| Allicdata Part #: | 182L18-ND |
| Manufacturer Part#: |
182L18 |
| Price: | $ 42.22 |
| Product Category: | Transformers |
| Manufacturer: | Hammond Manufacturing |
| Short Description: | XFRMR TOROIDAL 80VA CHAS MOUNT |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 182L18 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 38.38590 |
Specifications
| Series: | 182 |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Voltage - Primary: | 117V, 234V |
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 18V, Series 36V |
| Current - Output (Max): | Parallel 4.44A, Series 2.22A |
| Primary Winding(s): | Dual |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Center Tap: | No |
| Power - Max: | 80 VA |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | -- |
| Height - Seated (Max): | 30.61mm |
| Voltage - Isolation: | 4000Vrms |
| Weight: | 2.2 lbs (997.9g) |
Related Products
Search Part number : "182L" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 182L117 | Hammond Manu... | 56.29 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 225VA CHAS... |
| 10127721-182LF | Amphenol FCI | 0.53 $ | 1000 | MINITEK PWR3.0 VT HEADERC... |
| DC780R-182L | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 M... |
| 182L18 | Hammond Manu... | 42.22 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 80VA CHAS ... |
| 51952-182LF | Amphenol FCI | 3.1 $ | 1000 | VER HDR POWERBLADE |
| 4608H-102-182LF | Bourns Inc. | 0.1 $ | 1000 | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM ... |
| 89073-182LF | Amphenol FCI | 0.43 $ | 1000 | PF SIGNAL 4R METRAL HDR |
| 4608X-AP1-182LF | Bourns Inc. | 0.07 $ | 1000 | RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM ... |
| 4608X-AP2-182LF | Bourns Inc. | 0.07 $ | 1000 | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM ... |
| 4114R-2-182LF | Bourns Inc. | 0.21 $ | 1000 | RES ARRAY 13 RES 1.8K OHM... |
| 182L110 | Hammond Manu... | 56.29 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 225VA CHAS... |
| 4606X-102-182LF | Bourns Inc. | 0.06 $ | 1000 | RES ARRAY 3 RES 1.8K OHM ... |
| 182L6 | Hammond Manu... | 36.95 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 30VA CHAS ... |
| 4607X-101-182LF | Bourns Inc. | 0.07 $ | 1000 | RES ARRAY 6 RES 1.8K OHM ... |
| 4308R-102-182LF | Bourns Inc. | 0.61 $ | 1501 | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM ... |
| 4116R-2-182LF | Bourns Inc. | 0.21 $ | 1000 | RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM... |
| 182LUTDS.40.A2 | General Cabl... | 0.0 $ | 1000 | CABLE 2COND 18AWG2 Conduc... |
| 4816P-T01-182LF | Bourns Inc. | 0.21 $ | 1000 | RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM ... |
| 4608X-102-182LF | Bourns Inc. | 0.31 $ | 6527 | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM ... |
| 4610X-102-182LF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM ... |
| 85838-182LF | Amphenol FCI | 0.41 $ | 1000 | METRAL HDR 1MX5R PF |
| 4610X-104-221/182L | Bourns Inc. | 0.15 $ | 1000 | RES NTWRK 16 RES MULT OHM... |
| 4608M-102-182LF | Bourns Inc. | 0.09 $ | 1000 | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM ... |
| 4610X-101-182LF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM ... |
| 4605X-101-182LF | Bourns Inc. | 0.25 $ | 2954 | RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM ... |
| 182LUTDS.41.A2 | General Cabl... | 0.0 $ | 1000 | CABLE 2COND 18AWG 1000'2 ... |
| RCP1317NP-182L | Sumida Ameri... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 1.8MH 580MA 2 O... |
| DC780-182L | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 M... |
| 182LUTDS.38.A2 | General Cabl... | 0.0 $ | 1000 | CABLE 2COND 18AWG 500'2 C... |
| 182L240 | Hammond Manu... | 82.68 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 500VA CHAS... |
| 182LUTDS.B3.A2 | General Cabl... | 0.0 $ | 1000 | CABLE 2COND 18AWG2 Conduc... |
| 10127720-182LF | Amphenol FCI | 0.67 $ | 1000 | MINITEK PWR3.0 RA HEADERC... |
| 182L30 | Hammond Manu... | 45.74 $ | 1000 | XFRMR TOROIDAL 120VA CHAS... |
| 4612X-102-182LF | Bourns Inc. | 0.1 $ | 1000 | RES ARRAY 6 RES 1.8K OHM ... |
| 4816P-T02-182LF | Bourns Inc. | 0.21 $ | 1000 | RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM... |
| 4309R-101-182LF | Bourns Inc. | 0.24 $ | 1000 | RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM ... |
| 85854-182LF | Amphenol FCI | 1.23 $ | 1000 | METRAL HDR 5RX4M |
| 4310M-102-182LF | Bourns Inc. | 0.28 $ | 1000 | RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM ... |
| 51940-182LF | Amphenol FCI | 5.47 $ | 1000 | PWRBLADE VERT LF REC |
| 4310R-101-182LF | Bourns Inc. | 0.25 $ | 1000 | RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM ... |
Latest Products
14A-56-10B6
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
DPC-12-350B6
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
BV048-5337.0
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
BV030-7333.0
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE
BV020-5424.0
XFRMR LAMINATED 0.35VA THRU HOLE
372FXP
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT
182L18 Datasheet/PDF