| Allicdata Part #: | 1705621-ND |
| Manufacturer Part#: |
1705621 |
| Price: | $ 5.92 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK |
| More Detail: | 10 Position Wire to Board Terminal Block Horizonta... |
| DataSheet: | 1705621 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 5.38020 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | M2 |
| Torque - Screw: | 0.22-0.25 Nm (1.9-2.2 Lb-In) |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Green |
| Features: | -- |
| Wire Termination: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Series: | COMBICON MKDSD |
| Wire Gauge: | 14-30 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Current: | 10A |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks - wire to board is a type of connection system used to join wires to a printed circuit board (PCB). The 1705621 terminal block bridges a gap between the two components and provides an easy and efficient electrical connection. This type of connection is ideal for use in many applications, such as in automotive and computer systems.
Working Principle
The 1705621 terminal block consists of a plastic or metal body, with a hole in the center for the wire to be inserted. The wire is then clamped down onto a contact point with a screw. This particular terminal block system has two contact point styles, one for an incoming wire and one for a single ground connection. The contact points are made out of metal that has been electroplated to ensure a good connection
When electricity flows through the wire, it passes through the contact points and then onto the printed circuit board. In order to ensure that the connection is secure, the contact points are designed to have a very small contact area that will prevent the wire from slipping off of the contact point. In addition, the contact points have a spring loaded mechanism that will help to ensure that the wire is held securely in place.
Applications
The 1705621 terminal block is commonly used in a wide variety of applications in industries such as automotive and computer systems. In the automotive field, these terminal blocks are used to maintain a reliable connection between an electrical circuit and the components that the circuit is connected to. They can also be used to connect multiple systems together, such as in power systems, where a complex network of circuits and components need to be connected in order to make sure that the system works properly.
In addition, these terminal blocks are perfect for use in computer systems as well. They can be used to connect components such as processors, memory, and hard drives together. They are also ideal for connecting parts together, such as in a computer system’s power supply, where they can make sure that the connection is secure and the power is delivered efficiently.
The 1705621 terminal block system is perfect for any type of application that requires an efficient connection between a wire and a PCB. The secure contact points, small contact area, and spring loaded mechanism make this one of the most reliable terminal block systems available. This type of connection system is ideal for use in industries such as automotive and computer systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1705810 | Phoenix Cont... | 3.69 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT... |
| 1705621 | Phoenix Cont... | 5.92 $ | 1000 | TERM BLOCK10 Position Wir... |
| 1705937 | Phoenix Cont... | 1.38 $ | 1000 | DP-PLW 16-6/3 3MM |
| 17050952201 | HARTING | 4.38 $ | 40 | HAR-BUS HM MEL TYP B19 AF... |
| 1705 SL005 | Alpha Wire | 143.42 $ | 4 | MIC CABLE 24AWG 1000V SLA... |
| 1705210000 | Weidmuller | 6.78 $ | 180 | CONN PCB BLZ AH 4POS BK |
| 1705303020 | Molex, LLC | 8.09 $ | 1000 | IMPACT 85 DC 3X10 GL SN |
| 1705016 | Phoenix Cont... | 1.53 $ | 25 | PC TERM BLOCK 1POS 5MM1 P... |
| 1705270000 | Weidmuller | 5.49 $ | 1000 | CONN PCB BLZ AH 9POS BK |
| 170562J630BB | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 5600PF 5% 630VDC... |
| 1705303022 | Molex, LLC | 9.56 $ | 1000 | IMPACT 3X12 85OHM GL DC A... |
| 1705126 | Phoenix Cont... | 3.49 $ | 1000 | RS-KDS 2 5-LA |
| 17051332006 | HARTING | 9.24 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705253608 | Molex, LLC | 8.98 $ | 1000 | IMPACT BP 3X16 85OHM GL S... |
| 1705004 | Phoenix Cont... | 2.08 $ | 1000 | PV-FT-CF-C-4-170-BU-SPFem... |
| 1705494 | Phoenix Cont... | 0.41 $ | 80 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 17051331203 | HARTING | 6.64 $ | 34 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705255807 | Molex, LLC | 6.21 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 3X8 GR SN |
| 17051332203 | HARTING | 5.74 $ | 30 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705625 | Phoenix Cont... | 0.76 $ | 1000 | TERM BLOCK 1POS SIDE PANE... |
| 1705922000 | Weidmuller | 80.72 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1705109107 | Molex, LLC | 9.84 $ | 1000 | IMPACT 3X10 85OHM RIGHT G... |
| 1705081 | Phoenix Cont... | 0.87 $ | 1000 | PCB TERMINAL BLK 1POS1 Po... |
| 1705808 | Phoenix Cont... | 6.83 $ | 1000 | PLUG COMPONENT NOMINAL CU... |
| 1705260000 | Weidmuller | 6.08 $ | 1000 | CONN PCB BLZ AH SIZE2 8PO... |
| 1705251824 | Molex, LLC | 5.08 $ | 1000 | IMPACT BP 3X8 85OHM DUAL ... |
| 1705251105 | Molex, LLC | 5.45 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 3X10 OPEN... |
| 1705689 | Phoenix Cont... | 2.74 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB5 Position ... |
| 1705253807 | Molex, LLC | 6.21 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 3X8 GL SN |
| 17050952202 | HARTING | 5.04 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705029 | Phoenix Cont... | 0.32 $ | 1000 | PITCH SPACER 2.5MM GREEN |
| 1705820001 | Weidmuller | 4.65 $ | 1000 | TERMINAL MARKERS KSW 4 10... |
| 1705676 | Phoenix Cont... | 2.63 $ | 313 | PC TERM BLOCK 4POS 3.81MM... |
| 17051331603 | HARTING | 13.58 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705545-1 | TE Connectiv... | 13.93 $ | 1000 | ZP 2MM FB+UNSHIELD.CABLE ... |
| 2-1705771-0 | TE Connectiv... | 0.41 $ | 1000 | PLUG CONNECTOR, 3 POS, BA... |
| 1705305020 | Molex, LLC | 8.09 $ | 1000 | IMPACT 85 DC 3X10 GR SN |
| 1705549-1 | TE Connectiv... | 1.23 $ | 500 | CONN MOD JACK 8P8C SHLDJa... |
| 1-1705300-7 | TE Connectiv... | 0.23 $ | 1000 | SIM CONNECTOR 5 DIRECTION... |
| 1705251815 | Molex, LLC | 4.71 $ | 1000 | IMPACT BP 3X8 85OHM LEFT ... |
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1705621 Datasheet/PDF