSY4... |
| 1674650000 | Weidmuller | 0.91 $ | 1000 | ENDPLATE 5MM WM BEIGE ZPV... |
| 1674335-4 | TE Connectiv... | 0.23 $ | 108774 | CONN RCPT CONTACT 22-26AW... |
| 1674110-2 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | 2.3 8POS CAP ASSY8 Positi... |
| 1674927 | Phoenix Cont... | 1.46 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP PIN 14... |
| 1674778 | Phoenix Cont... | 2.42 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP PIN 16... |
| 167472K400A-F | Cornell Dubi... | 0.16 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 10% 400VD... |
| 1674730000 | Weidmuller | 1.2 $ | 1000 | ENDPLATE 1.5MM WM BG ZDK2... |
| 1674710 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | INSERT FEMALE 108POS CRIM... |
| 1674454-4 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN RCPT USB A STKD 2.0 ... |
| 1674859 | Phoenix Cont... | 2.78 $ | 100 | CONTACT H.D. CRIMP SOCKET... |
| 167472J400A-F | Cornell Dubi... | 0.16 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 5% 400VDC... |
| 1674311-2 | TE Connectiv... | 0.06 $ | 1000 | 0.64III RCPT NON SEALED T... |
Latest Products
09338062704
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP FEMALEFemale Inse...
09338062604
HAN HIGH TEMP 6E CRIMP MALEMale Insert w...
1806060000
MODULE BUS MALE 2POS SCREWMale Module, B...
2-1103213-3
HN.2D.72.BU.C.B.73-Female Insert without...
T2030243201-000
HDD-024-FJFemale Insert without Contacts...
1585210
INSERT MALE 3POS+1GND SCREWMale Insert ...
1674736 Datasheet/PDF